Jak pěstovat měsíčky - klasika

Anthony Swinton / EyeEm / Getty Images

Měsíčky jsou veselé, kompaktní žluté, oranžové a vínové letničky s tvarem květů, které se podobají sedmikráskám, jádrovým květům a dokonce i karafiátům. Ačkoli je původem z Mexika, můžete nechat pěstovat rostliny měsíčku prakticky kdekoli. Jsou široce přizpůsobitelné a extrémně nízké nároky na údržbu.

Existuje několik druhů a rozdělení měsíčku lékařského. 3 nejčastěji pěstované jsou:

Africké měsíčky ( Tagetes erecta ): S velkými, pompomovými květy na kompaktních nebo relativně vysokých rostlinách jsou africké měsíčky populární jak pro okraj, tak pro řezané květiny. Mohou růst nad 2 ft a mají květiny, které jsou 5 palců napříč. Barvy zahrnují žluté a oranžové, i když jsem si jistý, že v určitém okamžiku přidají červenou.

Francouzské měsíčky ( Tagetes patula ): Francouzské měsíčky jsou jednou z nejdelších a nejplodnějších kvetoucích měsíčků. Ty mají tendenci být krátké, huňaté rostliny, i když mohou růst od 5 do 18 palců. Mají fialově zbarvené stonky s dvojitými hlavami květů ve žluté, oranžové a mahagonové podobě, které jsou asi 2 palce napříč.

Signet Marigolds ( Tagetes tenuifolia ): Jedlé měsíčky jsou Signets. Vypadají úplně jinak než měsíčky podestýlky, s krajkovými listy a malými jedinými květy sedmikrásky. Přicházejí ve žluté a oranžové barvě s odpovídajícími názvy Orange Gem a Lemon Gem. Nedávno byly na trhu některé hybridy s rozšířenou paletou barev, jako jsou odstíny krémové, vínové a bi-barvy, ale chuť se nerovná drahokamům.

Botanický název

Tagetes

Běžné názvy

Měsíček

Otužilost zóna

Měsíčky jsou jednou z mála zahradních květin, které jsou skutečnými letničkami. Všichni je musíme každý rok znovu vysadit.

Zralá velikost

Měsíčky nemají tendenci být zvlášť vysoké, ale mezi různými typy je velké množství rozmanitosti. Najdete krátké měsíčky podestýlky, které rostou pouze 4 až 6 palců vysoké a vyšší odrůdy, které mohou dosáhnout výšky 18 palců a udělat pěkné řezné květiny.

Expozice

Pro většinu květin a nejzdravějších rostlin zasaďte své měsíčky na plném slunci.

Bloom období

Měsíčky kvetou téměř nepřetržitě a budou pokračovat celé léto až do mrazu. K dosažení tohoto nepřetržitého kvetení udržujte své měsíčky bezhlavé.

Rostoucí tipy

Půda: Měsíčky nejsou pochmurné. Jakákoli dobrá zahradní půda a trochu vody během suchých kouzel by je měla udržovat šťastná, pokud není příliš kyselá. Udržujte pH půdy nad asi 6, 0.

Měsíčky nepotřebují půdu, která je zvláště bohatá na organické látky, ve skutečnosti se zdá, že rostou lépe v chudší půdě.

Výsadba: Měsíčky se velmi snadno začínají od semene. Velká, snadno manipulovatelná semena se často používají s dětmi pro školní projekty. Semena můžete začít uvnitř, asi 6 - 8 týdnů před posledním datem mrazu, ale za to to opravdu nestojí. Měsíčky klíčí rychle venku při přímém výsevu a protože rostliny ve skutečnosti nezačnou růst až do zahřátí, mají přímé výsevné rostliny čas dohonit rostliny, které začaly uvnitř. Sazenice samozřejmě najdete téměř v každé školce, takže je nemusíte vůbec začínat od semen.

Údržba

Měsíčky jsou velmi nízké, jakmile jsou stanoveny. Když je poprvé vysadíte, ujistěte se, že mají pravidelnou vodu. Nenechávejte je v suché půdě déle než několik dní. Pokud je zvlášť horké a slunečné, zalévejte je každý den.

Jakmile budou mít několik týdnů na vybudování dobrého kořenového systému, budou odolnější vůči suchu, ale pokud budou podány jednou týdně, budou kvetou nejlépe.

Pokud není vaše půda extrémně chudá, měsíčky nepotřebují žádné doplňkové hnojivo. Nejlepší věc, kterou můžete udržet v květu, je pravidelné slepé uličky.

Škůdci a problémy

Měsíčky jsou velmi škodlivé. Ve skutečnosti se často používají k ochraně před škůdci. Ve vlhkých nebo vlhkých létech získají plísní. Výsadba na plném slunci s proudem vzduchu tento problém zmírní.

Tipy pro návrh

Měsíčky vyrábějí pěkné hraniční rostliny, ale jejich teplé barvy je třeba používat s uvážením. Nejlépe fungují s jinými teplými barvami, jako jsou žluté a oranžové denní lilie, nebo s doplňkovými purpurovými, jako je salvia a verbena.

Protože se jedná o krátké rostliny, obvykle se používají před hranicí nebo v nádobách.

Francouzské měsíčky jsou pokládány za určité vlastnosti odpuzující škůdce a bývají považovány za neocenitelnou květinu pro zeleninovou zahradu, ale není to mnoho důkazů o tom, že skutečně odpuzují cokoli jiného než hlístice. Přesto přidávají do zeleninové zahrady spoustu barev.

Možná budete mít štěstí, když je vysadíte kolem okrajů mé zeleninové zahrady, abyste odradili králíky.

Navrhované odrůdy

Na výběr jsou tucty měsíčků. To je hrstka, která se nám povedla dobře.

  • Antigua Series jsou velmi bohaté kvetoucí africké měsíčky
  • Gem Series jsou jednokvěté lístky s velmi kapradinovitým listím
  • 'Naughty Marietta' je rozcuchaný, tmavě žlutý francouzský měsíček s kaštanovými postříkání uprostřed