Jak přilákat fialové Martiny na váš dvorek

Fialové martiny jsou velké, duhové vlaštovky a velmi žádoucí ptáci na zahradě a přitahování fialových martinů může být snadné. Protože jedí tisíce hmyzu každý den, nevyžadují krmítka pro ptáky a mohou hnízdit v kompaktních koloniích, musí ptáci udělat jen pár kroků, aby se jejich dvorek stal vhodným místem pro purpurové martiny.

Co Purple Martins potřebují

Stejně jako všechny ptáky i fialové martiny vyžadují pro vhodné prostředí čtyři věci: jídlo, vodu, přístřeší a hnízdiště. Výběrem možností, které se zvlášť líbí fialovým martinům, je snadné vytvořit stanoviště přátelské k ptákům s ohledem na tyto vlaštovky.

 • Jídlo
  Fialové martiny jedí létající hmyz, takže je nebudou přitahovat žádné krmítka ani druh ptáků. Místo toho by se ptáci neměli postřikovat insekticidy nebo pesticidy na trávníky, stromy nebo keře, protože tím se odstraní nejdůležitější potravinový zdroj, který tito ptáci vyžadují. Jakmile fialové martiny zaujmou bydliště a začnou hltat škůdce, vaše problémy s hmyzem zmizí. Ve vzácných případech budou fialové martiny jíst jemný štěrk, který lze použít jako štěrk na podporu jejich trávení. Mít odloučený zdroj tohoto štěrku v okolí může pomoci přilákat ptáky. Během hnízdní sezóny budou také jíst jemně drcené skořápky jako doplněk vápníku. Poskytování vaječných skořápek (sušených a krátce opečených, aby byly sterilní a křehké) může povzbudit hnízdění fialových martinů, aby se mohli zdržovat poblíž.
 • Voda
  Všichni ptáci potřebují nějaký zdroj vody a fialové martiny dávají přednost velkým přírodním zdrojům vody než ptačí koupele. Velký, dlouhý rybník, jezero nebo potok je nejlepším zdrojem, protože tito ptáci pijí za letu tím, že nabírají své účty do vody, když procházejí kolem. Pokud máte dostatek místa pro velkou vodní plochu, vyberte si podlouhlý design, který fialovým martinům poskytne dostatečný prostor pro toto pití mušek. V opačném případě je nejjednodušší přilákat fialové martiny, pokud jsou v blízkosti přírodní zdroje vody, jako je retenční jezírko, drenážní jáma, vodní plocha golfového hřiště nebo podobný vodní zdroj. Naštěstí mohou být tyto vodní zdroje vzdálené několik set yardů, aby se fialové martiny mohly snadno používat.
 • Přístřeší
  Fialové martiny se schovávají téměř výhradně v umělých domech a vyhýbají se kartáčovým hromádkám a hustým výsadbám ze strachu před číhajícími predátory. Je nejjednodušší přilákat fialové martiny do otevřených oblastí s malým úkrytem, ​​protože ptáci budou bezpečnější, když budou mít dobrý vizuální dosah k průzkumu. Přivítá se však několik rozptýlených otevřených bidýlků, protože ptáci budou používat tyto vyhlídkové body ke sledování hrozeb, vyhledávání potravy nebo hnízdení mezi krmením.
 • Hnízdní weby
  Fialové martiny můžete přilákat umístěním vhodných fialových martinových domů. Jsou to koloniální hnízda a velké ptačí budky s několika přihrádkami nejlépe vyhovují jejich potřebám. Ptáci budou přirozeně přitahováni do domů natřených bílou barvou, která také lépe odráží teplo a udržují mláďata v každém domě chladnější. K dispozici jsou jak domy v bytě, tak tykve, a vytváření skupin domů povzbudí velké kolonie ptáků k hnízdění. Ptačí budky pro fialové martiny musí být umístěny 30 až 120 stop od velkých stromů a jiných struktur, aby jim poskytovaly dostatek prostoru pro krmení.
  Kromě toho, že poskytují vhodné domy pro fialové martiny, jim může pomoci dodávat vhodné hnízdní materiály k tomu, aby se uchýlili k pobytu. Blízká hromada malých větviček, odřezků trávy a listů je dokonalá a také bahnitá oblast je užitečná, protože tito ptáci používají bláto jako pojivo k udržení hnízd pohromadě.

Další tipy pro přilákání fialových Martins

Aby byl váš dvůr ještě atraktivnější pro fialové martiny:

 • Podnikněte kroky, které odradí dravce, jako je použití přepážek na holubicích a správa populací vrabců domácí, aby nepřebírali martinské domy. Evropští špačci mohou také převzít fialové domky martinů a měli by být chráněni od těchto hnízdních oblastí.
 • Přidejte další hřady nad a pod fialové domky martinů, aby ptáci dostali bezpečné místo k hnízdění a preen. Tato bidla by měla být dostatečně tenká a úzká, aby je nemohli použít větší predátoři.
 • Přidejte ozdobné ptáky do fialových domů martinů, abyste povzbudili tyto společenské vlaštovky k vyzkoušení struktur.
 • Zahrajte si nahrávky fialových martinových písní za úsvitu, abyste přilákali kolemjdoucí ptáky, zvláště pokud jste dříve na svém dvoře neměli fialové martiny.

Stejně jako při lákání ptáků na dvorku je nutné, aby byly uspokojeny potřeby purpurových martinů, pokud jde o jídlo, vodu, přístřeší a hnízdiště, aby byli povzbuzeni k návštěvě. Trpělivost je nezbytná, ale se správným stanovištěm a správným umístěním může být přilákání fialových martinů velmi prospěšné.