Pěstování pelyněk nebo Artemisia stříbra

David Beaulieu

Artemisia Silvermound Artemisia je vědecky nazývána Artemisia schmidtiana v rostlinné taxonomii. Silvermound je název kultivaru. Alternativní název kultivaru je „nana“. Kdykoli uvidíte poslední, víte, že daná rostlina je trpaslík. Dalším běžným názvem používaným pro označení rostlin v tomto rodu je „pelyněk“.

Tato rostlina obvykle slouží jako krajinná pokrývka v krajinářství. Považuje se za nízko rostoucí trvalku, která se chová jako bylina.

Funkce

Název kultivaru popisuje, jak to vypadá. Jedná se o rostlinu se stříbřitými listy a kopcovitou formou. Jako trpaslík stojí jedna noha vysoká nebo kratší a dorůstá do šířky asi 1 1/2 stopy.

Toto je listová rostlina. I když to kvete, můžete květiny ignorovat. Nepočítají se moc. Ale listy jsou speciální. Artemisia stříbřitá nejen nese pěkné listy, ale je také příkladem rostliny s aromatickým listím.

Pěstitelské podmínky

Tento stříbřitý, málo rostoucí trvalek je původem z Japonska. Může přežít v zónách 3 až 7 ministerstva zemědělství USA, které pokrývá téměř všechny USA s výjimkou Havaje.

Tato rostlina ve skutečnosti touží po tom, co se mnoha jiným rostlinám nelíbí: neplodná půda. Trocha výživy to neublíží, ale to, co rozhodně poškodí, je půda, která není dobře odvodněna. Tato rostlina zakrývá raději plné slunce. Mírně zavlažujte mladé rostliny. Jakmile jsou však tyto trvalky zavedeny, měly by potřebovat méně vody než průměrná zahradní rostlina.

Péče o Artemisia Silvermounda

Běžným problémem pro zralé rostliny, když končí jaro, a pohybujete se hlouběji do letní sezóny, je to, že větve spadnou od středu a zanechají ve středu shluku díru. Tento problém lze vyřešit dvěma způsoby. Jakmile začne léto, můžete této rostlině dát skromný ořez. A můžete rozdělit (na jaře nebo na podzim) zralé rostliny, u kterých hrozí, že se stanou nezdvořilými.

Použití v krajinářství

Protože se jedná o málo rostoucí trvalky, které se mohou časem šířit, bude jejich primární použití, obecně řečeno, jako půdní pokryv. Ale můžete je použít různými způsoby pro terénní úpravy.

  • Tato rostlina funguje dobře na skalku
  • Ve středomořských zahradách může dobře fungovat jako společník levandule a dalších bylin
  • Používá se jako lemovací zařízení, které zasadíte do ohraničeného okraje spolu s různými funkcemi vaší krajiny

Toto je jen několik z možných použití v krajině. Obloha je limit s možností artemisie a krajiny. Stříbrná barva listů poskytuje některé zajímavé barevné kombinace pro kreativní zahradníka. Mnoho lidí miluje stříbrno-červené kombo (např. Červená šalvia by zde fungovala jako partner). Nezaměřujte se však příliš úzce na barvu. Ti, kteří rádi pracují s rostlinnou formou a texturou rostlin, najdou s touto rostlinou skvělé možnosti. V kontrastu s jemnou texturou můžete dosáhnout spárováním s hrubšími rostlinami, jako je ageratum, nebo zvýraznit jeho kopytovou formu s kořenovitými rostlinami, jako je lilie pochodní ( Kniphofia uvaria).

Vynikající funkce

Artemisia Silvermound je také výjimečná svou přirozenou odolností vůči určitým vnějším a environmentálním proměnným. Je odolný vůči jelenům a králíkům.

Bez ohledu na to, jak pěkná rostlina je, pokud přijde škůdce a sní to, nebo přijde vlna horka a uvaří ji, nebudete již moci obdivovat její krásu. Rovněž se považuje za půdní kryt odolný vůči suchu. Nikdy nepodceňujte důležitost schopnosti rostliny udržet si vlastní tváří v tvář výzvám, které příroda vyvolává.

Původ jména

Na první pohled by se mohlo zdát, že Artemisia je pojmenována po Artemis, řecké bohyni. Zdraví žen bylo spojeno s Artemisem ve starověkém Řecku a věří se, že odrůdy z čeledi rostlin byly použity k léčbě zdravotních problémů žen.

Původ jména však nemusí být přímou korelací. Je možné, že jméno pochází přímo od královny Artemisia z Halicarnassus, která zemřela v roce 350 př.nl Ona měla pověst botanických pronásledování. Ale protože královnino jméno pochází ze jména bohyně, je to v konečném důsledku nepřímo příbuzné.

Jiné typy artemisie

Existuje mnoho druhů Artemisie. Plevel obyčejně nalezený podél silnic je A. vulgaris, známý jako mugwort a použitý pro léčebné účely. Sagebrush (A. tridentata) je další plevelná artemisie. A. dracunculus je vědecký název pro běžný bylinný estragon, oblíbený při vaření. A alkoholický nápoj absint se vyrábí s A. absinthiem.

Co se týče druhů vysazených pro listoví, je stříbro král artemisia (A. ludoviciana) vyšší než stříbro kopec; často se suší a používá k výrobě věnců. Powis Castle artemisia je další vyšší kultivar používaný v terénních úpravách.