Pěstování hortenzií

Michael Melford / Getty Images

Hydrangea jsou po staletí oblíbenými zahradními rostlinami. Starší odrůdy dodávají sentimentální kouzlo a nové keře hortenzie mohou kvetnout od poloviny léta do podzimu. Květy hortenzie nyní přicházejí v ještě širší paletě barev, včetně jasně modré, tmavě červené a světle zelené. Tito všestranní keře se budou rozvíjet jak v písečných pobřežních půdách, tak ve stinných lesních lokalitách a téměř ve všech prostředcích.

Mezi nejčastěji pěstované hortenzie patřily hortenzie velké ( Hydrangea macrophylla ) a hortenzie horské ( Hydrangea serrata ). Oba jsou listnaté keře, původem z mořských pobřeží a horských údolí v Japonsku, a jsou roztříděni podle tvaru jejich květů. Mopheads (někdy nazvaný hortensias) mají velké, kulaté shluky květin; naopak, krajky kvetou v plochých, jemných shlucích.

Seznam možností mezi hortenzními druhy, hybridy a pěstovanými odrůdami se každým rokem rozšiřuje, což může velmi obtížně vybrat jen jednu. Kromě barvy a velikosti existují doslova stovky mopheadů, horolezců, krajek a oakleafů, abychom jmenovali jen několik.

Většina hortenzií se přizpůsobuje široké škále podmínek pěstování. Jsou vytrvalí z USDA otužilosti 5 až 9. Pokud jsou vysazeny v dobře odvodněné půdě se spoustou organických látek, měly by dobře růst. Největším problémem, kterému zahradníci čelí, je nedostatek květin. Zde je několik jednoduchých kroků pro řešení problémů:

Proč kvetou moje hortenzie

  1. Jednou z běžných příčin nedostatku květů je příliš mnoho stínů. Hydrangea se dobře daří v částečném stínu poskytovaném vysokými listnatými stromy, zejména pokud přijímají ranní slunce a částečný stín je v odpoledních vedrech. Budou také prosperovat na plném slunci, ale v horkých letních dnech mohou potřebovat další vodu (velké hortenzie hortenzií se dobře osvědčí na plném slunci v pobřežních oblastech, jakmile jsou usazeny).
  2. Příliš mnoho jídla nebo vody může být někdy příčinou nedostatku květin. Pokud je hortenzií podáno příliš mnoho hnojiv s vysokým obsahem dusíku, mohou zestárnout a svěží, ale bude jich tam méně. Pravidelná voda je také důležitá pro zdravé rostliny. Hydrangea těží z 1 palce vody týdně během léta (pokud neprší). Hydrangea Bigleaf na plném slunci mohou během nejteplejších letních dnů potřebovat až 2 palce.
  3. V oblastech s hořce chladnými zimami může být problém s odcizením. Chraňte své hortenzie před chladným větrem tak, že je vysadíte na chráněné místo nebo s čelním sklem pytloviny nebo rámem pytloviny naplněným suchými listy. Může to znít kontraintuitivně, ale místo orientované na sever nebo východ, kde teploty zůstávají poněkud konstantní, je lepší volbou než místo na jižní a západní straně vašeho majetku, které se v zimním slunci zahřeje a může způsobit hortenzie. otevírat se předčasně a nechat je zranitelné vůči chladu.
  4. Největší příčinou nedostatku květin je však nesprávné prořezávání. Bigleaf hortenzie květ na staré dřevo, což znamená větve, které se vyvíjely v předchozích letech. Pokud budete prořezávat na jaře, mohli byste být ořezávání letošních květních pupenů. Nejlepší čas na prořezávání hortenzií velkých listů je ihned po rozkvětu. Hortenzie mají tendenci vyžadovat minimální prořezávání, ale pokud byste chtěli zmenšit velikost rostliny nebo zabránit jejímu přílišnému popadnutí po vyblednutí květů, můžete odstranit některé ze starších palic, což sníží vytlačení a podpoří nový růst. Výjimkou z tohoto pravidla je, když chladné zimy zabíjejí špičky větví. Pak byste měli na jaře prořezávat, odstraňovat mrtvé dřevo a řezat stonky zpět do zdravé sady pupenů. Pokud máte zavedený keř, můžete v tuto chvíli také vyjmout několik starších stonků. Jen neodstraňujte všechny pupeny; jinak ztratíte své květy.

Stále kvetoucí hortenzie

Pokud péče o staromódní hortenzie zní příliš komplikovaně, je tu pro vás stále hortenzie. V posledních letech byly zavedeny nové kultivary, které kvetou jak na starých (v minulé sezóně), tak na nových (v této sezoně) stoncích. Tito jsou někdy odkazoval se na jak někdy-kvetoucí hortenzie protože oni kvetou téměř nepřetržitě skrz období.

Tyto někdy kvetoucí kultivary zahrnují Hydrangea macrophylla "All Summer Beauty", "David Ramsey", "Decatur Blue", Endless Summer®, Mini Penny ™, "Oak Hill" a "Penny Mac" Hydrangea serrata "Blue Deckle" a "Coerulea krajka". Každý rok debutují nové odrůdy, které se zlepšují a zlepšují.

Dlouho kvetoucí hortenzie

Ačkoli ne tak nepřetržitě kvetoucí jako vždy kvetoucí, existují některé energické staré a nové kultivary, které kvetou během velmi dlouhé sezóny. Někdy se nazývají volně kvetoucí hortenzie. Je to jemný rozdíl, ale ten, o kterém byste měli vědět, když nakupujete hortenzie. Mezi volně kvetoucí hortenzie patří Hydrangea macrophylla "Altona", "Ami Pasquier", "Europa", "Forever Pink", "Frillibet", "General Vicomtesse de Vibraye", "Lilacina", "Lanarth White", "Madame Emile Mouillere" ", " Mousseline ", " Nikko Blue "a Hydrangea serrata " Fuji Waterfall ".

Hortenzie horská (Hydrangea serrata) bude také kvetet po dlouhou dobu. Ačkoli je někdy obtížné je najít, mezi dobré kultivary patří "Beni-gaku", "Geisha Girl", "Kiyosumisawa", "Miranda", "Miyama-yae-murasaki", "Tiara", "Woodlander" a "Yae" ne-amacha ".

Změna barvy květů Bigleaf Hydrangea

Jedním z výhod rostoucích hortenzií velkých listů je změna jejich barvy. Přestože je kultivar poněkud určen, můžete si s jeho barvou hrát změnou množství hliníku v půdě a pH půdy. PH půdy určí, jak je hliník pro rostlinu k dispozici. Kyselá půda (hliník dostupný rostlinám) vám poskytne modré květy a alkalická půda (hliník nedostupný rostlinám) vám růžové květy.

Chcete-li snížit kyselost vaší půdy a změnit květiny z modré na růžovou, přidejte do půdy na jaře hydratované vápno. Chcete-li zvýšit kyselost půdy (změnit květy z růžové na modrou), přidejte do své půdy na jaře síran hlinitý nebo mulč s mulčem z dubových listů.

Více velkých typů hortenzie roste

Kromě populárních velkých listnatých a horských hortenzií si můžete vybrat z mnoha dalších druhů.

Hydrangea dubového listu ( Hydrangea quercifolia ) se stala velmi oblíbenou zahradou východního pobřeží. Odolný do zóny 4 USDA, tento krásný jihovýchodní severoamerický rodák má ozdobenou loupající se kůru, velké kvetoucí laťky, které stárnou dobře, a intenzivní červenou barvu na podzim. Květy hortenzie dubové na staré dřevo a je třeba je ořezat ihned po rozkvětu. Je to keř s nízkou údržbou, který vyžaduje malé prořezávání; jednoduše odstraňte odumřelé dřevo a každých pár let ořízněte několik stonků, abyste udrželi plnou rostlinu. Hortenzie dubových listů se daří v částečném stínu, ale toleruje docela dost slunce. Některé kultivary, které je třeba hledat, jsou „Alice“, „Ametyst“, „Pee Wee“, „Sněhová vločka“ a „Sněhová královna“.

Další velkou hortenzií je hladká hortenzie ( Hydrangea arborescens ). Také rodák z východního pobřeží dělá tuto hortenzii nejlépe v částečném stínu na plném slunci. Jedná se o velký keř, který roste od 4 do 6 stop vysoký a až 6 stop široký. Hladké hortenzie květ na nové dřevo. Můžete s nimi zacházet stejně jako s trvalkou a na podzim je snížit (na zem nebo zpět na 1 až 2 stopy), nebo je můžete nechat pro úžasný zimní zájem a na jaře je oříznout. Je téměř nemožné zabít. Některé populární odrůdy jsou "Annabelle", "Grandiflora" a White Dome ™.

Hortenzie hlízy ( Hydrangea paniculata ) dělají velké prohlášení v domácí zahradě. Mohou být pěstovány jako keř nebo malý strom. Hortenzie květů na nové dřevo a lze je na jaře podle požadovaného tvaru ořezávat. Pokud se rozhodnete, můžete je udržet malé tím, že je odříznete zpět na 1-3 stopy, ale opravdu chtějí být velké keře. Chcete-li pěstovat jako malý strom nebo standard, rozřežte korunu stromu na 3-5 hlavních větví. Stejně jako u všech hortenzií odstraňte všechny slabé nebo mrtvé větve. Hortenzie hlízy mají tendenci květovat později v sezóně než jiné druhy, ale show je velkolepá. Tabule s velkými květy se mohou pohybovat od bílé po světle růžovou až po limetkově zelenou. Kultivary zahrnují: "Burgundské krajky", "Chantilly Lace", "Grandiflora", "Limelight", "Little Lamb", "Pee Wee" a pozdně kvetoucí "Tardiva".