Jak sušit a skladovat čerstvé zahradní byliny

V tomto článku rozbalte
 • Nejlepší byliny pro sušení
 • Kdy sklízet
 • Metriky projektu
 • Věci, které budete potřebovat
 • Instrukce
 • Tipy
Zpět na začátek

Byliny z vaší zahrady jsou nejlepší, když se používají čerstvé, ale vždy existuje více, než kolik můžete použít v jedné sezóně. Sušené byliny z vaší zahrady nabízejí novou nejlepší věc k čerstvému. Sušení na vzduchu není jen nejjednodušší a nejméně nákladný způsob sušení čerstvých bylin, ale tento proces pomalého sušení může také pomoci zachovat éterické oleje z bylin, což pomáhá udržet jejich chuť.

7 bylin, které chutnají dobře, když jsou sušeny

Nejlepší byliny pro sušení

Sušení na vzduchu funguje nejlépe s bylinkami, které nemají vysoký obsah vlhkosti, jako je záliv, kopr, majoránka, oregano, rozmarýn, letní pikantní a tymián. Chcete-li si zachovat tu nejlepší chuť těchto bylin, musíte jim nechat přirozeně zaschnout nebo použít dehydratátor potravin. Mikrovlnná trouba nebo nízká trouba se mohou jevit jako pohodlná zkratka, ale bylinky skutečně vaří do určité míry, čímž snižují obsah oleje a chuť. Tyto spotřebiče používejte pouze jako poslední možnost.

Pokud chcete konzervovat byliny šťavnatými listy nebo vysokým obsahem vlhkosti, jako je bazalka, pažitka, máta a estragon, můžete je zkusit sušit dehydratátorem, ale pro nejlepší uchování chuti zvažte jejich zmrazení. Je to snadné a dokonce rychlejší než sušení.

Ilustrace: Smrk

Kdy sklízet vaše byliny pro sušení

Až budete připraveni provést poslední oříznutí bylin pro sezónu:

 • Sklizněte byliny dříve, než začnou květovat. Pokud jste sklízeli větve celou sezónu, vaše rostliny pravděpodobně nikdy nedostanou šanci květovat. Do konce léta však začnou klesat i byliny, které dosud nekvetly, jak se počasí ochladí. To je dobrý čas začít sklízet a sušit své byliny.
 • Řezané větve v dopoledních hodinách. Nechte ranní rosu vyschnout z listů, ale sbírejte, než rostliny vadnou v odpoledním slunci.
 • Nerozřezávejte celou rostlinu, pokud ji neplánujete vyměnit. Nikdy byste neměli snižovat o více než dvě třetiny nebo odstranit více než asi jednu třetinu větví rostliny najednou.

Metriky projektu

 • Pracovní doba: 30 minut na přípravu malého pytle bylin
 • Celkový čas: 2 až 4 týdny před uložením
 • Cena materiálu: Žádné (pokud si nezakoupíte byliny)

Po usušení a skladování ve vzduchotěsných nádobách si byliny uchová dobrou chuť až jeden rok.

Věci, které budete potřebovat

Vybavení / nářadí

 • Nožnice nebo zahradní nůžky
 • Papírové ručníky
 • Smyčcové nebo gumové pásky

Materiály

 • Papírový sáček
 • Vzduchotěsné kontejnery
 • Štítky kontejnerů

Instrukce

Jak sušit čerstvé bylinky

Jakmile shromáždíte výstřižky:

1. Odstraňte všechny suché nebo nemocné listy z řezaných bylin. Zažloutlé listy a listy špinavé chorobou nestojí za to sušit. Jejich příchuť již byla snížena stresem sezóny.

2. Jemně protřepejte větve, abyste odstranili veškerý hmyz. Vždy jsou stopaři a protože nebudete stonky důkladně umývat, zbavte se jich tolik, kolik můžete právě teď.

3. Ujistěte se, že byliny jsou suché. Pokud jste si byliny vybrali, když jsou rostliny suché, měli byste být schopni jednoduše zbavit přebytečnou zeminu. Opláchněte studenou vodou pouze v případě potřeby a osušte papírovými ručníky. Zavěste nebo položte bylinné větve tam, kde budou mít dostatek cirkulace vzduchu, aby mohly rychle vyschnout. Mokré byliny se budou plížit a hnilobou.

4. Odstraňte spodní listy podél spodního palce stonku. Tyto listy můžete použít čerstvé nebo suché samostatně.

5. Sbalte čtyři až šest stonků k sobě a spoutejte je jako svazek. Můžete použít řetězec nebo gumičku. Svazky se po zaschnutí smrští a gumový pásek se uvolní, proto je nutné pravidelně kontrolovat, zda svazek neklouže. Pokud se snažíte sušit byliny, které mají vysoký obsah vody, vytvořte malé svazky tak, aby proudily vzduchem mezi větvemi a nehnilo.

6. Děrujte nebo vyřezávejte díry v papírovém sáčku a označte pytel názvem byliny, kterou sušíte.

7. Vložte svazek bylin vzhůru nohama do vaku. Pokud chcete, můžete zahrnout volné listy, které jste odstranili ze spodního palce stonků.

8. Zajistěte vak shromáždením konce kolem svazku a zavěste jej. Ujistěte se, že byliny nejsou přeplněné uvnitř vaku.

9. Zavěste sáček vzhůru nohama v teplé a vzdušné místnosti.

10. Za dva týdny se podívejte, jak se věci vyvíjejí. Udržujte kontrolu každý týden, dokud vaše byliny nejsou dostatečně suché, aby se rozpadaly a byly připraveny k uložení.

Jak uchovávat byliny

Po dokončení procesu sušení:

 1. Uložte sušené byliny ve vzduchotěsných nádobách. Malé konzervárenské nádoby fungují dobře. Fungují také plastové sáčky na zip. Vaše byliny si uchová více chuti, pokud listy skladujete celé a rozdrtíte je, až budete připraveni je použít.
 2. Označte a uveďte své kontejnery.
 3. Zlikvidujte všechny sušené byliny, které vykazují sebemenší známky plísní. Rozšíří se to.
 4. Nádoby umístěte na chladné a suché místo mimo přímé sluneční světlo. Nyní existují konzervárenské nádoby na konzervování jantarové barvy, které jsou určeny k blokování slunečního záření.

Tipy pro používání sušených bylin

Po dokončení procesu sušení a skladování můžete začít používat bylinky:

 • Pokud chcete používat bylinky při vaření, jednoduše vytáhněte stonek a rozpadejte listy do hrnce. Měli byste být schopni uvolnit listy spuštěním ruky po stonku.
 • Místo lžíce čerstvých bylin použijte asi 1 čajovou lžičku drobky sušených listů.
 • Sušené byliny se nejlépe používají do jednoho roku. Jak vaše bylinky ztratí barvu, ztrácí také chuť.