Jak nainstalovat korunové lišty na skříně

Jedním ze způsobů, jak dát svým nástěnným skříňkám hotový, leštěný dotek, je instalace lišty podél horního okraje. Tvarování koruny pomáhá eliminovat tmavý vzhled otevřených podhledů na nástěnných skříních a dává jim jemný truhlářský vzhled, i když máte pouze začátečník truhláře.

Jak to funguje ">

Lisování korunky není přibit přímo na nástěnné skříňky. Trik, díky kterému je tento projekt tak jednoduchý, je přidání dřevěných hřebíkových proužků na horní část nástěnných skříní. Tyto proužky vám pomohou přesně umístit lištu a poskytnout místo pro nehty na jiné než čelo skříně. Protože jsou proužky ustoupeny dozadu, zakryje je korunová lišta, takže jsou neviditelné. Užijete si jednoduchou mechaniku tohoto projektu, a to zejména výsledky oříznutí, úhledné a ultra hotové výsledky.

Bezpečnostní úvahy

Protože nástěnné skříně probíhají paralelně s dolní spodní skříní, může být pokušení použít desku na spodní skříňce jako žebřík. Odolejte tomuto pokušení. Pro většinu do-it-yourselfers, desky jsou příliš vysoké k použití pro tuto práci. Nejen to, že desky jsou kluzké, a vystavujete se riziku jejich poškození tím, že na ně postavíte. Pro tento projekt použijte žebřík.

Metriky projektu

 • Pracovní doba : 60 minut (pro 36palcovou nástěnnou skříňku)
 • Celkový čas : 90 minut
 • Úroveň dovedností : středně pokročilá
 • Cena materiálu : 50 až 100 USD

Co budete potřebovat

Vybavení / nářadí

 • Elektrická nastřelovací pistole
 • Elektrická pokosová pila
 • Svinovací metr
 • Šestimetrový žebřík
 • Fólie z plastu nebo maskovací fólie
 • Painterova páska
 • Dvoupalcový úhlový štětec
 • Jemně drsný brusný papír
 • Náměstí rychlosti

Materiály

 • Tvarování koruny
 • Řezivo jeden po druhém
 • Vnitřní barva
 • Primer

Instrukce

Změřte hřebíky

Pomocí měřicí pásky změřte šířku a hloubku nástěnných skříní. Obě měření jsou nutná, protože korunová lišta se obalí kolem skříní. Pak sečtěte dvě čísla. Například u standardní 36palcové široké nástěnné skříňky s hloubkou 12 palců by celková hodnota byla 60 palců. Celková částka se skládá z přední šířky 36 palců, levé hloubky 12 palců a pravé hloubky 12 palců.

Změřte spodní hranu lišty

Pro nejhezčí vzhled bude spodní hrana lišty lícovat s čelem skříní. To znamená, že hřebíkové proužky musí být ustoupeny ze všech stran o tloušťku spodního okraje korunkové lišty. Pomocí míry pásky změřte tuto tloušťku. Pro mnoho populárních profilů tvarování korunky je tato tloušťka 1/8 palce.

Řezané hřebíky

Vyřízněte hřebíkové proužky na obvodovou velikost skříňky, sníženou o tloušťku spodní hrany lišty. Pokud je tedy tloušťka spodní hrany lišty 1/8 palce, měli byste:

Přední pás

Přední pásek by měl být tak dlouhý jako šířka skříně, mínus 1/8 palce na obou koncích, aby se celkový odečet 1/4 palce. Takže pro kabinet, který je široký 36 palců, bude přední pás měřit 35 3/4 palce.

Boční proužky

Délka každého bočního pruhu by měla být dosažena počínaje hloubkou nástěnné skříňky (obvykle 12 palců) a odečtením:

 • 1 1/2 palce skutečná, nikoliv jmenovitá šířka předního pruhu
 • 1/8-palcový set-back uložené předním pruhem
 • 1/8-palcová expanzní mezera mezi kuchyňskou stěnou a koncem proužku

Takže pro 12palcovou skříňku s hlubokou stěnou by délka každého postranního proužku byla 10 1/4 palce.

Umístěte hřebíky

Položte přední hřebíkovou lištu na horní část skříně a položte ji zpět o tloušťku spodní hrany lišty. V tomto příkladu by to byla mezera 1/8 palce. Vycentrujte proužek tak, aby na každé straně byl prostor 1/8 palce. Tento postup opakujte pro oba boční proužky a každý pás nastavte zpět o 1/8 palce. Může být užitečné stanovit tyto záhyby se samotným tvarováním korunky, než se spoléhat na míru pásky.

Zajistěte hřebíky

Pomocí nastřelovací pistole přibijte proužky k horní části skříně.

Změřte a odřízněte přední část lisování korunky

Změřte a označte přední část lišty na šířku skříně. Nastavte pokosovou pilu do úhlu 45 stupňů. Umístěte lištu tak, aby spočívala vzhůru nohama a pod úhlem 45 stupňů proti bráně pily. Vystřihněte jednu značku a poté přesuňte lištu k další značce. Umístěte pilu do opačného úhlu 45 stupňů a druhý řez proveďte.

Důležité

Obě značky představují šířku skříně. Nepřekvapujte však, že se šikmé konce odleskují dále než šířka skříně. To je nezbytné pro splnění obou bočních sekcí.

Připojte přední část lisování korunky

Držte přední část formování proti přednímu hřebíkovému proužku. Ujistěte se, že je přesně umístěn. Pomocí nastřelovací pistole projeďte několik hřebíků spodním okrajem lišty a do hřebíkové lišty. V tomto okamžiku se může lišta korunky trochu ponořit, ale to bude opraveno, když přidáte boční sekce.

Změřte a ořízněte boční profily tvarování korunky

Obě boční sekce tvarování korunky vyžadují pouze úhlové řezy na jedné straně; druhou stranou může být přímý řez 90 stupňů. Pro levou část lisování korunky vytvořte 45 stupňů na jedné straně, abyste doplnili levou stranu 45 stupňů formování korunky. Toto opakujte pro pravou stranu.

Stejně jako jste ponechali rozpěrnou mezeru mezi postranními hřebíkovými proužky a stěnou, udělejte to samé pro boční sekce pro formování korun. Ujistěte se, že necháváte asi 1/8-palcový mezeru, spíše než nechat lisování korunky dotýkat zdi.

Připojte boční sekce tvarování korunky

V tomto kroku pomáhá asistentovi zvednout přední část lisování korunky tak, aby byla v úhlu 45 stupňů. Umístěte levou část lišty na levý hřebíkovací pásek. Ujistěte se, že se dvě 45 ° stupňové části rozšířené části korunového lišty dokonale setkávají. Jednou rukou pevně držte tento šikmý spoj a přitlačte boční část tvarování korunky na místo.

Přizpůsobte rohy

Projeďte jednoho brada přes jednu desku k sousední, abyste jim pomohli zůstat pohromadě. Opakujte pro pravou stranu.

Malování a dokončení tvarování korunky

Před malováním zakryjte skříně plachtovinou nebo maskovací fólií a zajistěte ji malířskou páskou. V závislosti na velikosti otvorů na nehty je možná budete chtít vyplnit tmelem na dřevo nebo nechat nevyplněné. Vnitřní barva může často přiměřeně zaplnit malé díry vytvořené elektrickými nastřelovacími pistolemi. Natřete alespoň dvěma vrstvami barvy. Před odstraněním plastu nechte lak vytvrdnout nejméně čtyři hodiny. Pokud pracujete s netlačenou korunkovou lištou, musíte před lakováním nejprve nanést dvě vrstvy základního nátěru.

Tipy pro instalaci lisování korunky na skříně

 • Přesně umístěte dřevěné hřebíky do horní části skříně. Pokud umístíte proužky příliš daleko dopředu nebo dozadu, bude vypadat úzká, ale viditelná čára.
 • Nezapomeňte použít elektrickou nastřelovací pistoli. Nejenže tento cenný nástroj vám umožní střílet tenké hřebíkové hřebíky a vyhýbat se rozdělování vašich skříní, ale může zasahovat i do oblastí s nízkými podhledy, kde může být obtížné houpat kladivem.
 • Při nákupu řeziva po dvou pro hřebíkové proužky se vyhněte proužkovaným proužkům, protože mají hrubé hrany. Místo toho si vyberte smrk, borovice, jedle nebo jiné měkké dřevo s dobrými rovnými okraji.
 • Lepidlo na dřevo je cenné při zajišťování lisování korunky na hřebíky. Jakmile nařezáte všechny kusy a přesně je usadíte, spusťte podél spoje mezi lištou a proužkem tenkou vrstvu lepidla na dřevo. Dávejte pozor, abyste na skříňky nekape kapající lepidlo.