Jak pěstovat beznožové olivovníky

RonyZmiri / Getty Images

Neplodné olivovníky jsou velmi atraktivní stinné stromy, které mohou být buď jednoduché, nebo rozvětvené, s poutavými, kroucenými a zkroucenými kmeny a vzdušnou hmotou šedozelených listů se stříbřitou spodní stranou. Jsou velmi podobné vzhledu jako ovocné olivovníky, ale existuje jen málo nebo žádné špinavé ovoce, které se vyrábí na vrhu loděnice.

Výraz „neplodný“ může být trochu nadhodnocený a někteří majitelé domů jsou nepříjemně překvapeni, když na větvích vidí hrst drobných oliv. Na jaře kvetou ovocné olivovníky se shluky nažloutlých bílých trubkovitých květů. Květiny jsou sterilní, takže se produkuje jen málo plodů, ale některé malé, pravděpodobně neživotaschopné olivy se mohou čas od času vyvíjet. Jsou však minimální a vy si jich nevšimnete, když spadli ze stromu.

Olivy bez ovoce nabízejí velkou výhodu, pokud žijete v oblasti na jihozápadě, kde jsou ovocné olivovníky zakázány, a to buď kvůli rozšířenému nepořádku způsobenému padajícím ovocem nebo pylům vyvolávajícím alergii. Padlé olivové ovoce skvrní příjezdové cesty, zpevněné plochy a paluby; ucpávky; a přitahovat nežádoucí zvířata, když se rozkládají. Olivy bez ovoce vás zbaví všech těchto problémů.

Botanický název

Olea europaea

USDA Hardiness Zones

Olivy bez ovoce jsou vytrvalé v USDA zónách 8–11 (Sunset Climate Zones 8, 9 a 11–24). Stromy zvládají pouštní teplo a chlad a mohou tolerovat krátkodobé mrazy. Obvykle jsou odolné až do 15–20 stupňů Fahrenheita.

Expozice slunci

Plné slunce je potřeba pro zdravý růst.

Zralá velikost stromu

Neplodící olivovníky rostou v průměru na 25–30 stop x 25–30 stop. Díky tomu jsou stromy střední velikosti v krajině. Je to možná šířka 30 stop, kterou by majitelé domů měli pečlivě zvážit. Pokud zasadíte poblíž vašeho domu nebo terasy, větve se nakonec dostanou do zániku. Nenechte se zmást pomalými až mírnými růstovými rychlostmi olivovníků bez ovoce. Dosažení plné velikosti může trvat 10 nebo více let, ale dostanou se tam.

Výsadba olivového stromu bez ovoce

Vyberte si své stránky moudře, protože olivovníky bez ovoce mohou žít několik stovek let. Aby byl zdravý a prostý nemocí, potřebuje ovocný olivovník místo, které získává nejméně osm hodin slunce denně. Vyžaduje také dobře odvodňovanou zeminu, protože může být náchylná ke kořenové hnilobě, pokud je půda dlouhodobě vlhká.

Přestože olivovníky bez ovoce jsou velmi odolné vůči suchu, měli byste jim dát trochu doplňkové vody, zatímco se poprvé začínají usadit, zejména během období extrémního tepla a sucha.

Péče o ovocné stromy bez ovoce

Jakmile je vaše plodina bez ovoce stanovena, vyžaduje velmi malou péči. Jsou extrémně tolerantní k suchu a jsou náchylní k několika problémům nebo škůdcům.

Stromy mohou produkovat přísavky a možná bude nutné je každoročně ořezávat, aby se zachoval jejich tvar.

Na jaře bude roční zdravé používání hnojiv s vysokým obsahem dusíku na jaře povzbuzovat nový zdravý růst.

Pokud byste se chtěli pokusit zabránit tomu, aby váš ovocný olivovník vůbec nezískal žádné ovoce, můžete udělat novější větve růstu pomocí lehkého prořezávání. Jedná se o větve s květinami, které se promění v olivy. Nejezděte přes palubu s prořezáváními a ničte tvar stromu.

Mohli byste také použít sprej zabraňující ovoce obsahující ethylen. Postřik musí být načasován, když se vytvářejí květiny, a je nákladné ho aplikovat každý rok, zejména když roste strom. Většina lidí to nepovažuje za velmi praktickou možnost.

Používání neplodících olivovníků v krajině

Díky zkroucenému tvaru vytvářejí olivovníky bez plodů nádherné rostliny rostlin na trávníku. Jsou také krásné obložení příjezdové cesty (ujistěte se, že jsou zbytečné) nebo nějaké jiné dlouhé cesty.

Odrůdy trpaslíků mohou být prořezávány do topiary nebo dokonce bonsaje. Zasazené v řadě a střihané, bez ovoce olivy tvoří velmi atraktivní živý plot.

Škůdci a problémy s ovocnými olivovníky

Hmyz

  • Vrtáky: Vrták větviček a větviček, druh brouka, vyvrtá do stromu díry, aby položil vejce. Nově vylíhnutí vyvrtávači se budou hrabat ještě dále do stromu a nakonec mohou zabít větvičku nebo větev, ve které se nacházejí. Americký švestkový vrták, který je typem můry, může způsobit podobné poškození. Prořezejte všechny větvičky nebo větve viditelnými otvory, abyste zabránili dalšímu poškození.
  • Měřítko: Tento drobný hmyz s pevným obalem ulpívá na různých částech stromu a živí se ho pronikavými ústy. To může strom oslabit a způsobit černou černou. Možná se vám podaří tento problém vyřešit tím, že se váha oškubá zahradnickým olejem, ale hmyz z okují je nejsnadněji ovládán, když je ve fázi „prolézačky“, krátce po vylíhnutí a předtím, než vyvine tvrdý vnější povlak. Kdy se to ve vaší oblasti stane, obraťte se na místní pobočku.

Choroba

Několik houbových chorob může ovlivnit olivovníky bez ovoce. Dobrá cirkulace vzduchu a dostatek slunečního svitu pomůže těmto onemocněním zabránit. Pokud máte podezření, že váš strom trpí plísňovou chorobou, je nejlepší odebrat vzorek do místního družstevního rozšíření nebo do dobré školky a zeptat se ho, která nemoc je a jaký je nejlepší způsob léčby.

Kulturní problémy

Hnědnutí listů a ztráta listů je obvykle způsobena buď nedostatečnou vodou nebo podmáčenou půdou. Nezapomeňte zajistit dobrou drenáž a pravidelnou vodu. To je ještě důležitější u stromů pěstovaných v kontejnerech.

Navrhované ovocné olivovníky pro domácí krajinu

  • „Majestic Beauty“: Spolehlivě neplodící.
  • 'Swan Hill': Zřídka produkuje ovoce a je také bez pylu.
  • „Wilsonii“: Krásné, vytrvalé stromy, ale mohou produkovat dostatek ovoce, aby byly patrné.
  • „Little Ollie“ a „ Skylark Trpaslík“: Kompaktní odrůdy vhodné pro terasy a kontejnery.