Jak zmrazit čerstvé bylinky

V tomto článku rozbalte
 • Kdy zmrazit čerstvé bylinky
 • Metriky projektu
 • Co budete potřebovat
 • Instrukce
 • Čerstvé bylinné zmrazovací tipy
Zpět na začátek

Zmrazení čerstvých bylin ze zahrady nabízí způsob, jak prodloužit letní odměnu po celou sezónu. A zatímco sušení bylin dělá poněkud jednodušší konzervační metodu, byliny s vysokým obsahem vody mohou hnilobu nebo plesnivost dříve, než vyschnou. U bylin, jako je bazalka, pažitka, máta, kopr a koriandr, je lepší volba zmrazení. V procesu zmrazování byliny kulhají, ale éterické oleje udržují svoji chuť několik měsíců neporušenou. Na rozdíl od sušených bylin, kde se chuť po sušení více koncentruje, lze zmrazené byliny použít ve stejném poměru jako čerstvé. Po rozmrazení použijte zmrazené byliny k oživení těstovinové omáčky, chimichurri nebo k ochucení pečeného kuřecího, vepřového nebo hovězího masa.

10 Musí mít kulinářské byliny pro zahradu

Kdy zmrazit čerstvé bylinky

Během vrcholku léta se většina zahrádkářů ocitá s více bylinkami, než mohou použít. Přesto, aby se udržela proliferace rostlin, byliny musí být pravidelně sklízeny před tím, než jdou na osivo, někdy vyžadující plné sekání keřů. V tuto chvíli se hodí konzervační metody. Pro nejlepší chuť, sklizeň a zmrazení bylin v polovině léta, kdy rostlina dosáhne svého vrcholu (v červenci pro většinu pěstovaných regionů). A bylinky sklizené ráno mají nejintenzivnější chuť. Na konci léta nebo na začátku podzimu vytáhněte jednoleté byliny u kořenových a vytrvalých bylin na jednu třetinu jejich velikosti a zmrazte je pro zimní použití.

Metriky projektu

Pracovní doba : 1 až 2 hodiny
Celkový čas : 5 hodin nebo více

Co budete potřebovat

Vybavení / nářadí

 • Nůžky
 • Soubor cookie
 • Zásobníky na kostky ledu

Materiály

 • Voskovaný papír nebo plastový obal
 • Tašky na skladování potravin na zip
 • Papírové ručníky nebo salátový spinner

Instrukce

Zmrazení čerstvých bylin jako jednotlivých listů

Zmrazení bylin jako jednotlivých listů vyžaduje trochu času předem, aby se jednotlivé listy oddělily. Když však přijde čas na vaření s nimi, byliny se snadno měří a lze je téměř identicky použít pro čerstvé bylinky. Byliny uložené v pytlích na zip zabírají v mrazáku méně místa.

 1. Když jsou byliny jako bazalka, máta, šalvěj a koriandr na svém vrcholu (a těsně před květem), ořízněte horní část listů z každého stonku a ponechejte alespoň dvě třetiny rostliny neporušené.

 2. Jednotlivé listy rozetřete na plech cookie nebo malý podnos s mrazničkou. Ujistěte se, že listy jsou umístěny co nejrovněji s mezerou mezi nimi. Překrývající se listy vytvoří po zmrazení těžko spravovatelnou cihlu.

 3. Zakryjte a vložte zásobník listů voskovaným papírem (přednostně) nebo plastovým obalem. Krycí vrstva udržuje listy čisté a zabraňuje jejich pádu ze zásobníku.

 4. Byliny zmrazte nejméně dvě hodiny nebo přes noc.

 5. Když jsou listy zmrzlé, vyjměte je ze zásobníku, vložte je do pytlů na zip a vraťte je do mrazničky. Při individuálním zmrazení se listy nespojí dohromady do vaku. Každý kontejner označte pro budoucí použití.

Zmrazení čerstvých bylin jako kostek ledu

Zmrazení bylin v kostkách zabírá v mrazničce více místa než zmrazení jednotlivých listů, ale výsledkem jsou předávané porce připravené hodit do omáčky. Pokud však váš recept vyžaduje méně než velikost vaší porce, budete muset rozmrazit a rozdělit krychli.

 1. Byliny sklízejte stejným způsobem jako při zmrazování jednotlivých listů řezáním jedné třetiny a ponecháním dvou třetin rostliny neporušenou.

 2. Stébla bylin provozujte pod chladnou vodou a setřete přebytečnou vlhkost. Umístěte je mezi dva papírové ručníky a osušte. Případně vložte bylinky do rotoru na salát a odstřeďte je do sucha. Před zamrznutím je třeba odstranit téměř veškerou vodu a poté z každého stonku vytrhnout listy.

 3. Listy samozřejmě můžete zmrazit celé, ale jejich sekání a měření předem vám umožní snadno je začlenit do receptu. Pro dosažení nejlepších výsledků opláchněte byliny, opláchněte je suchými papírovými ručníky a nasekejte je. Poté přidejte jednu lžíci na každé místo v zásobníku na kostky ledu.

 4. Jakmile jsou byliny změřeny a rozděleny, naplňte zásobník do poloviny plné vody. Ujistěte se, že jsou všechny listy ponořeny do vody a nejméně jednu hodinu zmrazte. Po zamrznutí kostek ledu doplňte každý tác vodou. Umístěte podnos zpět do mrazničky, aby se zmrazila pevná látka.

 5. Když jste připraveni používat bylinky v receptu, jednoduše promíchejte počet předem rozdělených kostek ledu, které vaše jídlo vyžaduje.

Čerstvé bylinné zmrazovací tipy

U obou metod zmrazování zajistěte sklizeň nejzdravějších listů. Nepoužívejte starší listy ve spodní části rostliny, hnědé listy nebo listy žvýkané hmyzem. Okrajová chuť starších nebo poškozených listů nestojí za námahu jejich zmrazení.

Pokud zmrazujete jednotlivé listy a máte ve svém mrazáku minimální prostor, zpracovejte je v menších dávkách nebo místo toho použijte papírové desky naskládané na sebe. Byliny tímto způsobem nezaberou tolik místa ve vašem mrazáku.

Byliny s dřevnatými stopkami, jako je oregano, rozmarýn a tymián, obsahují méně vody, jsou lépe vysušeny než zmrazené.

Nejlepší metoda pro sušení a skladování čerstvých bylin