Jak vyčistit betonovou terasu

Betonové terasy a příjezdové cesty jsou praktické, cenově dostupné a trvanlivé. S inovacemi designu, jako je přidávání barevných skvrn, ražení a těsnění, není beton již jen tvrdým, matně šedým povrchem a dokonce se pohyboval uvnitř domu jako vnitřní podlaha nebo pracovní desky. I když je venkovní beton vystaven drsnému počasí a velkému používání, s trochou péče mohou konkrétní terasy vypadat krásně po celá desetiletí.

Jak často čistit betonové terasy

Většinu teras je třeba čistit pouze jednou ročně. Jaro je vhodný čas na čištění betonu k odstranění zimního bahna a špíny. Pokud jste však na terase použili léto a máte skvrny od jídla nebo kapky tuku z grilu, můžete na podzim přidat důkladné vyčištění.

Jak čistit neuzavřené betonové terasy

K očištění terasy je potřeba jen několik zásob a trochu loketního tuku. Pokud je beton silně znečištěn, možná budete chtít použít elektrickou pračku a komerční pračku doporučenou pro pračku. Nepoužívejte směs octa a jedlé sody v pračce.

Vyberte si mírný, zatažený den, abyste se s prací vypořádali, aby se čisticí roztok příliš rychle neodpařil.

Co potřebuješ

Spotřební materiál

 • Destilovaný bílý ocet
 • Prášek do pečiva

Nástroje

 • Odfukovač koště nebo listů
 • Kropící hadice
 • Houba mop
 • Nylonový štětinový kartáč
 1. Vyčistěte patio

  Odstraňte z terasy veškerý nábytek, grily, rostliny a hračky. K odstranění všech uvolněných nečistot, listů a zbytků použijte koštět nebo dmychadlo. Potom použijte zahradní hadici se stříkací tryskou k navlhčení betonu.

 2. Promíchejte čističe

  Nalijte jeden šálek jedlé sody do plastového kbelíku nebo misky. Pomalu přidejte dva šálky destilovaného bílého octa. Směs se zpění, ale usadí se, pokud ji pomícháte pomalu. Konzistence by měla být jako krémová polévka - dostatečně silná, aby se přilepila na povrch, ale ne příliš tlustá, aby se rozšířila. Směs rozetřete na beton houbou mopem. V závislosti na velikosti terasy budete pravděpodobně muset ingredience zdvojnásobit nebo ztrojnásobit.

 3. Scrub, Scrub, Scrub

  Nechte směs sedět na betonovém povrchu po dobu asi 30 minut. K čištění celého povrchu použijte kartáč s kartáčem z nylonu (kovové kartáče mohou v betonu zanechat malé kousky kovu, které reziví). Pomocí zadního kartáče s dlouhou připojitelnou rukojetí uložte záda a kolena.

 4. Opláchněte a osušte

Opláchněte čisticí roztok. Ujistěte se, že stříkáte čistou vodu na keř nebo trávu vedle terasy, která může být postříkána octem a jedlou sódou. Před výměnou jakéhokoli nábytku a doplňků nechte beton zcela uschnout na vzduchu, abyste zabránili skvrnám.

Jak odstranit červené bahno a rezavé skvrny

Obzvláště obtížné je odstranit skvrny od nábytku a nohou. V některých částech země obsahuje půda tolik železa, že jakékoli červené skvrny od bahna musí být ošetřeny jako skvrny od rzi. Před odstraněním plísňových skvrn je třeba ošetřit rezavé skvrny. Chlorové bělidlo se může trvale usadit v rzi.

Co potřebuješ

Spotřební materiál

 • Kyselina šťavelová nebo komerční čistič obsahující kyselinu šťavelovou

Nástroje

 • Nylonový štětinový kartáč
 • Zahradní hadice nebo pračka
 1. Použijte čistič a drhnout

  Odstraňte všechny nečistoty z obarvené oblasti. Postupujte podle pokynů na obalu a naneste čisticí prostředek na obarvenou plochu a kartáčujte štětcem z nylonu.

 2. Opláchněte a osušte

Opláchněte čistič a nechte uschnout. Pokud skvrna přetrvává, opakujte.

Jak odstranit plísňové skvrny z betonových teras

Poměrně často se na betonu objeví silné plísňové skvrny kvůli venkovní vlhkosti. Abyste účinně zabili spory plísní a odstranili černé skvrny, musíte použít chlorové bělidlo. Kyslíkové bělidlo odstraní skvrny, ale nezabije spóry.

Co potřebuješ

Spotřební materiál

 • Chlorové bělidlo
 • Voda

Nástroje

 • Stříkací láhev nebo houba mop
 • Staré ručníky nebo plastové fólie
 • Nylonový štětinový kartáč
 • Zahradní hadice nebo pračka
 1. Vyčistěte a promíchejte

  Poté, co jste z terasy odstranili vše, promíchejte roztok jednodílného chlorového bělidla do dvoudílné vody v plastové nádobě nebo stříkací láhvi. Budete muset chránit trávník a křoví před řešením starými ručníky nebo plastovou fólií. Bělidlo spálí a možná zabije zeleň. Vždy používejte staré oblečení, abyste zabránili špinění bělidla a ochranné brýle pro bezpečnost.

 2. Použít a počkat

  Nastříkejte na bělicí roztok nebo použijte mop k rozprostření roztoku na oblasti zabarvené plísní. Nechte vysavač pracovat 5 až 30 minut v závislosti na tom, jak jsou skvrny na povrchu těžké.

 3. Kartáč a opláchněte

Beton vyčistěte štětcem z nylonu a poté důkladně opláchněte zahradní hadicí. Pro extrémně těžké skvrny poskytuje elektrická pračka mnohem silnější proud vody, aby odpálila špínu. Po vyčištění terasy hadicí opláchněte zeleň.

Jak odstranit mastnoty

Mastné skvrny by měly být ošetřeny co nejdříve poté, co k nim dojde, protože beton je porézní a čím déle tuk sedí, tím hlouběji přechází do povrchu. Buď trpělivý; možná budete muset mastné skvrny ošetřit několikrát, než zmizí.

Co potřebuješ

Spotřební materiál

 • Kitty vrh nebo kukuřičný škrob
 • Komerční čistič s odmašťovačem

Nástroje

 • Koště
 • Nylonový štětinový kartáč
 • Kropící hadice
 1. Naneste čistič a počkejte

  Posypte mastnou skvrnu tlustou (nejméně jeden palec) vrstvou koťátka a kukuřičného škrobu. Nechte ji na skvrně zůstat 24 hodin nebo až tři dny, aby absorbovala tuk.

 2. Zkontrolujte, Scrub a Opláchněte

Zametejte vrh koťátek a prohlédněte si obarvenou plochu. Pokud zůstane, opakujte první krok. Pokud je skvrna téměř pryč, postříkejte oblast komerčním čisticím prostředkem, který obsahuje odmašťovač, a vyčistěte skvrnu štětcem z nylonu. Opláchněte zahradní hadicí a nechte uschnout. V případě potřeby opakujte.