Jak si vybrat česnek k růstu

George Coppock / Photolibrary / Getty Images

Je těžké uvěřit, že byl čas, kdy česnek nebyl v kuchyni klíčem. V současné době je na celém světě více než 600 kultivovaných odrůd česneku.

Celý česnek patří do rodu Allium a druhu sativum. Druh se dále dělí na softnecks var. sativum a hardneck var. ophioscorodon.

Česnek pochází ze střední Asie, kde mají studené zimy a vlhké prameny. Dnešní hardneckové odrůdy stále preferují tyto podmínky a jsou upřednostňovány severními pěstiteli. Naštěstí odrůdy softneck se vyvíjely z hardnecks a mohou být pěstovány v teplejším podnebí.

Hardneck česnek

Hardneck česnek dostane jeho jméno od tuhých stonků nebo krku, rostlin česneku. Česnek Hardneck má sklon mít méně hřebíčků než odrůdy softneck, přičemž hřebíček obíhá kolem centrálního stonku a má poměrně jednotnou velikost.

Česnek Hardneck zahrnuje tři různé odrůdy:

  • Rocambole: Nejčastěji se vyskytující typ hardneck a termín 'rocambole je někdy používán synonymně s hardneck. Rocamboles mají pergamenové kůže, které jsou o něco tenčí než odrůdy softneck. Tyto tenké kostkované žárovky se neuchovávají dlouho, ale snadno se olupují. Rocombole česnek je typ, který uvidíte s výraznými curling, topset stvolů, které jim přezdívku "had" česnek. Tyto topsety se nazývají žárovky. Česnek může být množen z cibulovin, ale budete muset počkat dva roky, než se rostliny vyvinou. Populární „španělská Roja“ je rokajel.
  • Fialový pruhovaný česnek: Všechny odrůdy česneku fialové pruhované vykazují určité odizolování, ale tam končí podobnost. Některé jsou velmi mírné a jiné velmi štiplavé. Dokonce zrát několikrát. Dvě pěkné odrůdy, které můžete vyzkoušet, jsou „Starbright“ s druhem ořechové chuti a „Chesnok“, který při pečení dobře drží.
  • Porcelánový česnek: Má baculatou žárovku s pouze několika hřebíčky. Porcelány jsou pokryty velmi silnou vnější kůží, což z nich činí dobrou volbu pro skladování. „Georgiánský krystal“ je na mírném konci, zatímco „rumunská červená“ má horkou, přetrvávající hbitost.

Česnek měkký

Česnek Softneck, jak je uvedeno, je dobře přizpůsoben pro teplejší klima. Je to česnek měkkýš, který pravděpodobně najdete v obchodě s potravinami, protože česnek česneku ukládá a cestuje lépe než hardneck.

Mezi dva druhy česneku softneck, s nimiž se pravděpodobně setkáte, patří:

  • Artyčok: Nejběžněji pěstovaný komerční česnek. Má několik soustředných řad hřebíčku a bývá velmi obtížné se oloupat. Ale to produkuje a skladuje dobře, a to je to, co si pravděpodobně koupíte u potravin. „Red Toch“ je známá odrůda Artičok.
  • Silverskins: Tento druh česneku má stříbřité bílé kůže a skládá se z mnoha malých hřebíčků. Mají také pěkný robustní krk, který se snadno splétá. Chuť Silverskins je obvykle silnější než artyčoky. „Nootka Rose“ a „Rose du var“ jsou Silverskiny plné těla.

Sloní česnek

V poslední době se stal populárním tzv. „Elephant Garlic“. Říká se tomu „slon“ kvůli jeho relativně velké velikosti. Velmi jemná chuť, je skvělá pro hosty, kteří se necítili na chuť česneku. Ve skutečnosti slonový česnek vůbec není česnek, ale druh pórku vytvářejícího žárovku.

Co zasadit

Česnek je jednou z nejjednodušších rostlin na pěstování. Zasadíte jednotlivé hřebíček do žárovky. Výsadba největších hřebíčků, které máte, bude mít za následek větší žárovky. Zasaďte stroužky česneku dva až tři palce pod povrch půdy a asi 6 palců od sebe.

Který konec je nahoru ">

Obyčejné nováčkové dilema neví, který konec končí. Naštěstí je odpověď jednoduchá: je to špičatý konec. Váš česnek bude stále růst, zasadil špičatou stranou dolů, ale výhonek se bude muset ohýbat kolem vás, bude se navíjet s poškozenou žárovkou.

Topsets nebo Scapes

Zda nechat topsety zapnuté nebo odříznuté, je věcí diskuse. Většina odborníků je přesvědčena, že střeva odčerpávají energii, která by jinak šla do vývoje žárovky, což by mělo za následek menší výnos. Odříznutí, jakmile se stonky začnou stočit, přesměruje energii dolů. Ostatní pěstitelé česneku cítí, že dovolují, aby stébla zůstala, dokud nezmění dřeviny, což povede k lepšímu skladování žárovky. Kompromisem je snížit topsety, když jsou mladé, a použít je při vaření.

Kdy zasadit

Na podzim je čas na výsadbu česneku. V závislosti na tom, kde se zahradíte, může to být září až listopad. Jakmile teplota půdy vychladne na asi 60 stupňů Fahrenheita, kořeny stroužků česneku začnou klíčit a začnou se chopit a ukotvit rostlinu. To je obzvláště důležité v severním podnebí, kde země zamrzne. Bez dostatečného času na pěstování dobrých kořenů se česnekové rostliny vynoří ze země. Rovněž vrstva mulče o velikosti tři až čtyři palce aplikovaná po zamrznutí země pomůže také zabránit vyhození. Sláma je mulčování volby, protože je levné a snadno se odstraňuje.

Pěstitelské podmínky

Váš česnek by měl dobře růst, pokud splní následující podmínky:

  • Dobře odvodněná zemina
  • PH půdy 6, 0 až 7, 0
  • Soutěž o minimální plevel
  • Spousta organických látek
  • Palec vody, zatímco se tvoří žárovka - od poloviny května do července

Problémy

Česnek je relativně bez škůdců, pokud používáte dobré hřebíček. To je, nicméně, populární u některých hlodavců, obzvláště gophers.

Sklizeň

Kopejte, česnek nevytahujte ze země. Možná jste zasadili malé hřebíček, ale žárovka je nyní několik centimetrů hluboká se silným kořenovým systémem.

Kdy sklízet česnek je soudní výzva, ale v podstatě je připraven jít, když spodní listy začnou zhnědnout. Jediným způsobem, jak se ujistit, je vykopat několik žárovek a rozkrojit je na polovinu. Pokud hřebíček vyplní kůži, je čas.

Sklizeň příliš brzy povede k menším hřebíčkům, které se dobře neuchovávají. Nechte žárovky v zemi příliš dlouho a hřebíček může vytrysknout z jejich kůží, což je způsobí, že nebudou moci být uloženy a otevřeny pro nemoc.

Pokud experimentujete s několika odrůdami, Artičoky nejprve vyzrají, pak Rocamboles, Purple Stripes, Porcelains a nakonec Silverskins

Skladování česneku

Odstraňte veškerou zeminu, která se drží na žárovkách. Nechte žárovky vytvrzovat nebo sušit tři až čtyři týdny v dobře větrané místnosti nebo na suchém stinném místě venku. Jakmile zaschnou vrcholy a kořeny, mohou být odříznuty. Žárovky můžete dále vyčistit odstraněním vnějších obalů. Jen buďte opatrní, abyste nevystavili žádné hřebíček.

Česnek rád skladuje při nízkých teplotách až 32 stupňů Fahrenheita. Odrůdy Softneck mohou trvat až osm měsíců. Hardnecks by měly být použity brzy po sklizni. Odrůdy Hardneck mohou během dvou až čtyř měsíců vyschnout, vyklíčit nebo zjemnit. Udržování hardnecks na 32 ° Fahrenheit jim někdy pomáhá přežít až sedm měsíců, aniž by se zhoršila.

Ukládání hřebíčků

Pokud jste začínající spořič semen, není nic jednoduššího než zachránit česnek. Jednoduše odložte několik vysoce kvalitních žárovek, abyste je mohli v příští sezóně zasadit. Uchovávejte žárovky pro opětovnou výsadbu při pokojové teplotě, s poměrně vysokou vlhkostí asi 70 procent.