Jak se zbavit plísní z každého domácího povrchu

Spóry plísní jsou všude kolem nás v každém typu klimatu. Plísně jsou houby a některé typy jsou pro lidstvo velmi prospěšné (myslíme na penicilin), zatímco jiné mohou být docela nebezpečné pro plodiny, dýchací systémy a integritu struktur.

Nebezpečná plíseň vs. plísně

Nejběžnějším typem plísní vyskytujících se v domácnostech je plíseň. Plíseň je povrchová forma, která roste na teplých a vlhkých místech, jako je vaše koupelna a na tkaninách a knihách uložených ve vlhkých sklepech. Plíseň začíná jako šedá nebo bílá prášková kolonie. Pokud nebude rychle odstraněna, změní se na černou nebo hnědou a často vypadá jako akumulace půdy. Chcete-li otestovat, zda je povrch pokrytý plísní nebo jen špínou, otřete skvrnu vatovým tamponem namočeným v domácím chlórovém bělidle. Pokud skvrna odezní nebo zmizí po dvou nebo třech minutách, je plíseň. Pokud ne, je to pravděpodobně jen špína.

Pokud kdekoli u vás zjistíte zatuchlý zápach, máte vysokou koncentraci plísní. Může to být z bláta naplněného vlhkými ručníky, z vlhkého prolézacího prostoru pod vaším domovem nebo z koberců, které mají v polstrování plísně. Je rozhodně čas podniknout kroky k odstranění problému.

Nyní víte, že veškerá plíseň je plísní, ale ne všechny plísně jsou plísní. Plíseň může zabarvit a pomalu poškodit povrchy, ale existuje mnohem nebezpečnějších plísní, které mohou poškodit strukturu vašeho domova. Pokud vidíte černou nebo zelenou formu, která je rozmazaná nebo slizká a sádrokarton nebo dřevo pod nimi je měkké nebo drobivé, dochází k nevratné hnilobě a forma a poškozené povrchy musí být okamžitě odstraněny.

Najímání profesionálů

Pokud je napadení plísní brzy zachyceno, můžete jej snadno zvládnout pomocí domácích čisticích prostředků.

Varování

V případě rozsáhlých problémů s plísněmi zvažte nábor profesionála. Některé plísně jsou vysoce toxické a ještě méně nebezpečné plísně mohou způsobovat problémy komukoli s alergií na plísně nebo narušeným dýchacím systémem.

Obecně platí, že pokud forma pokrývá 10 nebo více čtverečních stop, zavolejte profesionála. Odstranění velkých kolonií plísní vyžaduje vystavení těžkým chemikáliím a správnou likvidaci zamořených stavebních materiálů. Místní oddělení veřejného zdraví vám může nabídnout radu ohledně testování plísní a odkázat vás na odborníka na odstraňování plísní.

Výrobky, které zabíjejí plísně

  • Chlorové bělidlo : Chlornan sodný nebo běžné domácí bělidlo funguje nejlépe k ničení plísní a odstranění zbarvení. Je to dost drsné a před použitím by mělo být naředěno.

Varování

Je třeba postupovat opatrně z důvodu toxicity a nebezpečných výparů a bělidlo by nemělo být nikdy kombinováno s amoniakem.

  • Peroxid vodíku : Méně tvrdý než chlorové bělidlo, peroxid vodíku (3 až 10% roztok) zabije plísně a zesvětlí skvrny. I když má bělicí účinek, působí pomaleji než chlorové bělidlo, ale nemá toxické výpary nebo zbytky.
  • Destilovaný bílý ocet : Ocet je kyselý a pomalu rozkládá strukturu plísní a ničí ji. Ocet je netoxický, ale mohou zůstat skvrny od plísní a může být nutné další čištění čisticím prostředkem pro domácnost.
  • Jedlá soda a borax : Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) a borax mají vysoké pH, které inhibuje růst a přežití plísní. Oba produkty jsou levné, netoxické a snadno mísitelné s vodou. Borax bude lépe pracovat při odstraňování přetrvávajících skvrn, ale ne tak účinně jako silnější čisticí prostředek.

Pokud používáte některý z těchto produktů, čisticí roztok nepláchněte úplně. Ponechání trochu čisticího prostředku pomůže zabránit budoucímu růstu plísní.

Odstranění z tkaniny

Pokud byl váš dům zaplaven a plísně a bakterie byly ponechány růst po mnoho dní, může být nemožné zachránit textilie. Pokud se však plíseň vyvinula v důsledku vlhkosti a je zachycena brzy, lze ji snadno odstranit z většiny tkanin.

Začněte tím, že vezmete předměty venku, abyste odbrali co nejvíce povrchové plísně a abyste zabránili šíření spór plísní ve vašem domě. Pokud je tkanina omyvatelná, použijte nejžhavější vodu doporučenou na štítku péče a přidejte dezinfekční prostředek. Pokud skvrny přetrvávají, vytvořte roztok kyslíkového bělidla a vody a nechte oděv nechat vsáknout nejméně osm hodin. Kyslíkové bělidlo lze bezpečně použít na jakoukoli pratelnou látku.

U textilií, které jsou čisté pouze za sucha, odstraňte plísně venku a poté směřujte k profesionálnímu čističi. Identifikujte a upozorněte na skvrny a většina tkanin může být úspěšně obnovena.

Kožené boty, kabáty, doplňky a nábytek

Plísně na kožených pláštích, botách, peněženkách a nábytku by měly být pokud možno odstraněny venku. Otřete povrch hadříkem namočeným v destilovaném bílém octu a poté dobrým koženým mýdlem a teplou vodou. Osušte měkkým hadříkem a nechte úplně uschnout na vzduchu. Po úplném zaschnutí ošetřete předmět koženým kondicionérem.

Knihy a papíry

Plíseň nakonec zničí papír, ale může být úspěšně odstraněna. Pokud jde o drahé knihy a historicky významné papíry, obraťte se na profesionálního kurátora.

Nikdy se nepokoušejte ošetřovat vlhký papír. Forma se bude rozmazávat a bude téměř nemožné ji odstranit. Nechte papír v knihách důkladně uschnout na slunci nebo vložte do uzavřené nádoby s materiálem pohlcujícím vlhkost, jako je silikagel nebo kukuřičný škrob posypaný mezi stranami.

Když je kniha suchá, vydejte se směrem ven a jemným kartáčem nebo hadříkem jemně otřete plísně z obálky a každé stránky. Zasuňte list voskovaného papíru pod každou stránku, abyste chránili stránku za ní. Před přechodem na další stránku lehce navlhčete čistý, měkký hadřík peroxidem vodíku a jemně otřete každou stránku, aby zcela vyschla na vzduchu.

Domácí přístroje

Spotřebiče, jako jsou pračky, ledničky a kávovary, které kombinují vlhkost, teplo nebo potraviny do krmiva, vyžadují časté čištění.

Vyčistěte podložky spuštěním cyklu horké vody s chlorovým bělícím prostředkem (bez oblečení) alespoň jednou měsíčně. Prohlédněte si každý kout a těsnění předních dveří těsnění dveří, abyste se ujistili, že nedochází k růstu plísní, které by zanechávaly páchnoucí oděvy.

Destilovaný bílý ocet dělá skvělou práci při čištění ledniček a kávovarů a pomáhá bránit růstu plísní.

Dlaždice a drážky

Vlhkost koupelny a tělová půda na povrchu vytvářejí ideální prostředí pro růst plísní. Existuje spousta komerčních čisticích prostředků, které si můžete koupit, ale chlorové bělidlo a voda jsou stejně účinné a mnohem levnější.

Jednoduše smíchejte jeden díl bělidla se 16 díly vody (jeden šálek bělidla na jeden litr vody) a aplikujte na oblasti zasažené plísní. Před drhnutím nebo ustoupením ponechte roztok zůstat v plesnivé oblasti po dobu nejméně 15 minut. Pokud je forma pryč, není třeba ji ani opláchnout.

Odstranění plísní z vnitřních stěn, podlah a koberců

Pokud je forma fuzzy a černá, může být mnohem horší než jen nevzhledné. Tato oblast by měla být otevřena, aby bylo možné zkontrolovat strukturální poškození. Používejte ochranné brýle a ochranu dýchacích cest. Všechny stavební materiály by měly být zabaleny do těžkých plastových sáčků a řádně zlikvidovány. Nechte oblast důkladně vyschnout a proveďte potřebné opravy.

K čištění porézních povrchů, jako je dřevo a sádrokarton, by měl být do bělicího a vodního roztoku přidán detergent, který napomáhá jeho přilnutí. Smíchejte jeden díl mycího prostředku na mytí nádobí, 10 dílů bělidla a 20 dílů vody. Naneste houbou nebo mopem a snažte se povrchy nenasytit. Nepláchněte a nechte roztok zaschnout na vzduchu.

Koberec s plísní nebo zatuchlou vůní by měl být zcela odstraněn. Používejte respirátor, rozřežte koberec a podložku na malé sekce. Zamlžte materiály a podlahu vodou, abyste zabránili šíření spór plísní ve vzduchu. K likvidaci zabalte koberec do těžkého plastu. Před výměnou podlahy pomocí mokrého / suchého vakua důkladně vyčistěte oblast a nechte několik dní na vzduchu uschnout.

Vnější domácí povrchy

Chlorové bělidlo je velmi efektivní při čištění všech typů bytových domů, betonu, cihel a kamene, ale je škodlivé pro rostliny a trávníky. Nezapomeňte zakrýt všechny zranitelné rostliny těžkými plastovými fóliemi.

Smíchejte jeden šálek chlorového bělidla s jedním litrem vody. Roztok lze použít se zahradním postřikovačem, elektrickou myčkou nebo pro ruční praní. Vždy noste ochranné brýle, rukavice, ochranný oděv a respirátor. Bělicí roztok způsobí ztrátu barvy na jakémkoli typu tkaniny.

Plesnivé oblasti navlhčete čistou vodou a poté bělicí a vodní roztok a nechte několik minut působit. Pokud se forma rozjasní, přesuňte se do jiné oblasti. Pokud skvrny zůstanou, vyčistěte oblast a poté znovu naneste více bělicího a vodního roztoku. Nechte zcela uschnout na vzduchu.

Opláchněte nedaleké osázené oblasti čistou vodou.