Jak čistit plíseň ze dřeva

Spóry plísní a plísní jsou všude kolem nás. Přidejte trochu tepla a vlhkosti a kolonie plísní začne růst na tkaninách, botách, stěnách, koupelnové spárovací hmotě a holém nebo malovaném dřevě.

Nejběžnějším typem plísní vyskytujících se v domácnostech je plíseň. Plíseň je povrchová plíseň, která roste na teplých a vlhkých místech, jako jsou sklepy, prádelny a stinné verandy. Plíseň začíná jako šedá nebo bílá prášková kolonie a nakonec zčerná nebo hnědá. Chcete-li vyzkoušet, zda je dřevo pokryto plísní nebo jen špínou, otřete skvrnu vatovým tamponem namočeným v domácím chlórovém bělidle. Pokud skvrna odezní nebo zmizí po dvou nebo třech minutách, je plíseň. Pokud ne, je to pravděpodobně jen špína.

Plíseň může zabarvit a pomalu poškodit dřevěné povrchy, ale existuje mnohem nebezpečnějších forem, které mohou poškodit strukturu vašeho domova. Pokud je vidět fuzzy nebo slizká černá nebo zelená plíseň a sádrokarton nebo dřevo pod nimi je měkké nebo drobivé, dochází k nevratné hnilobě a poškozené povrchy musí být okamžitě odstraněny.

Spropitné

Jak zjistíte, zda je třeba najmout profesionálního pracovníka.

Odborníci doporučují, že pokud forma pokryje 10 nebo více čtverečních stop povrchu dřeva, měl by se o problém postarat profesionální odstraňovač. Pokud jsou zasaženy velké plochy, může být nutné dřevo vyměnit a zamořené dřevo řádně zlikvidovat. Místní oddělení veřejného zdraví vám může nabídnout radu ohledně testování plísní a odkázat vás na odborníka na odstraňování plísní.


Jak často čistí plíseň ze dřeva

Při prvních známkách plísní nebo plísní je třeba dřevěné povrchy okamžitě očistit. Pro venkovní dřevěný nábytek, paluby a obklady ve vlhkém podnebí se doporučuje alespoň roční čištění s plísní.

Jak čistit plíseň ze dřeva

Než začnete tento projekt, nezapomeňte nosit masku, košili s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty, abyste se ochránili. Pokud je to možné, vezměte dřevo napadené plísní při čištění ven, aby se zabránilo šíření spór do jiných oblastí. U vnitřních stěn a podlah zavřete dveře nebo použijte jiné plastové fólie k ochraně ostatních ploch.

Co budete potřebovat

Spotřební materiál

 • Mycí prostředek na mytí nádobí
 • Chlorové bělidlo
 • Voda
 • Smirkový papír
 • Dřevo (volitelné)

Nástroje

 • Ochranná vzduchová maska
 • Gumové rukavice
 • Ochranné brýle
 • Vakuum s filtrem HEPA
 • Měkký štětinový kartáč
 • Houba na mytí
 • Měkká látka
 1. Oblečte si ochranné oděvy

  Před začátkem čištění si oblékněte ochranný oděv, vzduchovou masku a brýle. Noste staré oblečení, protože stříkance bělidla způsobí skvrny, které nelze odstranit.

 2. Vysajte plísně z povrchu dřeva

  Vakuum s filtrem HEPA se doporučuje zachytit co nejvíce spór plísní. Když se odstraní veškerá viditelná forma, vyprázdněte a vyčistěte nádobu na prach nebo vyjměte vakuový sáček ven a obsah uzavřete do plastového sáčku před vhozením do popelnice.

 3. Umyjte utěsněné nebo natřené dřevo

  Pokud se plíseň rozrostla na malované dřevo, jako jsou vnitřní dveře nebo utěsněné dřevo, jako jsou podlahy, začněte omýváním tekutým mycím prostředkem a vodou. Smíchejte jednu polévkovou lžíci pracího prostředku s jedním litrem vody. K čištění povrchu použijte měkký štětec. Snažte se nenasycené dřevo, pomocí houby k odstranění přebytečné vody při čištění.

 4. Spritz S Destilovaným Bílým octem

  Pro malé množství růstu plísní, které nezanechalo těžké skvrny nebo neproniklo do dřeva, může destilovaný bílý ocet zabít spory. Pomocí lahvičky s rozprašovačem lehce zamlžte dřevo octem. Nechte ocet zůstat a na vzduchu alespoň jednu hodinu na vzduchu. Pokud nezanechávají žádné skvrny, obruste povrch měkkým hadříkem.

 5. Pro tvrdé plísňové skvrny použijte chlorové bělidlo

  Pokud je forma extrémně těžká a po použití octa zanechala skvrny, je čas na silnější řešení. To by mělo být také použito v oblastech nezatepleného dřeva, jako jsou venkovní paluby. Smíchejte roztok jednoho polévkové lžíce mycího prostředku na nádobí, 1/2 šálku chlorového bělidla a jednoho šálku teplé vody. Naneste směs na obarvené místo měkkým štětcem a nechte uschnout na vzduchu. Dokončete broušením měkkým hadříkem.

 6. Co dělat, pokud forma přetrvává

Pokud skvrny od plísní stále přetrvávají, musí být povrch dřeva broušen, aby se odstranily spory, které hluboce pronikly do dřeva. Pokud nejste obeznámeni s broušením nebo povrchovou úpravou dřeva, zeptejte se v obchodě pro domácí kutily ohledně správného brusného papíru pro vaši situaci.

Po broušení a vysátí všechen štěrk by mělo být dřevo opraveno nebo utěsněno, aby se zabránilo budoucímu poškození.