Jak čistit knihy

I když jste přijali zvuk nebo e-knihy, většina z nás má stále u nás doma nějaké vázané knihy nebo brožované knihy. Bohužel, jedna nevýhoda vlastnictví fyzických knih je, že mohou sbírat prach a znečišťovat a poškodit. Ať už používáte své knihy pro stylové displeje nebo čtecí materiály, díky znalosti toho, jak se o ně náležitě starat, bude v nadcházejících letech zachována špičková podoba.

Jak často čistí knihy

Jedním z největších škodlivých faktorů pro knihy je prach. Jak se hromadí, nakonec způsobí poškození papíru a obalů v důsledku škodlivých kyselých prvků.

Knihy by se měly každý týden čistit prachem, jemným štětcem nebo jemným vysáváním. I když jste v prachu, můžete si knihu prohlédnout, jako jsou plísně, které je třeba okamžitě vyřešit.

Pokud byla kniha poškozena nadměrným množstvím vody nebo kouře, je třeba ji co nejdříve vyčistit.

Co potřebuješ

Spotřební materiál *

 • Kukuřičný škrob
 • Sedlové mýdlo
 • Jedlá soda nebo aktivní uhlí
 • Voskový papír

Nástroje*

 • Vulkanizovaná gumová houba (saze)
 • Ochranná maska ​​a oblečení
 • Papírové ručníky
 • Umělá guma
 • Prach, štětec nebo vakuum
 • Uzavíratelné plastové sáčky a kontejnery

* Možná nebudete potřebovat všechny tyto spotřební materiály, pokud vaše knihy nebudou vážně poškozeny.

Jak odstranit prach, mastnotu a špínu z knih

 1. Obsahuje prach

  Protože prach je nepřítel, je důležité ho během práce zadržet. Vyberte si dobrý elektrostatický prach, jako je mikrovlákno nebo jehněčí vlna nebo vakuum, které zachytí prach a zabrání rozptýlení. Abyste zabránili vakuu v poškození křehkých knih, umístěte kousek hadičky přes hadicovou hubici, aby se snížilo sání.

  Chcete-li knihu důkladně očistit, odstraňte prach a pak sundejte prachový obal, abyste se zbavili prachu na vazbách nebo krytu. Překlopte knihu na páteř a odstraňte prach a nečistoty mezi stránkami.

  Nezapomeňte zaprášit knihovnu, polici nebo stůl, kam ukládáte své knihy.

 2. Odstraňte šmouhy z knih

  U šmouh ze špinavých rukou nebo zbloudilých značek tužkou použijte gumu na gumy, abyste jemně setřeli půdu. Pro těžší půdu archiváři používají produkt nazvaný Absorene, tmelitou látku, která odstraňuje nečistoty z papíru.

 3. Odstraňte mastnoty

  Pokud na obálce nebo na stránkách knihy vidíte mastné skvrny, posypte kukuřičným škrobem. Zakroužkujte kukuřičný škrob jednoduchým ručníkem z bílého papíru a zavřete knihu. Zvažte to s jinými knihami a počkejte 24 hodin. Kukuřičný škrob a papírový ručník absorbují olej. Prach nebo vakuum pryč kukuřičný škrob. Pokud skvrna přetrvává, opakujte kroky.

 4. Zkontrolujte poškození hmyzem

  Pokud vidíte aktivitu hmyzu ze stříbřitých ryb nebo jiných živočichů, okamžitě zkontrolujte celou sbírku. Postižené knihy by měly být uloženy v uzavíratelném plastovém sáčku a uloženy v mrazničce po dobu nejméně 24 hodin, aby se hmyz zabil. Celá oblast by měla být dobře vysátá a ošetřena chemickým nebo organickým pesticidem.

 5. Jak čistit papírové obálky a knihy vázané na kůži

U textilních a papírových obalů používejte stejné techniky čištění pro šmouhy, mastnoty a nečistoty.

U knih vázaných na kůži, pokud je obal silně znečištěný, smíchejte roztok sedlového mýdla a vody podle pokynů produktu. Ponořte do roztoku měkký hadřík a vyždímejte většinu vlhkosti. K navázání kůže použijte vlhký hadřík. Dokončete broušením měkkým suchým hadříkem.

Tipy

Je mnohem snazší chránit knihy před poškozením, než je čistit a opravovat. Postupujte podle několika pravidel se svými nejcennějšími knihami:

 • Pokud je to možné, uložte knihy v uzavřené skříni, abyste zabránili nadměrnému hromadění prachu.
 • Udržujte teplotu kolem 65 stupňů a vlhkost na 40 procent.
 • Udržujte pravidelnou kontrolu škůdců kdekoli jsou knihy uloženy.
 • Skladujte mimo přímé sluneční světlo.
 • Šest knih vzpřímeně s prachovkami na knihách. Neskladujte v úhlu, který by mohl zlomit páteř.
 • Pokud dáváte přednost stohování knih, vždy dejte největší knihy na dno, abyste zabránili zvlnění a deformaci obalů.
 • Před uložením odeberte všechny záložky a přílohy. Mohou zanechat zabarvení a stopy.
 • Pokud se pohybujete a musíte knihy skladovat delší dobu, stohujte je do krabice ve svislé nebo vodorovné poloze, aby nedošlo k poškození páteře stejně jako na polici.

Jak čistit knihy poškozující kouř a vlhkost

 1. Odstraňte kouř a saze

  Pokud jsou knihy uloženy v místnosti s krbem nebo pokud je malý oheň, mohou být knihy poškozeny kouřem a sazemi. Po úplném popraskání použijte k odstranění sazí vulkanizovanou gumovou houbu prodávanou jako saze. Houbu nakrájejte na tenké oplatky, abyste odkryli co nejvíce čisticího povrchu.

  Při práci od středu každé stránky směrem k okrajům jemně otřete povrch, který je znečištěn sazemi suchou houbou. Saze se přenesou ze stránky do houby. Po absorpci sazí pokračujte v pohybu do čisté oblasti houby. Pokud houba nemá čistou povrchovou plochu, vyhoďte ji a uchopte čerstvý plátek.

  Pokud má kniha kouřový zápach, vložte ji do uzavíratelné plastové nádoby s alespoň jednou šálkem jedlé sody nebo aktivního uhlí. Uzavřete nádobu a nechte ji zůstat alespoň jeden týden. Zkontrolujte knihu a opakujte kroky podle potřeby. Čerstvý vzduch, mimo přímé sluneční světlo, také rozptýlí kouřový zápach.

 2. Zpětné poškození vlhkosti

  Pokud se kniha cítí vlhká, ale nemá plísně, stránky prolistujte a silně posypte kukuřičným škrobem, pak místo uschněte na dobře větraném místě. Neumisťujte na přímé sluneční světlo ani do blízkosti zdrojů vysokých teplot. Pro rychlejší pohyb vzduchu použijte cirkulační ventilátor.

 3. Odstraňte plíseň

Pokud se již plíseň v knize uchytila, izolovejte plísní knihu do utesnitelného plastového sáčku, abyste zabránili kontaminaci dalších položek. Chcete-li knihu vysušit, přidejte suché skvrny nebo kukuřičný škrob. Nadměrně vlhká plíseň nelze odstranit bez rozmazání.

Když je kniha suchá (obvykle trvá nejméně týden), je připravena k čištění. Připravte si čisticí prostor tak, že pod knihu umístíte voskovaný papír nebo obyčejný novinový papír. Pomůže to zachytit spory plísní a zabránit jejich šíření. Tento papír bude vyhozen.

Měli byste nosit ochrannou masku, abyste zabránili vdechnutí spór. Dobrým nápadem je také jednorázové rukavice a oděv s dlouhým rukávem. Spóry plísní se snadno šíří a mohou způsobit problémy s vaším zdravím a věcmi.

Opět použijte suchou vulkanizovanou gumovou houbu (saze houba) k očištění špinavých plísňových spór. Jakmile se plísně přenesou na houbu, přesuňte se do čisté oblasti nebo do nového kusu houby.

Začněte ve středu stránky a přesuňte se k okrajům. Je to velmi pomalý proces, který neodstraní všechny skvrny, ale odstraní spory a zabrání dalšímu poškození.

Zlikvidujte houby, rukavice a voskový papír v uzavřeném plastovém sáčku a vezměte je přímo do venkovního popelnice.