Jak pěstovat a používat rostlinu eukalyptu

Eukalyptus má výraznou vůni podobnou mentolu a je oblíbenou bylinkou pro domácí léky. V zahradě se nejčastěji používá jako ozdoba a vytváří ohromující pokojovou rostlinu. Mnoho crafters těšit začlenění sušených listů do svých výtvorů také. Možná jste s eukalyptem dobře obeznámeni jako oblíbená rostlina australské koaly, kde je strom hojně hojný. Esenciální oleje eukalyptu jsou také velmi časté a užitečné v celém domě pro vše od studených léků po aromaterapii.

Eukalyptus je fascinující rostlina s exotickým nádechem a mnoha způsoby využití. Je to určitě zvážit přidání do vaší kontejnerové zahrady nebo výsadby jako roční.

Rostlina eukalyptu

Podle „ Rodaleovy ilustrované encyklopedie bylin “ existuje více než 500 druhů eukalyptu. Typ, o kterém se obvykle zmiňuje domácí zahradník, je E. globulus nebo Globe Eucalyptus. To je to, co najdete ve většině školek. Eukalyptus je původem z Austrálie a většina druhů roste jako strom, i když některé jsou spíše keřem. Tato rostlina je považována za vždyzelenou, i když může ztratit své listy. Listy začínají jako světle zelené ovály, které s věkem stromu získávají tmavší odstín zelené.

Pěstování eukalyptu

V USDA Hardiness Zones 8-10 roste eukalyptus na stromy vysokých výšek. Tyto stromy jsou stejné jako ty, které živí medvědy koala v Austrálii. Pro domácího zahradníka se však eukalyptus pěstuje jako keř nebo rostlina v květináči. Často se ořezává a výsledné větve se nejčastěji používají pro řemesla. Pro zahradníka v chladnějších klimatických podmínkách pěstujte eukalyptus v květináčích a přiveďte je do zimy. Eukalyptus lze také pěstovat jako roční. Nebudete mít obrovské pobočky, které jsou k dispozici v řemeslných obchodech, přesto si můžete snadno shromáždit dostatek listů, které uschnou pro potřeby vaší rodiny během zimy.

Eukalyptus se také používá jako velmi pěkná pokojová rostlina. Při pěstování v interiéru si uvědomte, že eukalyptus je považován za těžký krmítko a vyžaduje plné slunce. Vysoce adaptabilní na většinu půd je hlavní pozornost věnována základním potřebám krmení, osvětlení a napájení. Je zajímavé poznamenat, že mnoho odrůd eukalyptu také produkuje takové vonné květy v přírodě, že jsou považovány za vysoce žádoucí pro přitahování včel. Pro většinu z nás to nemusí platit, protože rostlina pravděpodobně nebude kvetet za méně než optimálních podmínek.

Sklizeň eukalyptu

Jak rostou rostliny, odřízněte větve do požadované výšky. Všechny části rostliny se používají léčivě: listy, kůra a kořeny, protože všechny obsahují silný olej.

Důležitá poznámka: Tento olej se nikdy nesmí použít přímo na kůži nebo požívat samostatně. Postupujte podle níže uvedených doporučení pro přípravu bylinných infuzí, mastí a dalších přírodních prostředků pro použití eukalyptu.

Jak sušit a uchovat eukalyptus

Větve eukalyptu mohou být sušeny na stonku zavěšením větví vzhůru nohama v malé svazku. Listy můžete také vyjmout a umístit je na papírový ručník nebo sušící obrazovku. U obou metod nechte eukalyptus uschnout na vzduchu, dokud listy nejsou mírně kožovité pro starší listy a křupavé pro menší listy. Po zaschnutí uchovávejte listy eukalyptu ve skleněných nádobách s těsným víčkem.

Pokud byste chtěli použít větve pro řemesla, jedním z nejlepších způsobů, jak je zachovat pomocí glycerinu:

 1. Vyberte kontejner, který je dostatečně velký, aby pojal celou větev eukalyptu.

 2. Smíchejte jeden díl glycerinu se dvěma díly vroucí vody.

 3. Nalijte trochu tekutiny do svého kontejneru a poté vložte eukalyptus, dokud nestojí v asi třech palcích tekutiny.

 4. Uchovávejte sklenici na chladném a tmavém místě a kontrolujte rostliny každý týden. Podle potřeby přidejte další tekutinu, abyste ji udrželi na optimální úrovni.

 5. Změnu barvy může u všech listů trvat jeden až osm týdnů. Až budou, proces je dokončen.

 6. Odstraňte větve eukalyptu, opláchněte je suchou papírovou utěrkou a před použitím je zavěste vzhůru nohama dva až tři dny.

  Cvičení

Léčivá použití pro eukalyptus

Léčivě se eukalyptový olej odebírá z listů, kořenů a kůry rostliny. Tento kořenitý chladicí olej se používá pro svůj antiseptický a svíravý účinek. Eukalyptový olej se často používá pro respirační onemocnění, protože se používá jako příchutě v kapkách proti kašli a v rubových látkách.

 • Udělejte bylinnou truhlu - udělejte bylinkovou salvu a jako bylinu použijte eukalyptus a přidejte trochu méně včelího vosku, než je obvyklé.
 • Make An Herbal Infusion - Je velmi podobný šálku čaje bez čajových listů a vy musíte počkat, až se infuze úplně ochladí. Stačí přidat několik listů eukalyptu a pít. Chcete-li zlepšit chuť, přidejte trochu sladidla nebo jiných bylin. Infuze listů eukalyptu může být také použita jako uklidňující antiseptikum pokožky.
 • Vytvořte si vlastní bylinné kašelové kapky - proces je podobný výrobě lízátek (bez tyčinky), ale jako aroma použijete bylinnou infuzi. Tekutý bonbón nalijte do plechu a rozřezejte jej na čtverečky, než úplně ztuhne.
 • Proveďte parní inhalaci - Jednoduše vdechování páry napuštěné eukalyptem může přinést úlevu od nazální kongesce a dalších příznaků chladu. Do difuzéru aromaterapie můžete také přidat éterický olej eukalyptu a spustit ho během spánku.

Upozorňujeme, že tento dokument nebyl lékařsky zkontrolován. Před použitím a s případnými dotazy se poraďte se svým lékařem nebo bylinkářem.

Více použití pro eukalyptus

Kromě svého zjevného léčebného použití může být bylina použita pro řadu dalších věcí v domácnosti. Připravte si jednoduchý sirup pomocí eukalyptu a užijte si ho během koktejlové hodiny nebo si osvěžte večerní šálek čaje. Pěkně to páruje s mátou, medem, citronem a limetkou.

Stejnou vůni, kterou považujeme za uklidňující a trochu osvěžující, není kousání hmyzu vůbec oceněno.

 • Pomocí eukalyptového oleje zkuste 1 čajovou lžičku zředěnou v šálku nosného oleje, jako je například hroznový nebo olivový olej. Použijte jej jako odpuzující prostředek, když pracujete na zahradě.
 • Esenciální olej lze také přidat do vlastní směsi a vytvořit tak odpuzovač přirozené chyby.