Hardy maminka rostlin profil

David Beaulieu

Vytrvalé maminky přicházejí nejen v mnoha různých barvách, ale mají také různé květinové formy a růstové návyky. Například populární typ „polštáře“ má kompaktní růstový zvyk. Tvar a uspořádání okvětních lístků květů maminky se může také lišit od skupiny ke skupině. Nejoblíbenější formou květu je „dekorativní“, který je tak nabitý dlouhými širokými okvětními lístky, že jen stěží můžete vidět střed. Společně s takovou rozmanitostí je díky pozdnímu kvetení rostlin nutností v Northernerově podzimní zahradě.

 • Botanický název : Chrysanthemum morifolium ( Chrysanthemum pocházející z řečtiny, chrysos, což znamená „zlato“ a anthos, což znamená „květina“)
 • Obecný název : Hardy maminky, zahradní maminky
 • Typ rostliny : Bylinná rostlina s trvalým životním cyklem
 • Zralá velikost : asi 2 stopy vysoká (liší se však podle kultivaru)
 • Expozice slunci: Plné slunce
 • Typ půdy : dobře odvodněný, rovnoměrně vlhký a bohatý
 • Půdní pH : Mírně kyselé až neutrální
 • Bloom Time : Obvykle zaměřený na pozdní léto nebo na podzim kvetoucí čas sevření
 • Barva květu : Zlato, žlutá, bronzová (rez), červená, vínová, růžová, levandule, fialová, šedobílá a bílá
 • Otužilost zóny : 3 až 9
 • Nativní oblast : Asie a severovýchodní Evropa

Jak pěstovat Hardy maminky

Pěstování těchto rostlin na optimální hodnotu zobrazení vyžaduje, aby bylo několik věcí v pořádku. Rostou tvrději než mnoho jiných rostlin. Všechno to začíná tím, že si uvědomíme, že existují kultivary považované za „odolné maminky“ a kultivary považované za „floristické maminky“. Hardy maminky rozdávaly stolony. Květinářství maminky rozdávaly málo nebo žádné stolony a je méně pravděpodobné, že v chladných oblastech budou přes zimu přes zimu.

Pokud zahradíte na severu, kupte kultivary, které jsou ve vaší oblasti odolné maminky, pokud vám nebude vadit, že se s nimi budete chovat jako letničky. Pro vás musí být „vytrvalé maminky“ víc než přezdívka: Je to to, co skutečně potřebujete. Otužilost Chrysanthemum morifolium se velmi liší v závislosti na kultivaru nebo řadě školek.

Protože je tak důležité vědět, s čím kultivarem budete pracovat, je moudřejší koupit si na jaře vytrvalé maminky (jednokřídové zakořeněné řízky) z katalogu na jaře, než kupovat hrnkové maminky z farmy na podzim, které jsou již kvetoucí. V dobrém katalogu máte před sebou všechny relevantní informace včetně typů, které jsou nejtěžší. Příkladem školky, která je odolná, je Mammoth.

Další výhodou nákupu z katalogu je, že můžete své matky zasadit na jaře. Jarní výsadba dává rostlinám delší životnost, čímž se zvyšuje jejich šance na přežití v zimě. Vyberte si místo, kde budou chráněny před zimním větrem.

Jakmile vyberete chryzantémové květy vhodné pro vaši oblast a zasadíte je, musíte se o ně správně starat. Nepřeceňujte chryzantémy: Dobrá cirkulace vzduchu snižuje pravděpodobnost onemocnění. Každé třetí jaro rozdělte chryzantémy, abyste je omladili. Hardy maminky budou ještě tvrdší se zimní ochranou. Mulčujte je na zimu. Pokud je nemůžete najít, kde budou chráněny před zimním větrem, pak byste měli postavit upravenou verzi krytů keřů používaných pro zimní ochranu keřů. Rostliny neprořezávejte na podzim: Existující větve poskytují ochranu kořenů.

Vytahování otužilé maminky vyžaduje více údržby než jakýkoli jiný aspekt péče o ně. Štěpání poskytuje kompaktní, huňaté rostliny s více květy. „Štěpnutí“ znamená odstranění špiček nového růstu, čímž se rostliny stimulují k vyslání vedlejších výhonků. Říká se tomu proto, že na dřevinách, které nejsou dřeviny, můžete obecně úkol splnit jednoduše uchopením stonku (na cílovém místě) mezi palcem a ukazováčkem a přerušením jeho sevření.

Začněte svírat na jaře, když nový růst dosáhl délky 4 až 6 palců. Poté, každé 2 až 3 týdny, přitlačte centrum z jakéhokoli dalšího růstu, když dosáhne 6 palců. Přestaňte však svírat chryzantémy kolem začátku léta, jinak se k vytvoření květů nedojde dostatečně brzy, aby se zajistilo kvetení na podzim.

Musíte také mít na paměti, že zatímco květiny chryzantémy se drží proti světlým mrazům, tvrdé mrazy poškodí květy, na kterých jste tak tvrdě pracovali. Vaše štípací aktivity musí být tedy v rovnováze se skutečností, že jste v závodě s časem, abyste rozkvetli před prvním tvrdým mrazem na podzim: Proto je tak důležité přestat svírat ve správný čas na základě kultivaru, který máte . Zastavit štípání:

 • Brzy kvetoucí kultivary do poloviny června
 • Kultivary, které kvetou v září do konce června
 • Kultivary, které kvetou v říjnu do 4. července

Světlo

Vyrůstejte vytrvalé maminky na plném slunci na severu. Na jihu však mohou těžit z pěstování ve světlém stínu. Květy chryzantémy jsou „fotoperiodické“: Kvetou v reakci na kratší dny a delší noci (na severní polokouli) na podzim. Proto neusazujte chrysanthemové květiny poblíž pouličních nebo nočních světel: Umělé osvětlení může svým cyklem způsobit chaos.

Půda

Na severu je důležité poskytnout maminky, které chcete pěstovat jako trvalky v dobře odvodněné půdě. Je to proto, že maminky v zimě nezabíjejí jen nízké teploty, ale také špatná drenáž.

Voda

Během vegetačního období zkontrolujte, zda je půda v kořenové zóně rovnoměrně vlhká.

Hnojivo

Hnojit na jaře pomocí hnojiva s pomalým uvolňováním. Hodnota NPK hnojiva by měla být 12-6-6. Výhodou použití hnojiva s pomalým uvolňováním je to, že musíte hnojit pouze jednou ročně.

Pokud používáte hnojivo, které se neuvolňuje pomalu, budete muset hnojit vícekrát ročně takto:

 • Oplozte své vytrvalé maminky jednou za měsíc na jaře od okamžiku, kdy poprvé přijdou.
 • V létě hnojte jednou v červenci.
 • Nehnojte po červenci. Jakýkoli nový růst po červenci by byl příliš pozdě na to, aby ztuhl na zimu.

Použití pro maminky

Květy chryzantémy se v Číně tradičně vaří na přípravu čaje, který se používá v lidové medicíně u pacientů s chřipkou. Při terénních úpravách jsou chryzantémy ceněny za to, že kvetou na podzim a pomáhají vám dosáhnout čtyřletého zájmu o váš dvorek. Vypadají nejlépe zasazené v hmotě (ale z hlediska zdraví rostlin nepřevyšují). Chrysanthemum květiny jsou také oblíbeným květinářům pro aranžování, kvůli dlouhověkosti jejich květů.

Nákup hrnkové maminky na podzim

Přes výhody nákupu maminek z katalogu a jejich výsadby na jaře jsou hrnkové maminky prodávány miliony v jeslích na podzim. Jejich lákadlo je pochopitelné: Spotřebitelé, kteří touží po zdobení pádu, je vidí v květu ve školce a myslí si „okamžité zobrazení“.

Ale v první řadě to, co kupujete, v tomto případě nemusí být nutně kultivary určené k tomu, aby rostly lokálně jako vytrvalé maminky: Mohou být určeny pouze k zobrazení na krátkou dobu. Za druhé, protože tyto květy chryzantémy se kupují speciálně pro displeje na podzim, dokonce i lidé žijící v zónách, které jsou dostatečně teplé, aby byly trvalky, je často nedokážou zasadit dostatečně brzy, aby je mohli usadit. Měly by být vysazeny nejméně 6 týdnů před zabíjením mrazem, a to ani nemusí být dost brzy.