Jak se připojit k základovým deskám pomocí šálu

Když nakupujete ve svém domovském centru nebo v dřevařské dílně pro soklové lišty, všimnete si, že přicházejí v extrémně dlouhých délkách, někdy až 16 stop. Důvod je ten, že lišta soklové desky vypadá nejlépe, pokud je vedena jako jediný, neporušený kus podél celé zdi. V mnoha případech to však není možné. Pokud je zeď delší než soklová lišta, budete muset spojit dvě kratší soklové lišty, aby se táhla od konce k konci. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je šátek, způsob truhlářství, při kterém se desky setkávají na koncích řezaných v protilehlých úhlech, spíše než se čtvercovými konci.

Šály kloubů vs. tupé klouby

Začátečníci mohou být v pokušení použít jednoduchý tupý spoj, ve kterém jsou dva čtvercové kusy jednoduše spojeny dohromady, ale to je nejhorší druh spoje pro základní desky. Jednak proto, že se kusy nepřekrývají, je obtížné nebo nemožné je stlačit, aby se vytvořil pevný kloub. A pokud se dřevo smrští i po nejmenším kousku po své délce - běžný sezónní jev - kloub se otevře a zanechá temnou, nápadnou linii.

Naproti tomu je šátek spár řezán tak, že se tam překrývají povrchy, kde se desky setkávají. Pokud se dřevo smršťuje, stále uvidíte dřevo spíše než mezeru. Pro větší pevnost lze také přilepit šátek; šikmý řez pomáhá lepidlové vazbě lépe, než když se pokouší lepit konečné zrno, které se příliš nelepí. Konečně tenká hrana předního dílu na šálu se snadno spláchne, pokud desky nejsou dokonale spláchnuty.

Nástroje pro výrobu šátků

Nejlepším nástrojem pro řezání úhlů šálu je řezací pila. Pokud ale nemáte přístup k tomuto drahému elektrickému nástroji, můžete použít jednoduchou pokosovou skříňku a ruční pilu. Dobrý šátek kloubu vyžaduje přesné 45-stupňové řezy, které je velmi obtížné vyrobit bez pokosové pily nebo pokosové krabice.

Pro přibíjení základových desek je mnohem výhodnější vzduchový kompresor nebo elektrická nastřelovací pistole než ruční přibíjení kladivem a dokončovací hřebíky. Důvod je ten, že ruční hřebíkované lehké dřevo, jako je čalounění, způsobuje chrastění a posunutí z polohy. Rychlý a rozhodný úder elektrickou hřebíkovou pistolí upevní základní desku na místo dříve, než se může posunout z pozice.

To znamená, že není důvod, proč nemůžete vytvořit dokonale dobrý kloub s kladivem a hřebíky. Pokud zvolíte tuto trasu, je nejlepší držet kousky pevně na místě, kde je chcete, a vyvrtat pilotní otvory pro cílové hřebíky. To pomáhá hřebům hladce vstoupit. Poté, co jsou hřebíky poháněny, zahloubte je mírně pod povrch dřeva pomocí sady hřebíků, aby se skryly hlavy nehtů.

Nástroje a spotřební materiál, který budete potřebovat

 • Obložení základní desky
 • Svinovací metr
 • Tužka
 • Pokosová pila nebo pokosová krabice a ruční pila
 • Nehty, kladiva a hřebíky
 • Lepidlo na drevo

Instrukce

 1. Naplánujte společné umístění

  Změřte první desku tak, aby koncový kloub, pokud je to možné, spadl na nástěnný čep. Umístění kloubu přes nástěnný čep vám umožní zatáhnout do čepu (nejen nástěnnou desku podél podlahy) a zajistit tak celý kloub. Pokud to není možné, můžete stále vytvořit spár, ale ujistěte se, že zakotvujete kusy do spodní stěny.

 2. Vyjměte a nainstalujte první desku

  Vyřízněte konec první základní desky pod úhlem 45 stupňů tak, aby zkosení směřovalo do místnosti; strana s bodem jde proti zdi. Umístěte desku proti zdi a upevněte ji na nástěnnou desku a svorníky (podle potřeby) pomocí nastřelovací pistole nebo ručně ovládaných hřebíků. Nehřebíkujte do 6 stop od zkoseného konce, takže si můžete upravit desku tak, aby se dobře hodila na šátek.

 3. Vyjměte a otestujte druhou desku

  Změřte a odřízněte druhou základní desku také v úhlu 45 stupňů, ale zkosením směřujícím ke zdi. Umístěte druhou desku na místo a otestujte, zda je šátek spárový. Pokud je druhá deska příliš dlouhá, oholte ji pokosovou pilou a znovu namontujte spoj.


 4. Lepidlo a nehty desky

  Na zkosení druhé desky naneste tenkou vrstvu lepidla na dřevo. Desky spojte tak, aby kloub vypadal potěšeně, poté vyvrtejte pilotní díry a do spoje najeďte dvěma hřebíky, pokud je to možné, protáhněte je přes oba kusy základní desky a do nástěnného čepu. (Pokud používáte dokončovací hřebíky a kladivo, nezapomeňte vyvrtat pilotní otvory pro hřebíky.)

 5. Odřízněte zbývající část druhé desky, poté se vraťte a zbývající část první hřebíky přibijte do jedné nebo více kloubů.

Spropitné

Často je nejsnadnější připravit a namalovat základní desky před jejich instalací. Přestože bude v místech spojů zapotřebí určité úpravy, je snazší provést většinu malby před instalací kusů základní desky.