Hardy Hibiscus Plant Profile

David Beaulieu
V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Potting
 • Propagace
 • Odrůdy
 • Prořezávání
 • Pěstování v kontejnerech
Zpět na začátek

Pokud toužíte po tropech na severu, zkuste pěstovat houževnaté rostliny ibišku. Často produkují květiny vzácné velikosti pro rostliny, které mohou přežít studené zimy. Trvalky, které slouží jako vynikající výsadba základů, ibišek jsou barevným doplňkem zahrady. Mohou být zasazeny na jaře nebo na podzim (pokud nehrozí riziko mrazu) a rychle rostou. Okázalé květiny - často označované jako „ibišek na talíři“ - charakterizují tkáňově tenké, rozcuchané lístky v modré, růžové, červené a bílé. Jsou však vhodnější pro krajinu, než aby byly rozřezány a umístěny do vázy, kde vydrží jen asi den.

Botanický názevHibiscus moscheutos
Běžné jménoIbišek, růžový sléz, bažinatý sléz
Typ rostlinyBylinné trvalky
Zralá velikost3 až 7 stop vysoký a 2 až 3 stopy široký
Expozice slunciPlné slunce
Typ půdyLoamy
PH půdyNeutrální až mírně kyselé
Bloom TimeLéto
Barva květuBílá, červená, růžová, modrá
Otužilost zónyUSDA 4-9
Nativní oblastVýchodní Severní Amerika

Jak pěstovat houževnaté rostliny ibišku

Taxonomie rostlin klasifikuje houževnaté rostliny ibišku jako Hibiscus moscheutos . Oni také jdou pod takovými běžnými jmény jako růžový sléz a slatina sléz. Otužilý ibišek je chladná mrazuvzdorná rostlina, přestože má velké květy, které připomínají tropy. Barvy nejběžnějších kultivarů jsou bílé, dvoubarevné nebo různé odstíny červené nebo růžové, ale nyní jsou k dispozici i jiné barvy.

Ačkoli se otužilé rostliny ibišku v létě zdají dřevité a fungují jako podrosty v krajině, jejich stonky v zimě odumírají zpět na zem, což z technického hlediska činí z bylinných trvalek.

Některé z nejpopulárnějších otužilých kultivarů ibišku dosahují výšky asi čtyř stop, s rozprostřením o něco menším, ale velikost květu může být až 10 palců.

I kultivary s menšími květy stále produkují působivé květiny velikosti talířků. Zatímco každý květ žije jen den nebo dva, rychle je nahradí nováčci.

Rostlina druhu je domácí ve východní severní Americe. Kultivary H. moscheutos mohou být pěstovány v zónách tvrdosti rostlin USDA 4 až 9.

Světlo

K tomu, aby vaše vytrvalá ibišek rostla na svůj největší potenciál, potřebuje asi šest hodin denně plného slunce. Pokud však žijete v horké a suché zóně, měli byste poskytnout vytrvalý ibišek příležitostnou úlevu od jasného odpoledního slunce. Stín z ostatních listnatých rostlin umístěných poblíž by měl pomoci. Pokojové rostliny ibišku by měly být umístěny v blízkosti slunečného (jihozápadního) okna a pokud to stále nezajišťuje dostatek světla, můžete doplnit umělým osvětlením.

Půda

Druhová rostlina je mokřadní rostlina a otužilé květy ibišku lze považovat za rostliny pro mokré půdy. Takže pokud je vaše terénní situace mokrou oblastí, kde většina rostlin neroste dobře, může být odpovědí H. moscheutos . Díky tomu jsou užitečné pro vodní prvky.

Voda

Pokud nezasadíte houževnaté rostliny ibišku na mokrém místě, ujistěte se, že jsou dostatečně napojeny - ale nepřekračujte to. Malá rostlina s menším počtem listů potřebuje méně vody než velká listnatá rostlina. Za teplého počasí je třeba zalévat rostliny ibišku denně, ale v zimě byste je měli zalévat pouze tehdy, když je půda na dotek suchá.

Teplota a vlhkost

Květy ibišku nejlépe v rozmezí 60 až 90 F. Přiveďte rostliny dovnitř, než teplota klesne na 32 ° C, ale mějte na paměti, že nízká vlhkost je může vyschnout. Zamlžte listy každý den nebo každý hrnec položte na podnos s vrstvou štěrku pod ním. Přidejte vodu až na vrchol štěrku a jak se vypařuje, kolem rostlin roste vlhkost. Zvlhčovač může také pomoci.

Hnojivo

Rostoucí rostliny ibišku potřebují dostatek živin. Používejte hnojivo s pomalým uvolňováním nebo ve vodě rozpustné, ale ujistěte se, že jsou živiny vyvážené. Například použijte hnojivo 20-20-20 nebo 10-10-10. Můžete použít zředěné tekuté hnojivo jednou týdně nebo hnojivo s pomalým uvolňováním čtyřikrát ročně: brzy na jaře; po prvním kole kvetení; letní slunovrat; a časná zima.

Potting a Repotting

Repotujte v pozdní zimě a použijte pokojovou rostlinu nebo zalévanou směs. Váš ibišek může počkat dva až tři roky, než bude přemístěn do větší nádoby. Jen nezapomeňte použít jeden s dobrou drenáží.

Propagace

Nejlepší způsob, jak propagovat ibišek, je přes řízky.

 1. Na jaře nebo začátkem léta odřízněte část nového růstu nebo měkkého dřeva o délce asi čtyř až šesti palců. Odstraňte z oblasti uzlů všechny květiny nebo poupata.
 2. Nalijte trochu kořenového hormonu do mělké misky, navlhčete odříznutý konec stonku a ponořte jej do prášku.
 3. Prstem vyvrtejte díru do vlhké pěstební směsi a zajistěte, aby byla dostatečně široká, aby kořenový hormon neodstranil, když umístíte řez do díry. Ucpejte půdu kolem řezu.
 4. Řezání zalévejte, přikryjte jej plastovým sáčkem a umístěte na teplé místo, 60 F nebo vyšší, mimo přímé sluneční světlo.
 5. Nové listy by se měly objevit o osm týdnů později; jakmile je řez zakořeněn, můžete jej přesunout do větší nádoby.

Odrůdy Hardy Hibiscus

U velkých květin, které zastavují show, budete chtít pěstovat kultivar H. moscheutos, jako je například jeden z následujících:

 • Lady Baltimore: čtyři až pět stop vysoký a tři stopy široký; květy jsou světle růžové s tmavě růžovým středem.
 • Robert Fleming: tři metry vysoké a čtyři metry široké; květy jsou hluboké, sametově červené a zvlněné.
 • Summerific Perfect Storm: Tři metry vysoké a pět stop široké; květy jsou světle růžové s tmavě růžovým středem.

Prořezávání

Protože tato trvalka v zimě umírá zpět na úroveň země, můžete ji na podzim prořezat na zem. Jak se zdá, že větve budou na podzim, zemřou v zimě. Kořenový systém však bude žít dál a příští rok vynoří nové větve ze země.

Pěstování v kontejnerech

Pokud pěstujete ibišek v nádobě, nezapomeňte zasadit do květináče s odpovídajícími drenážními otvory. Nadměrné nasycení kořenů způsobí hnilobu.