Jak identifikovat litinový nábytek

Kov je kov, že "" kované železo, jak můžete zjistit, zda je vyroben z litiny?

Z čeho je litina vyrobena?

Litina je jedním z nejstarších železných kovů používaných ve stavebnictví a v exteriéru nebo exteriéru. Jeho složení je primárně železo, uhlík a křemík, ale může také obsahovat stopy síry, manganu a fosforu. Má poměrně vysoký obsah uhlíku 2 až 5 procent. Na rozdíl od tepaného železa je například litina pevná, těžká, nehořlavá (nelze ji tvářit nebo opracovávat, ohýbat, natahovat nebo kladivo do tvaru) a je více tavitelná. Zatímco litina může prasknout s extrémní silou, funguje dobře při stlačení. Jeho složení a způsob výroby jsou rozhodující pro stanovení jeho charakteristik.

Litina se stále vyrábí stejným způsobem jako v minulosti. Železná ruda se zahřívá ve vysoké peci s koksem a vápencem. Tento proces deoxiduje rudu a vytlačuje veškeré nečistoty a vytváří roztavené železo. Roztavené železo se nalije do forem požadovaného tvaru a nechá se vychladnout a krystalizovat. Pokud je vyrobeno správně, litina na svém povrchu vytvoří ochranný film nebo váhu, díky čemuž je odolnější vůči korozi než kované železo nebo měkká ocel. Používají se povrchové úpravy, nátěry nebo konzervační přípravky, které zabraňují korozi (oxidaci) litinových výrobků při vystavení vlhkosti. Mohou zahrnovat bitumenový povlak, vosk, barvy, galvanizaci a pokovování.

Nejběžnější tradiční formou je šedá litina. Obyčejná nebo šedá litina se snadno odlévá, ale nelze ji kovat ani mechanicky zpracovávat ani za tepla, ani za studena. V šedé litině je obsah uhlíku ve formě vloček distribuovaných v celém kovu. U bílé litiny je obsah uhlíku chemicky kombinován jako karbid železa. Bílá litina má vynikající pevnost v tahu a kujnost. To je také známé jako kujné nebo sféroidní grafitové železo.

Venkovní použití

Protože je to poměrně levné, trvanlivé a lze jej snadno odlévat do různých tvarů, litina se stále používá pro širokou škálu strukturálních a dekorativních účelů. Tyto zahrnují:

  • Zahradní nábytek. V Bílém domě je mnoho z bílého rokokového nábytku, jako jsou lavičky nebo malé jídelní soupravy, vyrobeny z litiny, což odpovídá architektuře slavného domu.
  • Historické značky a plakety
  • Sloupy, sloupky a sloupky
  • Ploty a brány
  • Hardware jako panty a západky
  • Dekorativní prvky

Jak identifikovat litinu

Vášeň pro zahrady během viktoriánské éry vyvolala poptávku po litinovém venkovním nábytku a ozdobách trávníků v polovině až do konce 18. století. V té době byla výroba litiny levnější a výhodnější než dražší zahradní nábytek z tepaného železa, který byl populární na počátku 18. století. Ocel, která byla lehčí a silnější, se na přelomu 20. a 20. století stala populárnější.

Litinu lze identifikovat podle:

  • Značky nebo známky od výrobců : To vám pomůže sledovat jeho historii.
  • Hmotnost : Pokud je těžká, může to být litina. Nezastavujte se však tam.
  • Ozdoba : Litina byla / je často zdobena klasickými motivy, jako jsou květiny, ovoce a vinné révy.
  • Tvarované nebo tvarované : Nábytek byl vyroben z vyřezávaných forem a kovaný do křivek a ozdobných vzorů.