Hardy Chrysanthemums Profil rostliny

Marcia Straub / Getty Images
V tomto článku rozbalte
 • Typy
 • Použití krajiny
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Propagace
 • Odrůdy
 • Pěstování v kontejnerech
 • Běžné škůdci a nemoci
Zpět na začátek

Zahradní maminky ( Chystanthemum spp.) Jsou bylinkové trvalky z čeledi sedmikrásky a jsou staletími kvetoucí podzimní zahrady. Když zahradní centra prodávají na podzim velké množství kvetoucích maminek, obvykle se používají jako letničky a když se květy konečně slábnou, zahodí se. Když zahradníci transponují tyto maminky do země pozdě v sezóně, je pravděpodobné, že nebudou přes zimu a budou trvalky. Existují však odrůdy, které jsou ve většině podnebí skutečně trvalé. Jejich otužilost a schopnost sevřít se během léta, aby se nerozkvetly až do podzimu, učiní tyto klenoty laděné krásy vítaným rozstřikem v zahradě v době, kdy většina letních květů začne mizet. Doba květu se liší v závislosti na rozmanitosti a klimatu, od začátku září do poloviny října.

Botanický názevChrysanthemum spp.
Běžné jménoZahradní maminky, zahradní chryzantémy, maminky
Typ rostlinyBylinná trvalka květ
Zralá velikostVysoký 4 až 36 palců, široký 12 až 36 palců; velikost se liší v závislosti na odrůdě.
Expozice slunciPlné slunce
Typ půdyHustá a úrodná půda, která je vlhká, ale dobře odvodněná
PH půdy6, 5 až 6, 7
Bloom TimeZáří do mrazu
Barva květuRůzné odstíny žluté, bílé, červené, fialové; pár bicolorů
Otužilost zóny3 až 9
Nativní oblastPůvodem z Asie a severovýchodní Evropy; většina druhů pochází z východní Asie.

Druhy chryzantém

Byly chovány stovky, ne-li tisíce, různých zahradních maminek. Původní druhy jsou často nejasné, ale zahradníci obecně kategorizují zahradní maminky podle tvaru květu:

 • Sasanka: Jedna nebo více řad okvětních lístků s polštářkovým středem
 • Pompom: Známý kulovitý tvar
 • Pravidelný incurve: Okvětní lístky křivky nahoru a dovnitř, tvoří koule
 • Svobodný nebo sedmikráska: Vypadá to, že jeho bratranec, sedmikráska
 • Spider: Dlouhé, stočené okvětní lístky klesají dolů a dávají pavoukovitému vzhledu

Existují také kratší a rozmanité druhy maminek, které jsou obecně seskupeny jako maminky s „polštářem“.

Použití krajiny

Protože maminky kvetou tak pozdě v sezóně, nejsou popisné, i když nejsou neatraktivní, na hranici až do doby rozkvětu. Jsou nejlépe zasazeny vedle časných květů. Jak tyto jarní kvetoucí květiny mizí, maminky vyplní a skryjí své neatraktivní vybledlé listy.

Maminky mají v kontejnerech skvělý dopad, ale když budou vysazeny ve smíšených hranicích, ukončí vaši zahradní sezónu třeskem, když budou spárovány s jinými květináči z pozdního období, jako je sedum, zlatokop, ruský šalvěj, astry, gaillardie a měnící se listy okrasných trav. .

Jak pěstovat Hardy Chrysanthemum

Rostliny maminky v úrodné, vlhké a dobře odvodněné půdě, jak se půda na jaře zahřívá. Maminky obecně dávají přednost plnému slunci, ale snášejí nějaký světlý stín a ve velmi teplém podnebí mohou vlastně dávat přednost nějakému úkrytu. Od konce jara do poloviny léta (asi 4. července) sevřete špičky a poupata na všech výhoncích, aby rostlina byla krovnatější a připravila ji na dramatickou podzimní show. Pro nejlepší květ by rostliny měly být pravidelně hnojeny během vegetačního období.

Poté, co květy zmizí, nakrájejte rostliny na asi 6 palců a zakryjte je slámou nebo jiným suchým kompostem, abyste kořeny chránili v zimě. Zavedené rostliny by měly být zvedány a rozděleny každé dva až tři roky.

Světlo

Maminky se daří na plném slunci, ale budou tolerovat nějaký světlý stín. Obecně bude kvetení nejhojnější, pokud budou pěstovány na plném slunci, ale v teplejším podnebí mohou rostliny během odpoledního odpoledne ocenit určitý stín. Maminky nastavují pupeny v závislosti na délce dne, takže se vyhněte jejich záměně výsadbou tam, kde mohou být vystaveny jasnému nočnímu světlu z terasy nebo okna.

Půda

Rostlinné maminky v bohaté úrodné půdě. Ideální půdy jsou trvale vlhké, ale také dobře odvodněné.

Voda

Maminky vyžadují hodně vody. Během počátečního vegetačního období jim dejte plných 1 palec týdně a poté je zvyšte na dvakrát až třikrát týdně, jak zrají poupata a začnou se otevírat květiny.

Teplota a vlhkost

Maminky se nejlépe daří za mírných klimatických podmínek. Extrémní teplo může způsobit, že rostliny bojují, a v oblastech s tvrdým zimním mrazem může dojít k tomu, že rostliny podlehnou chladu, pokud nejsou pokryty hlubokým kompostem.

Hnojivo

Jedná se o těžké podavače. Na jaře jim dejte hnojivo s uvolňováním času a poté až do konce léta krmte každý měsíc vodou vyvážené hnojivo. Jak se začínají vyvíjet poupata, zvyšte krmení dvakrát měsíčně.

Propagovat zahradní maminky

Nejjednodušší způsob, jak propagovat zahradní maminky, je zakořenění řízků.

 1. Štípněte ze stonku dlouhého 6 palců ze zdravé rostliny maminky. Ujistěte se, že řez má nejméně čtyři listy.
 2. Vyřízněte dno stonku asi 1/2 palce pod nejnižší uzel listu. Listy opatrně stáhněte z dolní poloviny řezu.
 3. Rozdělte řez do vlhkého perlitu tak, aby holá část stonku byla zakryta. Jeden nebo dva uzly listů by měly být pod výsadbovým médiem.
 4. Nastavte řízky v teplé místnosti, v jasném nepřímém světle.
 5. Udržujte perlit vždy mírně vlhký. Vyvarujte se přetékání, které může způsobit sekání hniloby.
 6. Pravidelně kontrolujte kořeny kořenů. Toho lze dosáhnout opatrným zvednutím řezu lžičkou. Pokud jsou kořeny dlouhé alespoň 1 palec, transplantujte je do zalévací nádoby naplněné dobrou komerční zalévací zeminou.
 7. Postavte nové setí na slunném místě, aby pokračovalo v růstu. Za 4 až 6 týdnů bude připraven k transplantaci do zahrady.

Odrůdy zahradní maminky

Pojmenované maminky zřídka najdete v zahradních centrech. Chcete-li získat výjimečné odrůdy nebo výstavní maminky, musíte si objednat od školky, speciální zásilkové společnosti nebo začít od semen.

 • Chrysanthemum „Clara Curtis“ je nabídka od skupiny hybridů Rubellum. Je to dlouhotrvající odrůda, která kvete relativně brzy v sezóně s jednoduchými nebo polo-dvojitými růžovými květy.
 • Chrysanthemum „Mary Stoker“ je také ze skupiny Rubellum. Je to maminka z počátku sezóny s meruňkově žlutými hlavami jediného květu.
 • Chrysanthemum 'Meruňka Moneymaker' je středomořská sasanka ve stylu anemone s bronzovými lístky.

Pěstování v kontejnerech

Zahradní maminky se často kupují již v nádobách. Ty by měly být napojeny denně. Týdenní krmení zředěným ve vodě rozpustným hnojivem může prodloužit kvetení.

Pokud je chcete po transpozici květů transponovat do zahrady, uvědomte si, že tyto rostliny jsou často velmi vysoké a poddajné odrůdy, které byly ošetřeny, aby zpomalily jejich růst a udržely je huňaté. Když se vrátí na jaře, často se vrátí k velmi vysokým rostlinám.

Běžné škůdci a nemoci

Maminky mohou být poškozeny mšicemi, třásněmi a roztoči. Mezi běžné choroby patří botrytis, skvrny listů, rez, plísně, kmenové a kořenové hniloby, verticillium wilt, aster yellows a viry. Listové skvrny a plísně jsou zřídka fatální, ale rostliny s jinými chorobami by měly být odstraněny a zničeny.