Jak čistit a pečovat o bílé oblečení

Existuje několik jednoduchých pravidel, která by měla být dodržována, aby bílé šaty vypadaly jasně a čistě. A pokud se jim stane trochu nudný, šedý nebo zažloutlý, můžete se naučit, jak obnovit jas bílého prádla, které lze prát. Protože jsou náchylní ke změně zbarvení, bílé by se měly prát po každém nošení a neměly by se v pračce mísit s tmavšími barvami. Chlorové bělidlo může být užitečné, ale není to jediná odpověď pro čištění bílého oblečení - existuje několik dalších technik, které můžete vyzkoušet.

Jak prát bílé oblečení
Čisticí prostředekPrací prostředek pro vysoké zatížení, který obsahuje optické zjasňovač
Teplota vodyHorké (nebo tak teplé, jak to umožní textilie)
Typ cykluPravidelný nebo trvalý tisk
Typ cyklu sušeníNízké (pokud je to možné, suché venku na slunci)
Speciální ošetřeníBiely perte odděleně od ostatních barev
Nastavení žehličkyLiší se podle typu tkaniny

Metriky projektu

V závislosti na počtu oděvů, které ošetřujete, se bude doba potřebná k čištění oblečení lišit. Následující odhad projektu je založen na středně velkém množství bílého prádla, včetně několika kusů, které musí být před praním ošetřeny skvrnami.

Pracovní doba: 1 hodina

Celkový čas: 4 hodiny (při sušení venku přidejte další hodinu)

Úroveň dovedností: začátečník

Co budete potřebovat

Spotřební materiál

 • Prací prášek
 • Odstraňovač skvrn na bázi kyslíku
 • Jedlá soda (volitelné)
 • Destilovaný bílý ocet (volitelné)
 • Borax (volitelné)

Nástroje

 • Pračka (nebo velký dřez pro ruční mytí)
 • Automatická sušička, venkovní prádelní šňůra nebo sušící stojan
 • Žehlička (volitelné)

Instrukce

 1. Samostatné bílé

  Prvním krokem, jak udržet bílé oblečení bílé, je pečlivě třídit špinavé prádlo. Mytí bílého oblečení samostatně zabrání krvácení barev a přenosu z barevného oblečení, které zanechává bílou látku matnou.

 2. Vyvarujte se přetížení

  Naplnění pračky na okraj oblečení je lákavé, ale nepřinese vám nejčistší výsledky. Když je pračka přetížená, není mezi položkami dostatek místa, aby voda mohla spláchnout půdu, a znovu se usadí na látkách, což je nechá vypadat matně.

 3. Vyberte si prací prostředek

  Vyberte prací prostředek, který obsahuje optická zjasňovače. Tyto zjasňovače fungují tak, že oklamou oko - ohýbají vlny UV světla, aby předváděly modré světlo a zároveň minimalizovaly žluté světlo, které vidíte - takže tkaniny vypadají bělejší. Snižte množství pracího prostředku, který používáte. Nadbytek detergentu může zůstat ve vláknech a přitahovat půdu.

 4. Okamžitě ošetřte skvrny

  Postupujte podle pokynů pro odstraňování skvrn pro různé typy tkanin a typy skvrn. Chlorové bělidlo může bělit, ale při nadměrném používání může poškodit látky. Bělidlo na bázi kyslíku (jako je OxiClean, Nellie's All Natural Oxygen Brightener nebo OXO Brite) je obvykle bezpečnější a lze jej aplikovat na všechny pratelné textilie kromě vlny a hedvábí.

 5. Umývejte nejteplejší vodou

  Použijte horkou vodu - nebo nejteplejší možnou vodu doporučenou pro látku - k odstranění tělních olejů a špíny, které mohou matný materiál otupit. Praní v normálním nebo těžkém prostředí, v závislosti na závažnosti skvrn nebo zabarvení.

 6. Opláchněte octem

  Přeskočte komerční změkčovače tkanin, které mohou na bílých látkách zůstat zbytky. Místo toho do oplachovacího cyklu přidejte jeden šálek destilovaného bílého octa, abyste zajistili, že veškerý prací prostředek bude odstraněn z tkanin.

 7. Zkontrolujte oblečení

  Před vložením do sušičky zkontrolujte jednotlivé oděvy. Pokud skvrny zůstanou, skvrny ustupte a znovu omyjte. Nikdy nevysušujte oděv s vysokou teplotou, která má stále skvrnu, protože se může stát trvalou.

 8. Suché na nízké

Sušení bílého oblečení a textilií venku může mít velký vliv na jejich jas. Ultrafialové paprsky ze slunce pomohou osvěžit a vybělit oděvy. Pokud pro vás není sušení venku k dispozici, sušte automatickou sušárnou při nižším nastavení teploty. Vyjměte prádlo ze sušičky, zatímco je mírně vlhký a suchý na vzduchu na sušárně. Dbejte na to, abyste nevyschli, protože nadměrné teplo může způsobit skvrny a zbytkovou půdu až žluté.

Jak rozjasnit již zažloutlé bílé

Vytvořte roztok kyslíkového bělidla a studené vody podle pokynů v balení - dostatečně promíchejte, aby zcela zakryly zažloutlé bílé. Můžete to udělat v pračce s plnou náplní nebo ve velké plastové vaně. Nechte špinavé bílé namočit alespoň čtyři hodiny nebo přes noc. Vypusťte roztok a omyjte jako obvykle. Opakujte podle potřeby.

Můžete také použít komerční odstraňovač barev k rozjasnění bílých tkanin podle pokynů v balíčku nebo vyzkoušet staromódní modření k obnovení jasu.

Tipy pro praní bílého oblečení

 • Nejméně každé tři měsíce důkladně vyčistěte vaši podložku, abyste se ujistili, že špinavá podložka nepřispívá ke zbarvení vašich bílých.
 • Pokud máte pocit, že váš prací prášek se čistí dobře, můžete zvýšit jeho výkon přidáním jedné poloviny šálku boraxu nebo jednoho šálku jedlé sody do každé náplně praní.
 • Pokud se rozhodnete přidat chlorové bělidlo, použijte ho správně. Přidání bělidla současně s detergentem působí proti jeho účinnosti.
 • Pokud máte tvrdou vodu, zvažte investici do systému změkčování vody. Minerály v tvrdé vodě se usadí na vašich bílých a mohou je nechat vypadat matně.

Žehlení

Zkontrolujte doporučená nastavení železa pro váš oděv a nepoužívejte příliš vysoké teplo. Příliš horká žehlička může spálit vaše oblečení a zanechat stopy, které je velmi obtížné (pokud ne nemožné) odstranit. Udržujte nastavení na nižší teplotě a podle potřeby použijte páru nebo vodu k uvolnění vrásek.

Ukládání bílého oblečení

Čerstvě umyté oděvy pravděpodobně méně vyblednou, takže si před zabalením naplánujte praní a důkladné osušení bílků. Skladování bílých oděvů v plastových vaničkách nebo sáčcích neumožňuje proudění vzduchu a může přispět ke žloutnutí a změně zbarvení. K ochraně mimosezónního bílého oblečení před prachem a špínou používejte bavlněné sáčky.

U dědictví zabalte každý kus oděvu do bílého hedvábného papíru bez kyselin a vložte jej do archivní kartonové krabice. Můžete také zahrnout cedrové čipy, které pomáhají udržet chyby a pakety silikagelu, které nasáknou veškerou další vlhkost. Neskladujte krabici v suterénu nebo v podkroví - rozhodněte se pro pokoj s nízkou teplotou vzduchu.