Jak vytvořit bezpečný Birdhouse

Mnoho ptáků si užívá ptačí budky na svém dvorku, aby pozorovaly ptačí rodiny, jak jsou kladena vejce, mláďata jsou vylíhnutá a mláďata jsou chována. Může to být zničující, když tragédie postihuje ty opeřené rodiny a nebezpečí mohou mít mnoho podob. Predátoři, špatné klima a nemoc jsou jen některé hrozby, které mohou všichni vybírat daň na populaci ptáků na dvorku. Těchto 12 tipů pro bezpečnější konstrukce ptačí budky může pomoci obrátit šance ve prospěch přežití hnízdících ptáků minimalizováním největších rizik.

Ochrana predátorů

Dravci, kteří ohrožují ptačí budky, mohou zahrnovat domácí zvířata, toulavé kočky, mývalové, krysy, veverky, hady, myši a bodavý hmyz. Jiné druhy ptáků mohou také zabíjet nebo zranit dětské ptáky a jejich rodiče, ať už se jedná o stravu nebo o převzetí domu pro vlastní hnízdiště. Chcete-li z ptačí chovatele před dravci chránit, postupujte podle následujících tipů:

 • Odstraňte veškerá hřady z domu. Ptáci je nepotřebují pro přístup do domu a bidla poskytují pouze držadla pro držitele. Zároveň odstraňte všechny blízké větve, které by také mohly dravcům poskytnout přístup do domu.
 • Trénujte domácí mazlíčky, abyste se drželi dál od ptačí budky. Kondicionování chování pomocí vodní hadice je efektivní metoda, kterou lze použít také na veverky a jiné divočině s dostatečnou trpělivostí a vytrvalostí. Domácí mazlíčci by měli být pod dohledem venku během hnízdní sezóny, zejména proto, že mladí ptáci opouštějí své hnízdo několik dní před tím, než mohou letět, což z nich činí snadné cíle pro zvědavá zvířata.
 • Zajistěte, aby otvor ptačí holubice měl správnou velikost pro druh, který chcete přitahovat. Pokud je otvor příliš velký, dravci budou mít snadný přístup k hnízdě a mohou převzít i jiné druhy ptáků. Velmi velký otvor může být také nebezpečný pro rostoucí kuřata, která by se mohla vyvrtat z díry. Malá díra může způsobit zaseknutí ptáků, nebo dům vůbec nevyužijí.
 • Umístěte ptačí budku dostatečně daleko od kartáče, aby dravci nedokázali přepadnout, ale dostatečně blízko rostlinám, aby rodiče mohli oblast snadno prozkoumat. Pro většinu ptačí budky postačuje vzdálenost pět až osm stop. Podobně držte ptačí domky mimo oblíbené krmné oblasti, abyste předešli územním konfliktům mezi krmením ptáků a hnízdícími rodiči.
 • Vyberte si přírodní barvy, aby se ptačí budka mísila s okolím. Hnědé a tmavé odstíny zelené jsou nejvhodnější volbou a budou pro ptáky nejatraktivnější. Pokud je to žádoucí, ozdobte dům přírodními materiály, aby byl ukrytý, ale stále ozdobným ohniskem ve dvoře.

Klimatická bezpečnost

Bezpečný holubník je pohodlný a pohodlný pro hnízdění ptáků, aniž by byl vystaven extrémnímu teplu nebo chladu, deštivým únikům nebo škodlivému větru. Chcete-li udržet dům v bezpečí před počasím, postupujte podle následujících tipů:

 • Vyberte si ptačí budku s ventilačními otvory v horní části stěn, aby cirkuloval čerstvý vzduch a zabránilo domu v příliš horkém a dusivém nebo dusivém kuřat. Pokud konstrukce nezahrnuje větrací otvory, vyvrtejte v rozích nebo stranách domu nevtíravé otvory. Nevrtejte však do střechy otvory, kde by mohlo dojít k netěsnostem.
 • Umístěte dům tak, aby jeho otvor nesměřoval k přímému slunečnímu záření nebo převládajícím větrům. Úplný nebo částečný stín pomůže udržet dům v chladu a chráněné místo bude bezpečnější. Pokud je to nutné, delší převis nad vchodem může také pomoci zajistit stín a úkryt.
 • Nakloňte dům tak, aby déšť nemohl snadno proniknout do otvoru nebo větracími otvory. Některé modely ptačí budky zahrnují šikmou tvář, která usnadňuje odtok vody, a větší převis střechy může také pomoci udržovat interiér domu suchý. Dům by také mohl být umístěn v chráněnějším prostoru, například pod okapem střechy nebo proti kmenu velkého plného stromu, který pomůže chránit holubník.
 • Vyhněte se ptačí budky vyrobené z kovu. Kovové domy se v letním vedru stanou miniaturními pecemi a reflexní kovy jsou pro predátory velmi viditelné. Dům může mít kovové kryty nebo opláštění z jiného materiálu, jako je kovový kryt, který v případě potřeby upevní vstupní otvor na správnou velikost.

Zdravé domy

Jak rostou hnízdiště, mohou být ptačí budky přeplněné, což dává nemocem a roztočům větší příležitosti k šíření na mladé ptáky. Bezpečná ptačí budka je taková, která bere v úvahu zdraví ptáků podle následujících tipů:

 • I když je v pořádku malovat vnější stranu holubníku, nenatřete vnitřní povrchy ani vnitřní okraj vstupního otvoru.

Varování

Na vnější straně používejte pouze barvy, skvrny nebo laky bezpečné pro životní prostředí a vyhněte se jakýmkoli nátěrům na bázi olova, které mohou otrávit ptáky výpary nebo požitím.

 • Vyberte si ptačí budku se správnými vnitřními rozměry pro požadované obyvatele. Příliš malý dům může způsobit, že rostoucí ptáci budou dusit, zatímco příliš velký dům nebude přitažlivý pro hnízdící rodiče. Menší ptáci by také mohli být příliš chlazeni ve větším domě, pokud by se podle potřeby nestáhli dohromady.
 • Čistěte dům sezónně nebo vždy, když rodina ptáků uvolní prostory. Odstraňte všechny hnízdní trosky a dům opláchněte dezinfekčním roztokem jedné části bělidla a devíti dílů vody. Před uložením na zimu nebo přemístěním pro nové nájemníky dům znovu opláchněte čistou vodou a nechte jej důkladně vyschnout na vzduchu.