Jak vyčistit znovuzavřenou nebo upravenou vanu

heshphoto / Getty Images

Gratulujeme, máte nově upravenou vanu. Potopená, ošklivá marťanská krajina, která vás každé ráno čelila, je pohřbena pod vrstvami elegantní, lesklé barvy nebo komerčního nátěru. Ale o týden nebo dva později jste konfrontováni s jedním nepříjemným problémem, kterému čelí majitelé regulovaných van: Jak vyčistíte věc ">

Ne nejtěžší povlak

Ať už jste majitelem kutilské nebo profesionálně dokončené vany, pravděpodobně jste slyšeli stejnou radu: Používejte pouze měkké čisticí prostředky, jako je Formula 409 nebo Fantastik. Důvod je ten, že většina povrchových úprav vany není ponořením typu zasklení, kde je vana odstraněna, odvezena do obchodu a máčena. Pokud jste za tento druh placení nezaplatili tisíce, vaše vana byla ponechána na místě, pískovaná, vyčištěná, místně opravená, maskovaná a stříkaná štětcem nebo, pokud jste to udělali sami, válečkem a štětcem.

Vzhledem k tomu, že se jedná v zásadě o malířskou práci, je doporučení držet se neabrazivních materiálů opodstatněné. Jediným problémem je, že pro práci neabrazivních čisticích prostředků musíte vanu čistit často dříve, než se vytvoří usazeniny mýdla nebo usazeniny tvrdé vody. Ale pokud se budete držet přísného plánu čištění založeného na použití vany, neměli byste mít potíže s pravidlem neabrazivního.

Metody čištění, kterým je třeba se vyhnout

Čištění páry

Čistič páry v domácnosti vypadá, jako by se zbavil všech těch nečistot a mýdlových gunk a bez použití abraziv. Bohužel, pára nedokončí práci a mohla by poškodit povrch, pokud se dostane pod něj, praskliny nebo jiným poškozením. Z tohoto důvodu také není vhodné zkusit čištění vany čisticím zařízením.

Elektrické mytí

Mocné nebo tlakové mytí je prostě příliš silné na to, aby se pokusilo o lakované povrchy. Pokud to uděláte dobře, je možné umýt vanu a sprchové dlaždice tlakovou myčkou, ale to není v pořádku pro rafinované vany jakéhokoli druhu; mohlo by to snadno vést k odlupování nebo jinému poškození povlaku a určitě by ztratilo jakoukoli záruku od profesionálního opraváře.

Brusivo

Abraziva zahrnují drsné nebo drsné čisticí prostředky a drsné houby, jako jsou polštáře Scotch-Brite nebo houby s abrazivní vrstvou na jedné straně. Většina rafinérů a výrobců povlaků na vany také varuje před produkty obsahujícími bělidlo nebo amoniak. Mezi běžné čisticí prostředky, kterým byste se měli vyhnout, patří mimo jiné:

 • Práškový čisticí prostředek, jako je Comet
 • Přítel baru Keepera
 • Jakékoli čisticí prostředky obsahující čpavek
 • Domácí bělidlo nebo čisticí prostředky obohacené o bělidlo
 • Abrazivní krémové čisticí prostředky, i když tvrdí, že jsou "měkké"

Čističe bezpečné pro opravené povrchy

Zdá se, že většina společností provádějících povrchovou úpravu a výrobců povlaků pro kutily se shoduje na několika komerčních čisticích prostředcích, které lze bezpečně používat na zafixovaných vanách:

 • Prací bubliny
 • Vzorec 409 (bez bělidla)
 • Lysol Tub and Tile Cleaner
 • Tekutý Ajax

Můžete také bezpečně používat dobré staromódní mýdlo, jako je Dawn nebo Palmolive.

Nástroje a spotřební materiál, který budete potřebovat

 • Neabrazivní čisticí prostředek
 • Houba, hadřík z mikrovlákna nebo nylonový kartáč s měkkými štětinami
 • Kbelík nebo nádoba na oplachovací vodu
 • Měkký ručník nebo hadr

Instrukce

Opláchněte vanu

Opláchněte vanu teplou vodou, abyste odstranili vlasy a zbytky mýdla.

Naneste čistič

Liberálně naneste čistič podle vašeho výběru na všechny povrchy vany. Neaplikujte to jen vyléváním do jedné oblasti s úmyslem rozložit ji, protože čistič musí dostat čas na práci. Pokud používáte mýdlo, můžete si trochu nalít na povrch a roztřít houbou.

Nechte čistič sedět

Nechte vysavač na místě asi 5 minut. Pomáhá to prořezávat zbytky mýdla a oleje a také dává dezinfekčním prostředkům čas na dezinfekci (pokud je ihned setřete, nedezinfikují se správně).

Kartáč bez abraziva

Celý povrch vany čistěte standardní celulózovou houbou nebo hadříkem z mikrovlákna. Pokud má vana dole neklouzavý povrch, můžete tuto oblast vyčistit měkkým kartáčem z nylonu.

Opláchněte znovu

Důkladně opláchněte vanu a nezanechávejte stopy po čističi. To je zvláště důležité při použití mýdla, které může být nebezpečně kluzké na povrchu vany. Jakýkoli čistič může také poškodit povrch vany, pokud se nechá na povrchu uschnout.

Vysušte vanu

Vanu otřete do sucha měkkým ručníkem nebo hadříkem, abyste odstranili kapičky vody a povrch upravte do podoby nového lesku. Zjevně to nebudete dělat po každém použití, ale je to snadný způsob, jak obnovit lesk po dobrém vyčištění.