Průvodce razítkem do betonu

illisphotography / E + / Getty Images

Lisovaný beton je jedním z těch trendů předělávání domů, které se zdají být ohněm a z dobrého důvodu. Možná jste to viděli v minulosti a nebyli na vás moc ohromeni. Pouze drahé komerční aplikace vypadaly slušně a dokonce to byl úsek. V poslední době však nové texturizační a pigmentační trendy umožňují majitelům domů představit je na jejich exteriérech.

Co je lisovaný beton ">

Lisovaný beton zahrnuje lití betonové desky pro příjezdové cesty, chodníky, terasy a další, a poté vtlačí do betonu vzory i textury, než bude zcela suchý. Po mnoho let byla často vidět menší forma lisovaného betonu, která pouze duplikovala vzory.

Novější typy lisovaného betonu dodávají textury, které duplikují mnoho různých povrchů, jako jsou dlažební kostky, cihly, dlaždice, dřevo, mušle a další. Pigment se obvykle přidává do lisovaného betonu, aby se dále duplikoval vzhled takových vzorů.

Proč ne skutečné, originální povrchy?

Cihly, dlažební kostky a dlažební kameny vypadají skvěle, ale protože tvoří povrch mnoha vzájemně propojených kusů, jsou náchylné k mrazu a dalším změnám v podkladové ploše. Někdy to může být dobré, pokud se snažíte zakrýt nerovný povrch - cihla, dlaždice, kámen nebo dlaždice se přizpůsobí povrchu. Pokud máte dobrý, rovný a vodorovný povrch, budete chtít, aby byl váš beton položen stejným způsobem. Výztužné pruty uvnitř vyraženého betonu pomáhají spojit chodník k sobě a posílit jej.
Cihly, dlaždice a dlažební kostky umožňují, aby plevel vyrostl skrze trhliny. Vzhledem k tomu, že lisovaný beton je pevný, souvislý povrch, díky „trhlinám“ nemůže vyrůst nic. Jak již možná víte, „praskliny“ v roubeném betonu jsou jednoduše otiskem betonu, který jen částečně prochází povrchem.

Vypadá to stejně dobře jako cihla, betonové dlaždice a dlažební kostky?

Je to všechno v oku pozorovatele, ale pro některé lidi to není. Z estetického hlediska je to těsná sekunda. Existují verze, které se pokoušejí duplikovat vzhled vnější dřevěné podlahy. Vypadá skvěle podle svých vlastních podmínek, ale nikdy se nemůže zaměnit za skutečnou věc.

Možná si budete chtít vybrat lisovaný beton, který se tak těžko snaží duplikovat něco jiného; může mít libovolný počet vzorů, textur a barev.

DIY?

To se nedoporučuje. Proces pokládání lisovaného betonu je téměř umění. Nejen to, ale jsou potřeba speciální nástroje a zkušená posádka až čtyř lidí. Ušetřete si frustrace a najděte dobrého dodavatele betonu, který má zkušenosti s pokládáním vylisovaného betonu.

Proces

  1. Umístěte beton. Beton by neměl být menší než 4 palce.
  2. Přidat barvu. Barva se přidává buď do směšovače nebo po umístění betonu. První metoda se nazývá "integrální zbarvení" a druhá metoda se nazývá "vysílací nebo povrchové zbarvení". Vysílací zbarvení zahrnuje rovnoměrné rozprostření suché barvy po povrchu betonu.
  3. Aplikujte uvolňovací činidlo. Uvolňovací prostředek umožňuje, aby texturizační rohože vypadly, aniž by se odstranil beton.
  4. Položte rohože. Texturizační rohože se pokládají postupně. Protože obvykle není dost rohoží na pokrytí celého povrchu, je po dokončení nanesen na jinou plochu betonu.
  5. Nechte zaschnout 24 hodin.
  6. Tlakové mycí činidlo vypněte.
  7. Čiré těsnění.