Rostoucí krotony

Jimmy Dunn / Getty Images

Zdá se, že croton (Codiaeum variegatum) má vše: barevné listí, téměř neomezené formy listů a kultovní následování. Ale tyto rostliny mají nevýhodu - je těžké je potěšit uvnitř. V jejich domorodých lokalitách jsou crotony jako vlhké, teplé podmínky se slabým světlem a dostatkem vody. Problém uvnitř je obvykle teplota - když je příliš chladno, začnou ztrácet listy. Krotony však stojí za námahu, protože dobře pěstovaný kroton je explozí barvy.

Ideální podmínky pro pěstování

  • Světlo: Crotons potřebují jasné, nepřímé světlo. Nelíbí se jim nefiltrované, přímé sluneční světlo, ale daří se mu ve skvrněném slunečním světle. Zářivé barvy závisí na jasném světle.
  • Voda: V létě je udržujte rovnoměrně vlhká a v zimě snižte zalévání na dva týdny. Během období růstu často mlhejte.
  • Teplota: Udržujte místnost nad 60 ° F a nevystavujte chladnému průvanu.
  • Půda: Dobře odvodněná zalévací zemina je perfektní.
  • Hnojivo: Během vegetačního období používejte pelety s pomalým uvolňováním nebo tekuté hnojivo.

Propagace

Krotony se snadno šíří odřezky stonků. Použijte kořenový hormon ke zvýšení šance na úspěch. Crotons někdy produkují "sporty" nebo výhonky, které jsou zcela odlišné od mateřské rostliny. Ty lze zalévat samostatně. Crotons nerostou dobře ze semen, protože rostlina je nestabilní a potomstvo se nebude podobat rodiči. Pouze řízky produkují rostlinu, která je totožná s mateřskou.

Přemístění

V případě potřeby proveďte na jaře kroton. Použijte nádobu pouze o jednu velikost větší, než je aktuální nádoba závodu. Do nové nádoby vložte 1 až 2 palce vlhké rašelinové půdy na bázi rašeliny. Otočte kroton na jeho stranu a jemně jej vysuňte z nádoby. Vložte ji do nové nádoby a vyplňte kolem kořenů zalévací zeminou. Zalévejte rostlinu a v případě potřeby přidejte další půdu, aby úroveň půdy byla asi centimetr pod okrajem nové nádoby.

Odrůdy

Existují stovky odrůd krotonu se jmény jako Dreadlocks, Ann Rutherford, Mona Lisa a Irene Kingsley. U rostliny s touto neuvěřitelnou rozmanitostí je úžasné, že existuje pouze jeden druh (C. variegatum). Crotony jsou však geneticky nestabilní, takže každá rostlina je jedinečná a zajímavé odrůdy jsou vysoce ceněny nadšenými sběrateli. Crotons jsou často rozděleny podle jejich typu listu: curling, kroucený, dubový list, úzký, široký a oválný.

Maarigard / Getty Images

Rostoucí tipy

Dobře pěstovaný kroton udržuje své listy až na úroveň půdy - a trik spočívá v tom, že poskytuje stabilní teplo. Dokonce i ve venkovním prostředí, crotons kapky listí po chladné noci. Tyto rostliny dobře reagují na zastřihování, takže pokud se kroton stane zdlouhavým, na začátku vegetačního období je rychle ořízněte a přesuňte ven. Rostlina bude znovu vyrůst z řezané části. Zářivé barvy listů závisí na kvalitě světla. Nehýbejte se, aby vám poskytovalo spoustu jasného, ​​měnícího se slunečního světla.

Problémy

Nízká vlhkost uvnitř domu způsobuje, že krotony jsou zvláště citlivé na roztoče pavoučí. Zamlžujte rostliny každý den, abyste zabránili zamoření. Vlhkost, spolu s nedostatkem jasného světla, také ovlivňuje barvu listů. Udržujte hladinu vlhkosti na 40 až 80 procentech. Pokud vlhkost není dostatečně vysoká, rostlina může upustit některé ze svých listů. Pokud máte potíže s udržováním vlhkosti ve vaší domácnosti na této úrovni, spusťte zvlhčovač vzduchu v místnosti nebo umístěte pod rostlinu vlhký podnos a seskupte jej s jinými rostlinami.