Jak přilákat nové ptáky na dvorek

S místními stovkami druhů, které lze snadno lokalizovat, se mnoho ptáků na dvorku frustruje, když jejich krmítka pravidelně navštěvuje jen několik běžných ptáků. Naštěstí je snadné přilákat nové ptáky na dvorek tím, že jim nabídnete to, co nejvíce potřebují: jídlo, voda, přístřeší a hnízdiště. Přidáním nových funkcí do svého dvora, které splňují tyto potřeby, brzy najdete v okolí širokou škálu nových a nečekaných druhů.

Nová jídla

Přidání nových zdrojů potravy je jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak přilákat nové ptáky na dvorek. Základní směs osiva je dobrým začátkem pro dvorek, ale specializované potraviny přitahují širší škálu druhů.

 • Nová semena: Slunečnicová semena černého oleje jsou nejlepší pro přilákání ptáků na váš dvorek, ale jiné druhy semen, jako je světlice, proso a nyjer, přitahují různé druhy, které nejsou jako slunečnicová semena. Zkuste přidat nová semena do stávajících směsí nebo použijte nová semena, abyste zjistili, kteří ptáci preferují.
 • Suet: Pokud již na dvorku nenabízíte žeton, chybí vám přitahování datelů, brhlíků a jiných ptáků milujících tuk. Vyzkoušejte různé směsi nebo si vytvořte vlastní ptačí oblek pro ptáky, které chcete přitahovat.
 • Ořechy: Jays, magpies a titmice love arašídy a arašídové máslo. Nabídněte celé ořechy nebo skořápkové skořápky jako součást vašeho dvorku formou bufetu, abyste přilákali tyto druhy, nebo se ujistěte, že typy vašich semen a lusků obsahují kousky ořechů.
 • Ovoce: Mnoho ptáků bude vzorkovat ovoce u vašich krmítek a různé druhy ovoce jsou oblíbenou volbou pro krmení oriol. Kousky ovoce, jako jsou pomeranče, jablka, melouny a hrozny, lze snadno přidat do podavačů platforem a přiláká mnoho neobvyklých ptáků.
 • Kuchyňské kousky: Chléb, zbytky těstovin, slaninové kůry, rýže a další typy kuchyňských kousků přitahují širokou škálu ptáků. Nabídněte kousky v malém množství, abyste zabránili přilákání nežádoucích hostů, jako jsou hlodavci nebo mývalové. Uchovávejte však kousky vzácných, omezených lahůdek, protože nejsou tak výživné jako jiná oblíbená jídla.
 • Nektar: Pokud jste nikdy nezkoušeli krmení kolibříků, umístění krmítka kolibříků může přinést do vašeho dvora barevné překvapení. Z podavačů nektarů budou také odebírány vzorky řepy, datelů a jiných druhů v závislosti na velikosti a provedení.
 • Přírodní potraviny: Nezapomeňte využít výhod přírodního bohatství a do své krajiny přidejte květiny nesoucí semena, bobule keřů, květiny bohaté na nektar a další přírodní potraviny. Mnoho ptáků, kteří si mohou být vědomi neznámých krmítek, bude mezi známými rostlinami šťastně píci. Současně minimalizujte nebo eliminujte použití insekticidů, abyste se ujistili, že hmyzí ptáci mají dostatek jídla.

Kromě toho, že nabízíte nové potravinové zdroje, můžete na dvorek přilákat nové ptáky, pokud změníte způsob, jakým nabízíte semena a jiné jídlo. Přidejte nový typ krmítka pro ptáky, jako je ponožka, trubice, platforma nebo podšálek, abyste ptákům nabídli více možností, jak jedí. Umístěte nové krmítka pro ptáky v jiné oblasti vašeho dvora, abyste snížili konkurenci a agresivitu se svými starými krmítky, a dokonce si můžete prohlédnout další druhy ptáků, které je zkoušejí.

Nová voda

Ne všichni ptáci navštíví krmítka, ale všichni potřebují vodu. Zatímco základní ptactvo je snadný způsob, jak přilákat ptáky vodou, vylepšením vodních prvků nebo přidáním nových přinesete na svůj dvůr nový druh ptáků.

 • Pohybující se voda: Namísto statického ptačího ptáka přidejte k vytvoření pohybu kapátko, pánev nebo bubbler. Ptáci uvidí a uslyší vodu z velkých vzdáleností a mnoho zvědavých druhů přijde prozkoumat. Máte-li prostor a rozpočet, zvažte vodní fontánu nebo ještě větší vodní útvar, jako je vodopád nebo rybník.
 • Více zdrojů vody: Jeden pták může být velmi přeplněný, zejména pokud je jediným zdrojem vody pro velkou oblast. Přidejte další ptačí lázně, abyste přilákali více ptáků, nebo přidejte různé vodní prvky, jako je například pán ve stinném háji nebo mletý bublák poblíž keřů, abyste přilákali širší škálu ptáků.
 • Zimní voda: Ptáci mohou v zimě získat vodu ze sněhu a ledu, ale zdroj tekuté vody přitáhne desítky ptáků v chladu. Přidejte k existujícímu ptáčkovi jednoduchý nástavec pro ohřívač nebo upgradujte na vyhřívaný pták, abyste přilákali zimní ptáky teplým nápojem.

Nový úkryt

Ptáci se rádi cítí chráněni a bezpeční, a pokud si nejsou jisti bezpečností oblasti, nebudou ji pravidelně navštěvovat. Přidáním dalšího úkrytu na dvorek budete lákat i ty nejtajnější ptáky, abyste se zastavili.

 • Terénní úpravy: Rozhodněte se pro terénní úpravy, které jsou šetrné k ptákům a které obsahují nativní rostliny v řadách nebo shlucích a poskytují tak svým regionálním ptákům známé útočiště. Přidejte nové rostliny do nepoužité oblasti na vašem dvoře nebo zvyšte hustotu stávajících rostlin pro bezpečnější krytí. Aby rostliny splnily dvojí povinnost, zvolte stromy a keře se semeny a plody, které si budou ptáci užívat jako přírodní zdroj potravy.
 • Hromada štětce: Vytvořte hromadu štětce v odlehlé části dvorku, abyste ptákům poskytli okamžité útočiště. Je to skvělý způsob, jak recyklovat vánoční stromeček nebo prořezávání z terénních projektů, a když se cítí ohroženi, drobní ptáci, jako jsou vrabci a pěnkavy, se dychtivě vrhnou na hromadu štětců.
 • Roost boxy: Přidání roost box na váš dvorek dá dvorku ptáky bezpečné, teplé místo, aby se usadili za chladných zimních večerů. Mnoho malých ptáků, včetně ptáků, ptáků a klíčů, bude snadno používat hnízdní boxy.

Nové stránky vnoření

Je skutečným zážitkem pro ptáky na zahradě pozorovat páření a hnízdní zvyky jejich oblíbených druhů na zahradě. Nabídka vhodných hnízdních oblastí zvýší šance, že vaši noví ptáci budou pro váš dvorek atraktivní.

 • Birdhouses: Přidejte nový dvorek určený pro konkrétní druh do svého dvora. Zkontrolujte velikost vstupního otvoru a ostatní rozměry domu a ujistěte se, že je vhodný pro ptáky, které chcete přitahovat.
 • Birdhouse safety: Pokud máte Birdhouse up, ale chodí nevyužité rok co rok, nemusí být lákavé pro vaše ptáky na zahradě. Ujistěte se, že jsou to bezpečné ptačí budky, které jsou odolné vůči predátorům a umístěné tak, aby byly zabezpečeny před nejhorším počasím.
 • Hnízdní materiál: Nabídněte hnízdní materiál, který vaši ptáci vezmou při stavbě hnízd. Někteří ptáci budou preferovat chmýří plevele z mrtvých květů, zatímco jiní využijí výstřižky trávy, které zůstanou na trávníku. Můžete si koupit kuličky nebo čtverečky bavlněné chmýří a chuchvalců, které upřednostňují kolibříci a stehýnka, nebo můžete zachránit vlasy, domácí kožešinu a malé kousky provázku, které můžete nabídnout v hnízdě s klecí.

Být pozorný

Jakmile upgradujete své nabídky dvorku, abyste přilákali nové ptáky, nejdůležitějším krokem je být trpělivý a pozorný. Možná už přitahujete více druhů ptáků, než si uvědomujete, ale pokud váš dvůr nenabízí to, co potřebují, nemusí zůstat dlouho. Nabízením dobrého sortimentu potravin, vody, přístřeší a hnízdních míst můžete povzbudit mnoho různých ptáků, aby častěji navštěvovali váš dvorek a zůstali déle, což vám poskytne více příležitostí vidět variace ve vašem hejnu.