Jak ptáci vidí barvu

Susan Adams / Flickr / CC by-SA 2.0

Vize je nejrozvinutější a akutní smysl pro ptáky a ptáci mají horlivý smysl pro barvu, který je nezbytný pro nalezení jídla, výběr kamaráda a další. Pochopení toho, jak ptáci vidí barvu, může ptákům pomoci využít tohoto smyslu, aby lépe ocenili a přilákali ptáky.

Jaké barvy ptáci vidí

Ptáci vidí více barev než lidé několika způsoby. Nejen, že ptáci jsou schopni vnímat známou duhu barev, jakož i části ultrafialového (UV) spektra, které jsou pro lidské oči neviditelné, ale mají také lepší zrakovou ostrost. To znamená, že ptáci mohou určit jemné rozdíly mezi podobnými odstíny barvy, gradace, které lidské oči nedokážou rozeznat. Buňky v oku zodpovědné za detekci barev, kužely, jsou v sítnici a ptáci mají spíše čtyři typy kuželů než tři lidé. Přesný počet kuželů se u jednotlivých druhů ptáků liší, ale obvykle je vyšší než u lidí a jiných savců.

Každý kužel v ptačí oko má kapku oleje, který selektivně odfiltruje určité barvy, což dává ptákům větší citlivost na různé barevné odstíny. Toto filtrování na vlnové délce umožňuje ptákům snadněji vidět kontrasty v jejich okolí, například vidět skrz maskování hmyzu, kořisti nebo jiných ptáků. Tento typ filtrování nebo polarizace je také užitečný pro pelagické ptáky, což jim umožňuje vidět hlouběji do vody, než se původně předpokládalo, což jim může pomoci najít vhodné zdroje potravy a kořist.

Denní ptáci, kteří jsou aktivní během dne, mají nejlepší barevný smysl. Vnímání různých barev je však pro noční ptáky méně důležité. Mnoho ptáků, kteří jsou nejaktivnější v noci, má v očích místo toho větší počet buněk prutů, což jim umožňuje zachytit více světla a lépe vidět za zhoršených světelných podmínek, i když nemusí vidět barvy tak jasně.

Proč UV světlo záleží

Schopnost vidět UV záření je klíčovým aspektem toho, jak ptáci vidí barvu. Po celá desetiletí ornitologové předpokládali, že ptáci viděli barvy stejným způsobem jako lidé, a mnoho aspektů chování ptáků bylo nevysvětleno, dokud nebyla realizována citlivost ptáků na UV záření. Schopnost vidět ultrafialové světlo mění vnímání ptáků má mnoho objektů, i když lidé nemusí vidět tyto rozdíly.

  • Jídlo : Některé bobule a jiné plody mají voskovité povlaky, které odrážejí UV záření, což je zářivě vyniká proti zeleným listům. Ptáci mohou vidět toto ovoce mnohem jasněji než lidé, což výrazně usnadňuje hledání potravy. Některé hmyzy a květiny také odrážejí UV záření, což dává ptákům výraznou výhodu při hledání těchto zdrojů potravy. Tento typ vidění může také vysvětlit, proč ptáci mohou dávat přednost určitým druhům bobulí, i když oba plody mohou být nutričně podobné nebo dozrávají současně.
  • Dravec : Dravci používají UV paprsky ke sledování kořisti, protože šplouchání moči a stopy, které vole, myši a další hlodavci používají k označení svého území, jsou v ultrafialovém světle skvěle vidět. To umožňuje dravcům přesně určit, kde se kořist nachází pro účinnější lov, i když kořist nemusí být sama o sobě viditelná.
  • Peří : Druhy, které se pro člověka nemusí zdát dimorfní, se ve UV světle mohou ve skutečnosti velmi lišit. Například mužská modrá prsa mají výraznou korunu vidět pod UV světlem, i když pohlaví vypadají podobně jako lidé. Ptáci nemají potíže s rozeznáváním rozdílu a mohou používat UV značení, aby pomohli vybrat kamarády, bránit území nebo rozdělit jednotlivé ptáky od sebe.
  • Vejce : Některá vajíčka parazitů plodu, i když mají podobné viditelné barvy a znaky, vypadají pod UV světlem velmi odlišně od vajíček hostitelských ptáků. To dává hnízdícím ptákům schopnost zjistit, kdy vejce není jejich vlastní, a umožňuje jim to odmítnout cizí vejce. I když ne všechny druhy, které jsou hostiteli parazitů mláďat, odmítnou nechtěná vejce, UV vzorec může být faktorem pro ty, kteří tak činí.

Používání barev ptáků

Pochopení toho, jak ptáci vidí barvu, je pro ornitology více než fascinujícím oborem. Různý vývoj související s birdingem používal barevný smysl ptáků k vylepšení vybavení a nástrojů pro birding na dvorku, jako například:

  • Přidání UV reflexních vlastností do okenních štítků pro účinnější prevenci kolizí ptačího okna bez blokování pohledů.
  • Navrhování obojků a štítků pro domácí mazlíčky, které odrážejí UV záření a mohou tyto dravce snáze zviditelnit.
  • Ošetřování polních vaků nebo oděvů tak, aby neodráželo UV záření, čímž se vytvoří účinnější kamufláž pro birdingové vybavení.
  • Navrhování krmítka pro ptáky s UV vzory, které mohou zaujmout zájem ptáků a nalákat je, aby snadněji navštěvovaly nové krmítka pro ptáky.

K důkladnému pochopení toho, jak ptáci vidí barvu, je zapotřebí mnohem více studií. Při každém novém objevu mohou ornitologové i ptáci použít tyto znalosti k tomu, aby se dozvěděli o ptácích a užili si je efektivněji.