Pěstujte vytrvalé rostliny květů Aster na podzim

Neil Holmes / Oxford Scientific / Getty Images

Je krutým trikem Matky přírody, že to nejslavnější počasí zahradnické sezóny se shoduje s úbytkem většiny kvetoucích rostlin. S hvězdou to tak není. Stejně jako zahradní maminky, astry kvetou v reakci na zkrácené dny pádu, dávají zahrádkářům koberec květů typu sedmikrásky na kompaktní rostlině od srpna do října, v závislosti na odrůdě. Ačkoli domácí a zahradní centra uvádějí na trh astry jako sezónní impulsní nákup mezi ukázkami dýní a balíků sena, astry jsou dlouhověké trvalky, které budete chtít učinit trvalou součástí vaší krajiny.

Seznamte se s Asters

Čeleď Asteraceae obsahuje rod Symphyotrichum, který zahrnuje přibližně 90 druhů uznaných hvězdic. Astry také chodí pod jménem Michaelmas daisy, kývnutím na svátek sv. Michala, který padá 29. září, kdy jsou astry v nejvyšším rozkvětu.

Astry jsou geograficky různorodé rostliny a rostou v zónách 3-8, v závislosti na odrůdě. Trpasličí odrůdy, jako je Snowdrift, nesmí růst o více než 4 palce. Nativní astry mohou vyrůst až 3 metry a mohou vyžadovat stakes.

Vytrvalé astry rostou na kopcích nebo vzpřímených rostlinách s kopímovitým listím a produkují podzimní květy v odstínech modré, červené, bílé a růžové. Květina je v podzimní zahradě vítána, aby pochválila maminky, které nejsou k dispozici v modrých odstínech.

Astry jsou bohatým zdrojem nektaru, a protože kvetou ve výšce migrační sezóny motýlů monarchy, jsou pro tyto druhy hmyzu častým způsobem stanicí. Květy jsou také včelími magnety, takže jedinci s citlivostí na včely by měli vysadit astry pryč od zahradní cesty.

Astry dělají dobrý řezaný květ pro aranžování pádu. Řezejte květiny pozdě večer, abyste se vyhnuli kontaktu s vášnivými návštěvníky včel. Vezměte stonky, když asi 1/5 květů je otevřených pro nejdelší život vázy.

Tipy pro výsadbu hvězd

Vyberte si oblast s plným až částečným sluncem pro své rostliny. Příliš mnoho stínů způsobí podrážděné rostliny. Asters ocení půdu na mírně kyselé straně, s pH v rozmezí 5, 8 až 6, 5. Pokud je vaše půda zásaditá, můžete ji napravit přidáním organických látek, jako je hniloba hnoje, plíseň listů nebo kompost.

Ačkoli jsou astry v zahradních centrech na podzim běžná, když jsou vizuálně přitažlivé, rostliny potřebují nějaký čas na vývoj kořenového systému, než zem zamrzne, pokud očekáváte, že se vrátí na jaře. Jakmile jsou k dispozici na začátku podzimu, zakládejte si astry a udržujte je vlhké během jakýchkoli pozdních horkých kouzel, abyste jim pomohli usadit se.

Zahradníci často obviňují smrt asterů v příštím roce z problémů otužilosti, ale mnoho asterů zahyne během první zimy v důsledku těžkých půd a špatného odtoku. Pokud máte v květinové zahradě těžkou hlínu, zasadte své astry do vyvýšených lůžek nebo zvažte dvojí kopání půdy.

Aster Care

Astry jsou mírné krmítka a ocení vyvážené květinové hnojivo, které se podává dvakrát měsíčně od jara do začátku, kdy se květy začnou otevírat. Nadměrné množství živin může zkrátit dobu kvetení, takže zastavte hnojení astry v srpnu.

Jak je tomu u mnoha květin s divokým květem, jsou astry poněkud tolerantní k suchu; rozhodně více než maminky. Dlouhá období sucha však způsobují žluté listy, takže během suchých kouzel zajistěte doplňkové zavlažování, které se rovná jednomu centimetru deště za týden.

Choroba rzí a plísní může ovlivnit listové listí. Dodržujte řádný rozestup rostlin, aby se zlepšila cirkulace vzduchu, a vyhněte se zavlažování nad hlavou, abyste těmto problémům zabránili.

Většina hmyzích škůdců nechává astry na pokoji, ale krajkové chyby mohou být obtěžující. Je větší pravděpodobnost, že si všimnete škody, kterou způsobí, než samotný hmyz, který je velmi malý a nepopsatelná šedohnědá barva. Pokud si v létě všimnete žloutnutí listů a listových kapek, zvažte použití rostlinného mýdla. Nezapomeňte natřít všechny strany listů, aby narazil na úkryty škůdců. Naštěstí ohniska krajkové chyby předcházejí květu aster, takže postřik neovlivní motýly a včely.

Zahradní design s Astry

Protože astry a maminky kvetou současně, můžete s těmito dvěma trvalkami naplánovat několik atraktivních zahradních schémat. Rostliny modré astry vedle žlutých maminek; tyto protiklady na barevném popu. Kombinujte fialové astry a bílé maminky v zahradní nádobě. Spárujte chutné květy odrůdy růžové aster s většími dvojitými květy růžové nebo fialové maminky pro texturní zájem.

Někteří lidé jsou překvapeni, když zjistí, že aster je jedlá květina. Jako takové jsou vítanými členy zeleninové zahrady, kde nakreslí včely, aby opylovaly konec sklizně. Posypte čerstvé aster květiny do salátů nebo použijte okvětní lístky jako ozdobu na vařeném masu nebo zelenině.

Odrůdy Aster vyzkoušet

Vytrvalá aster je wildflower, ale zahradníci vytvořili nové barvy a čistší rostliny pro kultivovanou krajinu:

  • Celeste: Brzy kvetoucí; tmavě modré květy s jasně žlutými středy
  • Hazy: Brzy malinově růžové květy se žlutými středy
  • Puff: Bílá aster těžší než mnoho jiných bílých kultivarů; velmi brzy kvetou
  • Profesor Kippenburg: Jasné modré květy na kompaktní rostlině
  • Winston Churchill: Brzy kvetoucí květ s tmavě růžovými květy