Pěstování sladkých květin Alyssum

David Beaulieu

Sladké květy alyssum patří mezi nejoblíbenější rostliny prodávané v zahradních centrech v Severní Americe. Jejich popularita je do značné míry dána jejich houževnatostí a velkým množstvím květů, které produkují. Protože Alyssum zůstávají krátké a rozprostřené do strany, jsou vysoce všestranné rostliny.

Taxonomie rostlin

Rostlinná taxonomie klasifikuje sladké alyssum květiny jako Lobularia maritima . Nezaměňujte je se žlutým alyssem ( Aurinia saxatilis ), což je vytrvalá trvalka kvetoucí zemní pokrývky. Existuje také samostatný rod rostlin jménem Alyssum, který spolu s Lobularia a Aurinia patří do čeledi Brassicaceae (zelí). Sladký alyssum je původem ve středomořské oblasti.

Sladké rysy Alyssum

Technicky je vytrvalá sladká alyssum považována za jednoletou rostlinu v chladném zimním podnebí. Ale je to jeden z těžších letniček, schopný přežít lehké mrazy, který by zabil více něžných rostlin. Jeho kulaté shluky květin jsou voňavé. Typ s bílými květy (Carpet of Snow) je nejoblíbenější Alyssum. Květina má čtyři malé, tupé lístky uspořádané do čtvercového tvaru.

Zahradní použití pro Sweet Alyssum

Sladké květy alyssum tvoří nápadnou hranici, když se používají jako rostliny podestýlky. Alyssum funguje dobře jako doplněk k vyšším hraničním rostlinám, protože tvoří mat a zůstávají krátké; mohou být vysazeny před vyššími rostlinami, aniž by je zakryly. Rostliny obvykle stojí jen 4 až 6 palců, s rozpětím 6 až 9 palců. Jsou populární v kontejnerech a lze je instalovat podél okraje a mírně přesahovat okraj. Jejich krátká postava je také činí užitečnými jako dočasné skalní rostliny nebo půdní pokrývky.

Bílé sladké alyssum květiny se používají s červenou šalvěj a modrým ageratem v USA v patriotických krajinářských tématech pro výsadby 4. července a pro zdobení hřbitovních památek v den památníku. Budou také pracovat s dalšími bílými květy v měsíčních zahradách.

Rostliny Alyssum jsou nejefektivnější, když se spojují dohromady. Úzké listy se během květu téměř vůbec nezobrazí, pokud jsou rostliny dostatečně těsně zabaleny. Výsledkem je moře květinové barvy.

I pro zahrádkáře, kteří obecně nemají využití pro letničky, může být sladká alyssum užitečnou rostlinou v krajině. Jedním ze způsobů, jak víceletý zahradník využít obdivuhodných vlastností sladkého alyssum (přestože je stále zpracovává jako roční), je použít jej jako výplň. Například, pokud máte mezeru ve víceletých postelích, můžete ji zaplnit sladkým alyssem, místo toho, abyste museli hledět na prázdnou hromadu kompostu. Květiny přitahují také motýly a slunéčko sedmitečné.

Péče o Sweet Alyssum

Pokud nenávidíte rostliny slepé uličky (pro podporu opětovného rozkvětu), protože je to tak časově náročné, nabízí sladká alyssum snadnou alternativu. Stačí, když rostliny začnou být zdlouhavé, aby rostliny střihaly s dobrým střihem, čímž odstraní asi 1/2 růstu. Tato péče nejen podpoří další kvetení, ale také udrží rostliny kompaktnější. Sladký alyssum se někdy re-semena. Rostliny pěstujte na plném slunci na částečném slunci a v hlinité, dobře odvodněné půdě.

Sladké květy alyssum se mohou pochlubit dlouhým kvetoucím obdobím, což je jeden z důvodů, proč jsou tak často součástí klasických letních postelí. Květiny jsou na rozdíl od květů na Petúnii robustní. Petúnie po silném dešti vypadá tak strašně, že musíte rostliny vyčistit odstraněním zničených květů. Dokonce i poté, co několik jejich květů zemřelo, sladké rostliny alyssum vypadají stále dobře: Jejich jednotlivé květy jsou tak malé, že si tu nebo tam opravdu nevšimnete mrtvé. Tato posledně uvedená vlastnost je činí relativně nenáročnou na údržbu, protože neexistuje žádný přesvědčivý estetický důvod, proč je po dešťové bouři vyčistit.

Různé typy a pojmenování

Ačkoli bílá je nejběžnější barva sladkého alyssum, existují typy, které kvetou v jiných barvách, včetně:

  • Královský koberec (fialovo-fialový)
  • Bicolor Pink Stream (pink-purple)
  • Velikonoční čepice tmavě růžová (růžová)
  • Fialové odstíny (fialová)
  • Wonderland Deep Rose (růže)

"Sladký" v "sladkém alyssu" pochází z příjemné vůně květin (jako u sladké podzimní plamének). Jméno „alyssum“ pochází z řecké předpony a - (což neguje, co následuje) a lyssa, „vztek“. Naši předkové však měli při pojmenování alyssum: vztekliny na mysli zvláštní „vztek“. Alyssum (zejména žluté alyssum) byly v lidovém lékařství použity jako antidota proti vzteklině.