Jak pěstovat pokojové rostliny Aglaonema

Jerry Pavia / Getty Images

Aglaonema (také volal Chinese evergreen) je vysoce dekorativní rostlina s několika zajímavými odrůdami. Je to jeden z nejoblíbenějších pokojových rostlin a barevné variace - od tmavě zelené po stříbro a některé s nádechem červené - přidávají vašemu interiéru.

Aglaonemy jsou pomalu rostoucí, atraktivní a vytvářejí vynikající listovinové rostliny. Na velkých stoncích má velké, úzké a lesklé oválné listy. Nejlepší ze všeho je to, že nemá rád plné slunce, takže je ideální pro použití v interiéru, zejména pokud je okenní světlo ve vaší domácnosti komoditou.

Zdá se, že existuje trochu diskuse o tom, zda je tato rostlina snadno nebo obtížně pěstitelná. Obecně je snadné, když se budete řídit jedním jednoduchým pravidlem: čím lehčí je pestrost, tím více světla potřebuje. Jakmile pochopíte, jak to platí pro váš aglaoném, neměli byste mít žádné problémy. Je to skvělá volba pro každého, kdo chce rostlinu, která se snadno udržuje a dodává brilantní listoví.

Oblékněte si svou koupelnu s těmito rostlinami milujícími vlhkost

Pěstitelské podmínky

  • Světlo: Tmavozelené odrůdy aglaonému mohou růst v téměř stínu, zatímco pestré odrůdy vyžadují jasnější světlo. Nevystavujte aglaoném přímému slunci.
  • Voda: V létě důkladně zalévejte a rostlinu často zamlžujte, abyste zvýšili vlhkost. Během zimy snižte zalévání, ale nenechte rostlinu zcela vyschnout.
  • Teplota: Tyto rostliny nemají rádi studené průvary ani teploty pod 65 ° F. Ujistěte se, že je nebudete udržovat v dostatečné vzdálenosti od průvlečných oken nebo větracích otvorů a čím teplejší místo najdete, tím lépe.
  • Půda: Dobře odvodněná zalévací zemina je perfektní.
  • Hnojivo: Během vegetačního období krmte svůj aglaoném granulemi s pomalým uvolňováním nebo tekutým hnojivem.

Propagace

Domácí pěstitelé obvykle neprodukují aglaonémy. Během přesazování však můžete rostliny rozdělit. Malé výhonky lze také zalévat jako jednotlivé rostliny.

Přemístění

Aglaonemy pomalu rostou a bude je třeba přesměrovat pouze každý druhý rok. Oni jsou také obecně nízko rostoucí rostliny, takže jejich kmeny budou odhaleny velmi postupně.

Naučte se, jak rozmístit pokojové rostliny

Odrůdy

Aglaonemy byly hybridizovány za účelem produkce zajímavých pestrobarevných listů. A. commutatum je široce dostupné, jak ve formě stříbrného oštěpu (pestrá), tak v zelené podobě. Čistě zelený A. modestum je viděn zřídka. Jiné pestré formy zahrnují A. pictum, A. stříbrná královna (téměř úplně stříbrná) a A. pseudobracteatum .

Dejte si pozor na plody A. crispum, které jsou toxické. Nejlepší je vyhnout se této odrůdě, pokud máte děti nebo domácí zvířata, kteří by mohli být zvědaví na její drobné červené plody.

Aglaonema cv. Královna. Elizabeth Fernandez / Getty Images

Tipy pěstitele

Vzhledem k vysokým požadavkům na vlhkost považují někteří pěstitelé aglaoném za skleníkovou rostlinu. Bude to nejlepší v teplém, vlhkém a jasném prostředí skleníku, ale lze jej úspěšně pěstovat uvnitř tím, že se k těmto podmínkám co nejvíce přiblíží.

Pravidlo číslo jedna, které si pamatujete s aglaonémem, je udržovat jej v teple a vlhkosti. Pokud tak učiníte, budete odměněni dlouhodobou a stabilní pokojovou rostlinou, která v dohledné době nepřevyšuje svůj pot. Je to opravdu skvělá volba, pokud bojujete s pokojovými rostlinami, ale chcete kolem domu nějaké barevné listí.

Zvyšte vlhkost vašeho domova a pomozte pokojovým rostlinám prospívat