Pěstování stromu tlapky

Můžete pojmenovat největší stromové ovoce, které původně pochází ze Severní Ameriky "> Jedlé ovoce je buď vyrobeno na zákuscích nebo je konzumováno čerstvé. Více lidí by mělo tento strom vysadit ve svých zahradách.

Tlapa byla jmenována rodným státním plodem Ohia.

Odborný název

Vědecké jméno tohoto ovoce je Asimina triloba . V rodu je dalších sedm druhů.

Rodina

Patří do rodiny Annonaceae, které se obvykle vyskytují v tropických oblastech. Rod labky je pozoruhodnou výjimkou. Některé druhy zahrnují cherimoya ( Annona cherimola ), guanabana ( Annona muricata ), ylang-ylang ( Cananga odorata ) a pudinkové jablko ( Annona reticulata ).

Společná jména

Existuje mnoho různých společných jmen pro tento strom a několik z nich se týká textury, která je podobná banánům. Kromě tlapky je zde tlapa, prérijní banán, papája, banán chudého člověka, tlapa-tlapa, indický banán, americká tlapa, Hoosier banán, běžná tlapa a indický banán.

V některých oblastech, jako je Austrálie, používají tlapku jako společný název papáje ( Carica papaya ), ale jedná se o úplně jiné ovoce.

Preferované USDA otužilostní zóny

Pro dosažení nejlepších výsledků by tlapka měla být vysazena v zónách 5-9. Všechny druhy Asimina jsou domácí ve východní Severní Americe.

Velikost a tvar

Průměrný strom dosáhne dospělé velikosti 15-30 'vysoké a široké. Obvykle tvoří několik kmenů.

Expozice

Zasadte to tam, kde dostane plné slunce do plného stínu, i když plné slunce je nejlepší volbou pro maximální produkci ovoce.

Listí / Květiny / Ovoce

Listy tlapky jsou obrovské a mohou být až 12 "dlouhé. Poskytují tropický vzhled, který je podobný jejím bratrancům Annonaceae. Listy budou při roztržení cítit špatně.

Květy na tomto stromě mají intenzivní odstín tmavě červenohnědého a začnou kvete dříve, než se listy rozvinou. Jak byste mohli hádat ze skutečnosti, že jsou opylováni hvězdami (řád Diptera, čeleď Calliphoridae), květy mohou cítit příšerně. Někteří říkají, že vůně je jako shnilé maso. Na šťastnější poznámku, zebra otakárek motýli rádi navštívit, i když housenky munch na listech.

Tlapa je jako kříženec mezi avokádem, mangem a hruškou v vzhledu i chuti. Jsou neseni v klastrech. Je možné, že se mohou ukázat na místním zemědělském trhu, ale nejsou komerčně prodávány, protože se nedoručují a nekladou dobře.

Tipy pro návrh

Pro správné opylení budete potřebovat dvě různé odrůdy. Některé možnosti zahrnují "Mango", "Shenandoah", "Taytwo", "Overleese" a "Allegheny".

Rostoucí tipy

Vyberte místo s vlhkou zeminou, která zajišťuje odvodnění. Může tolerovat alkalickou půdu.

Pawpaws tvoří dlouhý taproot a mohou se po transplantaci potýkat. Možná budete chtít zkusit výsadbu semen ve vašem dvoře pro optimální začátek, i když to trvá déle. Ty mohou být vysazeny po období stratifikace na chladném a vlhkém místě.

Údržba a prořezávání

Tlapa má tendenci se klonovat sama, takže pokud nebudete chtít mít svůj vlastní prales, budete muset ovládat přísavky.

Škůdci a nemoci

Není mnoho škůdců, kteří by trápili tento ovocný strom. Vrták na tlapky ( Talponia plummeriana ) může zničit květiny a snížit produkci ovoce.

Larvy zebříkovití ( Eurytides marcellus ) jedí listy, ale obvykle to nestačí, aby způsobilo vážný problém.

Tyto stromy jsou obvykle prosté nemocí. Jediné problémy pocházejí z hniloby a rozpadu. Jednou z možných příčin je špatné odvodnění půdy.