Jak navrhnout Rain Garden

Termín dešťová zahrada je něco špatného. Déšťová zahrada vyvolává vize trvale vlhkých krajinných prvků; šťavnaté pánve hemžící se žíznivými rostlinami a možná obojživelníkem nebo dvěma. Dešťové zahrady ve skutečnosti zažívají širokou škálu vlhkostních podmínek, od dočasného zaplaveného rašeliniště po zaschnutí kostí. Podle společnosti Soil Science Society of America je dešťová zahrada funkcí „používanou ke zpomalení, sběru, infiltraci a filtraci dešťové vody“. Déšťové zahrady zlepšují životní prostředí a při tom vypadají krásně. Naučte se, jak dát deštným zahradám práci ve vaší krajině.

Co je to Rain Garden ">

Déšťová zahrada je výsadba, kterou instalujete na nízké místo ve vaší krajině. Může to být přirozená deprese na vašem majetku nebo to může být důsledek plánované změny stupně, kterou implementujete ve své krajině. Majitelé domů se mohou rozhodnout nasměrovat svá zařízení do dešťových zahrad, kde rostliny mohou absorbovat a filtrovat ještě více vody. Spíše než rostliny hladové vody jsou ideální rostliny pro dešťové zahrady původními rostlinami, které jsou přirozeně přizpůsobeny širokému spektru vlhkostních podmínek. Věděli jste, že přibližně 80% hmoty původní rostliny je pod zemí? To vám dává představu o potenciálu nativních výsadeb zachytit a filtrovat odtokovou vodu.

Výhody Rain Gardens

Dešťové zahrady zabraňují znečištění. Odtoková voda není čistá dešťová voda; shromažďuje znečišťující látky, které teče, zejména přebytek dusíku a fosforu z trávních hnojiv. Tyto znečišťující látky mohou poškodit řeky a rybníky tím, že způsobují květy řas a zabíjejí ryby. Hluboké kořeny původních rostlin tyto živiny snadno absorbují a chrání tak kvalitu podzemní vody.

Déšťové zahrady mohou chránit váš domov před povodněmi. Zralý porost rostlin na dešťovou zahradu zabere přebytečnou vodu, která by se za normálních okolností mohla loupat na vašem dvoře, což povede k problémům s vniknutím vody do vašeho domu. Když se zbavíte stojaté vody, snížíte také problémy s chovem komárů ve vašem domě.

Déšťové zahrady vytvářejí stanoviště pro volně žijící zvířata. Monokultura, která je trávníkem, málo živí divokou zvěř, ale smíšená výsadba původních květin bude kreslit motýly, včely, užitečný hmyz a ptáky.

Déšťové zahrady pomáhají šetřit vodu. Původní rostliny, které se daří v deštné zahradě, nebudou potřebovat další zavlažování, protože jsou hluboce zakořeněné a vyvinuly se, aby přežily období sucha mezi dešti.

Správné místo, velikost a tvar pro dešťovou zahradu

Pokud plánujete přesměrovat své střešní okapy do dešťové zahrady, nebudete chtít tuto funkci nainstalovat příliš daleko od domova, ale musíte ji umístit nejméně 10 metrů od domu. Umístění podzemní zahrady může také ovlivnit podzemní služby a kořeny stromů. Pokud váš dvůr nemá přirozenou depresi, musíte ji vytvořit kopáním: buď rukou, nebo rypadlem. Není nutné vytvářet jámu; postačuje mírné umyvadlo, které není hluboké než asi 5 palců. Umyvadlo by mělo mít ploché dno a mírně svažité strany. Můžete použít část výplně k vytvoření záhonu, který udrží přebytečnou srážku, dokud ji rostliny nebudou schopny absorbovat.

Jak velká by měla být dešťová zahrada? Malá dešťová zahrada je lepší než nic, ale na zahradě byste měli naplánovat nejméně 150 čtverečních stop, abyste zahrnuli zajímavou rozmanitost rostlin, které mohou zpracovat odtok spojený s vaší krajinou. Vyberte si pro svou deštnou zahradu přirozený zaoblený tvar, jako je ovál, slza nebo ledvina. Nastínte potenciální oblast nejprve hadicí nebo lanem a prohlédněte si ji ze všech úhlů, stejně jako zevnitř vašeho domova, abyste si představili hotový produkt.

Rostliny pro deštnou zahradu

Správný design dešťové zahrady vyžaduje instalaci pouze trvalých rostlin. Je to způsobeno tím, jak dešťová zahrada funguje jako funkce snižování vody, která závisí na hlubokých kořenech trvalých rostlin.

Rostliny, které instalujete uprostřed zahrady, zažijí delší období vlhké zahradní půdy a v těchto vlhkých podmínkách budou prosperovat. Pět vytrvalých a dlouho kvetoucích rostlin, s nimiž se nemůžete pokazit, patří falešný indigo, třapatka, vytrvalý ibišek, černooký Susan a jeřábník. Zahrňte také několik vytrvalých trav, jako je fontánová tráva nebo vývrtka s vývrtkou.

Rostliny kolem okraje dešťové zahrady budou mít zřídka mokré nohy a nebude jim vadit příležitostná období sucha. Některé atraktivní možnosti rozkvětu s velkým lákadlem pro divoké zvěře jsou gaura, korálové zvony, řebříček, plevel motýlů a mátová kočka.

Stromy a keře pro deštnou zahradu

Přestože dešťová zahrada není místem pro pěstování velkého stínu stromu, můžete přidat malý okrasný strom nebo keř, který bude působit jako ohnisko v krajině. Hluboký kořen kohoutku stromu tlapky je obzvláště vhodný pro dešťovou zahradu. Redbud strom má příjemný tvar vázy a dosáhne zralé výšky 15-20 stop. Vzorek břízy borůvky nebo řeky břízy může pracovat ve větší krajině a výrazně zvýší schopnost dešťové zahrady absorbovat vodu.

Pro menší dešťové zahrady poskytují keře ty nezbytné kosti, které v zimních měsících propůjčují krajině zájem. Hydrangea oakleaf bude prosperovat v dešťové zahradě, přičemž poskytne tři zajímavá období. Keře Ninebark mají několik zajímavých kultivarů, s nimiž se lze při návrhu deštné zahrady setkat, včetně listů „Nugget“ a náladového fialového listí „Diablo“. Spicebush, pojmenovaný pro své aromatické listy, nakreslí otakárek motýly, které jej používají jako hostitelskou rostlinu.

Péče a údržba dešťové zahrady

Přestože dešťové zahrady mají nižší údržbu než typické záhony, těží z některých stejných postupů dobré péče. Déšťové zahrady mohou vyžadovat více péče v prvním roce, protože vytvářejí své kořenové systémy. Voda hluboko, ale zřídka během období sucha, povzbuzující zdravé kořeny.

Dešťové zahrady musí být chráněny před plevelem, a to jak pro zdraví rostlin, tak pro estetiku. Nejlepší čas na plevel je po dešti, kdy měkká půda umožňuje kořenům plevelů snadno uvolnit jejich nákup. Tří palcová vrstva mulče dále potlačí plevel. Použijte jemný mulč z tvrdého dřeva, protože po silném dešti je méně pravděpodobné, že se vznáší.