Jak ptáci spí

Louise Docker / Flickr / Používáno se svolením

Většina ptáků viděla občasnou kachnu, která si během dne zdřímla nebo se hnízdila sova během dne, ale je obvykle neobvyklé vidět spící ptáky. Potřebují však svůj odpočinek, ale ptačí spánek je velmi odlišný od lidského. Dozvědět se více o tom, jak ptáci spí, ukazuje, jak úžasní jsou tito tvorové.

Kde ptáci spí

Ptáci jsou zřídka viděni spát, protože obvykle nechodí pod širým nebem. Místo toho si vyberou bezpečná, skrytá místa, kde jsou chráněna před predátory a živly. Tato místa jsou obecně mimo zemi, aby se zabránilo plíživým predátorům, a dokonce i suchozemští ptáci, jako například divoká krůta, se často ocitají mimo dosah stromů. Menší ptáci se hnízdí do hustého štětce nebo listoví, které poskytuje odpovídající úkryt. Mnoho ptáků vyhledává dutiny, jako jsou neobsazené ptačí budky nebo hnízdní boxy, dutý zádrhel, mělká jeskyně nebo štěrbinová štěrbina, komín nebo jen hluboký záhyb stromu, kde jsou chráněnější, aby mohli bezpečně spát.

Vodní ptáci a brodící ptáci často spí na vodě, bezpečně se vznášejí mimo dosah predátorů nebo se rozhodnou pro malé ostrovy jako místa pro hnízdiště. Pokud se dravec přiblíží, stříkající zvuky a vibrace tekoucí vody snadno upozorní ptáky.

Jedno místo, kde ptáci obvykle nespí, je v hnízdě. Zatímco pták, který aktivně inkubuje vejce nebo udržuje malé kuřata v teple, se může v hnízdě zdřímnout, jakmile jsou ptáci pěstováni, nevracejí se na hnízdní místo, aby spali. Po hnízdní sezóně je hnízdo často pokryto výkaly, kousky zbytkového jídla, přístřeškem a jiným zbytkem. Hnízdo může být také zamořeno roztoči a často se rozpadá od intenzivního používání vícenásobných mláďat. To způsobuje, že není vhodné ke spaní, a zatímco někteří ptáci se vracejí do ptačí budky pro zimní hnízdění, obvykle to dělají pouze tehdy, pokud je ptačí budka náležitě očištěna a zimována, aby byla co nejužitečnější.

Jak ptáci spí

Na rozdíl od lidí a jiných savců, kteří během spánku vstoupí do stavu relativně úplného bezvědomí, mohou ptáci lépe spát. Ptáci často používají unihemisferický spánek s pomalými vlnami (USWS), doslova spící s jedním otevřeným okem a pouze polovina mozku odpočívá najednou. Druhá polovina mozku je bdělá a v případě potřeby dokáže zaznamenat nebezpečí. Přestože přesný způsob, jakým ptáci kontrolují své spánkové vzorce, nebyl dobře prozkoumán, ukázalo se, že čím více se pták chrání, cítí se při spánku, tím je pravděpodobnější, že bude spát hlouběji. Pokud je však situace nejistější, pták bude spát lehce a s větší pravděpodobností použije USWS. Předpokládá se, že někteří migrující ptáci nebo letecké druhy, jako jsou swifts nebo albatrosi, mohou dokonce použít USWS za letu, doslova ve vzduchu.

Spánek v hejnech je další obrannou strategií, kterou mnoho ptáků používá. Společným hřadováním, kdy některé druhy vytvářejí noční hity tisíců jednotlivců, existuje více ptáků, kteří si všimnou dravců, a také více cílů, pokud by útok predátorů napadl, což dává každému jednotlivci větší šanci na přežití. V zimě se mnoho ptáků, zejména malých pasažérů, jako jsou kuřata, kozy a ptáci, hnízdí ve stísněných prostorech, aby sdíleli tělesné teplo a přežili nižší noční teploty.

Když ptáci spí, chrání zranitelné části těla tím, že je pochovávají v peří. Ptačí ptačí peří vytvářejí izolační vzduchové kapsy, které mu pomáhají udržovat teplo, a vtlačením nohou nebo účtenky do peří se ztrácí méně tělesného tepla. Když je ptačí účet hluboce pohřben v peří, může také dýchat vzduch zahřátý vlastním tělem.

Další adaptací ptáků pro bezpečný spánek je konstrukce jejich nohou a nohou. Ohybová šlacha stahuje ptačí špičky a drápy, když jsou nohy ohnuté, například když je pták uhnízděný pro hnízdení. To znamená, že automatické, v klidové poloze chodidla, jsou drápy pevně zajištěny kolem okouna, takže je nemožné, aby pták při spánku padal. Šlacha se uvolní, pouze když pták dobrovolně narovná nohy, jako by to vzlétlo.

K dispozici je jen málo údajů o tom, jak dlouho ptáci spí najednou, ale studie naznačují, že ptáci mohou spát déle během delší noci. Důvodem může být to, že denní ptáci nejsou schopni dostat potravu nebo se zapojit do jiných činností bez dostatečného světla, takže spánek je další přirozenou položkou v jejich seznamech úkolů. Ptáci jsou však během dne schopni „zdřímnout“ a mohou na delší dny dohnat spánek, kdykoli jsou na bezpečném a bezpečném místě.

Pomozte ptákům spát v dobrou noc

Spánek může být pro ptáky nebezpečný, což je činí více zranitelnými vůči predátory. Birders mohou pomoci všem ptákům získat dobrý noční spánek, nicméně, s několika snadnými kroky.

  • Vytvořte krajinu přátelskou k ptákům, která obsahuje skvělé útočiště pro spaní, jako je štětce, nativní jehličnaté stromy nebo hnízdní boxy.
  • Odradzujte divoké kočky a další predátory, kteří mohou ohrožovat spící ptáky, a také chránit ptačí budky a hnízda před dravci.
  • Poskytujte zdravé, čisté jídlo s vysokým obsahem kalorií, jako jsou slunečnicová semínka, ořechy a sýr, takže ptáci mají dostatek energie, aby přežili dlouhé chladné noci.
  • Zhasněte venkovní osvětlení, které by mohlo zmást ptáky a mohlo by narušit jejich přirozené spánkové vzorce nebo přilákat dravce ke spícím ptákům.

Pochopení toho, jak ptáci spí, nejen ukazuje, jak jedineční jsou ptáci, ale může naučit ptáky, jak lépe pomoci všem ptákům přežít pomocí sladkých a bezpečných snů.