Jak pěstovat rostliny červené šalvěje (šarlatové šalvěje)

David Beaulieu

Červené šalvějové květy mohou vytvořit pozoruhodný přízvuk, když jsou spojeny dohromady jako rostliny podestýlky nebo seřazené v řadě jako okrajové rostliny. Oni jsou také populární v kontejnerových zahradách, kde oni mohou sloužit jako vertikální přízvuk (obklopený, například, s dole-rostoucí bílý sladký alyssum a / nebo stříbřitý zaprášený mlýn). Tento dlouhodobý favorit bude sloužit jako skvělý doplněk na zahradě v létě a na začátku podzimu, pokud se budete řídit několika jednoduchými pravidly o lokalizaci a péči o něj.

Taxonomie a botanický typ pro Red Salvia

Taxonomie rostlin klasifikuje rostliny červené šalvěje jako Salvia splendens . Navzdory oficiálnímu společnému názvu „šarlatový šalvěj“ mnozí lidé označují rostliny jednoduše jako „červenou šalvěj“. Jsou členy rodiny máty.

Domorodci v Brazílii, kde rostou jako trvalky v důsledku horkého podnebí, se s červenými šalvějovými květy zachází jako s rostlinami jednoletými v mírných zónách: jsou poškozeny tvrdými mrazy a nepřežijí chladné zimy.

Jak rostlina vypadá

Ačkoli šarlatové odrůdy jsou nejznámější, Salvia splendens přichází v jiných barvách, včetně bílé, lososové, růžové, fialové, levandule, vínové a oranžové. Salvia splendens dosahuje výšky 18 až 30 palců. Její květy rostou na hrotech a jsou docela nápadné (tedy jeho popularita).

Tmavě zelené listy ve tvaru srdce, 3 palce, vydávají vůni, kterou savci nemají rádi, a činí z nich rostliny odolné vůči jelenům i králíkům.

Pěstování a péče o Red Salvia

Pěstování červených šalvějových květů na plném slunci vám poskytne největší produkci květin. Také vyberte místo s hlinitou, dobře odvodněnou zeminou. Upravte půdu kompostem.

Chcete-li zlepšit jejich vzhled a podpořit lepší kvetení, mrtvé červené rostliny Salvia. Toho můžete dosáhnout tak, že špetky květin vytrhnete vyčerpanými květy. Udělejte si štipku docela daleko na jejich stopkách.

Buďte na pozoru a podnikněte kroky proti slimákům, hlemýžďům a molům, což vše může obtěžovat rostliny červené šalvěje. Ve skutečnosti, když nakupujete rostliny v zahradním centru, pečlivě zkontrolujte tu a tam spodní stranu listů pro molice, abyste se vyhnuli jakémukoli domu s sebou. Whiteflies jsou notoricky známými skleníkovými škůdci a občas udělají neobjevený výlet ze skleníku do zahradního centra.

Většina zahradníků bude hnojit rostliny se stejným vyváženým hnojivem, které používají k hnojení svých ostatních letniček, často je během zalévání aplikuje postřikovačem s koncovkou na hadici.

Použití pro Red Salvia v terénní úpravy

Spolu s pelargónie a impatiens, tyto letničky jsou možná první květiny, které přicházejí na mysl pro mnoho lidí, když pomocí letničky vstříknout stříkance červené do krajiny. Díky tomu jsou oceňováni těmi v USA, kteří dávají dohromady červené, bílé a modré květinové displeje pro svátky 4. července a pro dekorace Memorial Day.

Ale protože šarlatová hraje dobře s jinými barvami používanými v podzimní tematice (zejména žluté, jako jsou například žluté květy chryzantémy), je tu pro ně stále místo, jako podzimní květy, jakmile skončí léto. Z tohoto důvodu byste je měli během léta svírat a slepovat, takže i když se začátkem podzimního svitku budou stále v dostatečně dobrém stavu, aby dodaly vaší krajině zářivé barvy.

Kultivary, z nichž si můžete vybrat

Kultivary prodávané v zahradních centrech a v online katalogech vám nabízejí různé barvy a / nebo maximální výšky. Příklady zahrnují:

  • Alba: bílé květy, 24 palců
  • Ablazin: fialové květy, 26 palců
  • Oheň: červené květy, 26 palců
  • Carabiniere: červené květy, 14 palců
  • Salsa Scarlet Bicolor: dvoubarevné květy (červené a bílé), 18 palců

Kulinářská šalvěj a jiné rostliny v rodu

Přestože „šarlatový šalvěj“ je jedním z běžných jmen pro tuto rostlinu, nezaměňujte květy červené šalvěje, o kterých jsme diskutovali se Salvia officinalis . Latter je kulinářská bylina lépe známá jako "šalvěj" a byl také používán léčivě vracet se k Řekům a Římanům (odtud rodové jméno, které pochází z latiny pro "save"). Barevnější verzí této rostliny je šalvěj Tricolor.

Dalším slavným (nebo v závislosti na vašem úhlu pohledu neslavným) příbuzným je Salvia divinorum, což je halucinogenní droga.

To, co je na nezaplacení, je, když začínající zahradník, který dříve pěstoval pouze jednoleté rostliny, objevil skutečnost, že na severu jsou druhy šalvie, které jsou vytrvalými trvalkami. Nejoblíbenější druhy však nemají červené, ale namodralé nebo fialové květy. Příkladem je Šalvějová noc.