Jak přilákat datel

Dateli jsou fantastickí ptáci, kteří mají na dvoře, a s mnoha druhy, které si mohou užívat, se naučit, jak přilákat dateli, může odměnit dvorní ptáky s celou řadou těchto jedinečných návštěvníků.

Proč milujeme datle

Datelé jsou atraktivní, neobvyklí ptáci s jasnými barvami, výraznými znaky a živými osobnostmi. Protože obvykle zůstávají ve stejném rozsahu po celý rok, přitahování datelů může zajistit hejno dvorek v každém ročním období. To dává ptákům příležitost dozvědět se o těchto ptácích podrobně a přijít ocenit jejich individualitu a někdy nepředvídatelné osobnosti. Kromě toho jedí datel velké množství hmyzu, včetně mravenců a brouků, což je pro zahrádkáře velmi vítá.

Existuje mnoho druhů datelů, kteří se mohou snadno stát ptáky na dvorku v závislosti na tom, jak atraktivní jsou různé loděnice v jejich dosahu. Mezi nejoblíbenější druhy datelů, které mohou přitahovat loděnice a zahrady, patří:

 • Downy datel
 • Strakapoud Gila
 • Strakapoud velký
 • Zelený datel
 • Zlacené blikání
 • Chlupatý datel
 • Strakapoud menší
 • Severní blikání
 • Piltered datel
 • Strakapoud červený
 • Strakapoud červený
 • Red-breasted sapsucker
 • Žluťák žlutý

Každý z těchto datelů bude mít poněkud odlišné potřeby a preference, ale po pochopení základů toho, jak přilákat datelů, je možné si na dvoře vychutnat několik druhů datelů. Čím více datelů přitahujete, tím více budete moci porovnat vlastnosti různých druhů a užít si více o každém dateli.

Jak přilákat datel

Dateli obvykle nejsou první ptáci na zahradě, kteří uvažují o návštěvě jejich krmítka, ale s péčí je možné přitahovat datel po celý rok. Klíčem k uspokojení základních potřeb těchto ptáků je dostatek potravy, čisté vody, bezpečného útočiště a produkčních hnízd.

 • Jídlo : Datelé mají pestrou stravu a budou jíst hmyz, ořechy, bobule, mízu a další přírodní potraviny. Budou se také těšit na suet, arašídy, slunečnicová semínka černého oleje, arašídové máslo a mražené moučky nabízené v doplňkových krmítcích. Vyberte si vzpřímené podavače, které podporují nejpohodlnější polohu krmení těchto ptáků, a umístěte podavače poblíž zralých stromů, kde se přirozeně krmí. Ponechání mrtvých stromů, háčků a pařezů, které jsou k dispozici pro shánění datelů, jim poskytne dobrý zdroj hmyzu a grubů. Používání pesticidů a insekticidů by mělo být minimalizováno, aby byla populace hmyzu pro krmení ptáků zdravá. Při plánování terénní úpravy šetrné k ptákům vyberte stromy pro ptáky, kteří produkují ořechy a bobule, které jsou důležitým zdrojem potravy pro datelů.
 • Voda : Datelé navštíví ptačí koupaliště na pití a koupání, ale obvykle upřednostňují izolovanější přírodní koupele než ponuré podstavce v rušných oblastech s častými návštěvníky. Zkuste přitahovat pozornost ptáků pomocí dripperu nebo jiného malého pohyblivého vodního zdroje. Umístěte koupel do stinného, ​​klidného prostoru, aby tito plachí ptáci nebyli zastrašováni příliš mnoha dalšími ptáky, kteří neustále navštěvují koupel. Umyvadlo by mělo být relativně mělké a okolní hřady mohou pomoci ptákům zvyknout si na koupel a cítit se při používání pohodlněji. Vyhřívané lázně jsou nezbytné pro zimní použití.
 • Přístřešek : Zralé listnaté a jehličnaté stromy jsou nejlepšími úkryty pro datle. Odrůdy dubových a borovicových stromů jsou upřednostňovanými stromy jak pro roosting, tak pro krmení, což umožňuje přirozenému úkrytu plnit dvojí povinnost jako zdroj potravy. Výsadba několika stromů v těsné blízkosti vytvoří malou zalesněnou plochu, ve které se tito ptáci budou cítit bezpečněji, a přidání malých křovinatých keřů kolem základny stromů poskytuje další bezpečnost. Pokud tyto keře také produkují bobule, mohou být dalším zdrojem potravy pro dateli a jiné dvorky. Mrtvé stromy mohou být ponechány neporušené pro hnízdní datelé a mnoho druhů datelů snadno použije ptačí hnízdní boxy, zejména v zimě. Vytvořte vrstvy přístřešku pro houštinovité prostředí a datelé se budou cítit pohodlněji.
 • Hnízdní weby : Většina datelů jsou druhy hnízdící v dutinách, které ocení přemýšlivý holubník nebo přirozenou dutinu uhynulého stromu. Ptačí budky by měly být namontovány 10 až 20 stop vysoké, aby přilákaly datelů, a vstupní otvory by měly být přiměřeně velké pro druhy datelů, u nichž doufáte, že dům použijí. Podnikněte kroky k zajištění bezpečnosti ptačí budky a přidání několika dřevěných štěpek do interiéru může podpořit datelů, aby pečlivě prozkoumali hnízdní prostor. Ptáky by měly být vyčištěny poté, co každý mláďat úspěšně utekl, a měli byste zvážit zimu ptactva, která bude sloužit také jako zimní ptačí úkryt.

Další tipy pro přilákání datelů

Datelé jsou často plachí a zdrženliví, a dokonce i poté, co jste svůj dvůr naplánovali, aby vyhovoval všem jejich základním potřebám, může nějakou dobu trvat, než využijí vašich nabídek. Tyto triky vám mohou pomoci přilákat datelů rychleji, pokud máte potíže.

 • Naplánujte si samostatnou stanici pro krmení ptáků pro dateli, odkud by se mohlo živit více bujných vrabců, pěnkav a jiných ptáků. Umístění krmítka pro datel a zavlažovací stanice do klidnější části dvora nebo zahrady může tyto ptáky povzbudit k častější návštěvě. V ideálním případě umístěte krmítka datelů velmi blízko zralých stromů, kde se tito ptáci cítí nejpohodlněji.
 • Pravidelně kontrolujte čerstvost lusku, zejména během teplejších letních měsíců. Suet může rychle ztuhnout a špatný nebo roztavený suet nebude přitahovat tolik hladových ptáků, ale bude mít silnější zápach, který pravděpodobně přiláká další nežádoucí volně žijící zvířata. Pokud je to nutné, nabídněte menší koláčky nebo nakrájejte koláče na menší kousky, které jim pomohou vydržet déle, takže se datelé mohou spolehnout na stálý zdroj potravy.
 • Podnikněte kroky k zamezení bubnování datelů na nevhodných místech a zároveň uspokojte potřeby datelů jinde ve vašem dvoře. To pomůže udržet návrat ptáků, ale minimalizuje jakékoli nežádoucí chování nebo poškození stěn, plotů, sloupů, střech nebo jiných struktur.
 • Nabídka pevných bloků s ptáky a koláče ve svislých hromádkách, kde se mohou menší dateli držet, aby se krmili. Jakékoli koláče se slunečnicovými semínky pomohou přilákat dateli a ocení trvanlivé občerstvení ve formě, ve které se cítí pohodlněji při používání.

Především je důležité být trpělivý, když se pokoušíte přilákat datel. Pokud včas splníte základní potřeby těchto ptáků a vytvoříte dvoře přátelské ke datelům, budou to celoroční hosté, které si můžete vždy užít.