Pěstujte motýl plevel ve vaší zahradě

Great Spangled Fritillaries (Speyeria cybele) na Butterfly Milkweed (Asclepias tuberosa), Reynolds County, Missouri, USA. Danita Delimont / Getty Images

Plevel motýlů je jednou z rostlin, která je absolutní „nutností“, pokud se snažíte přilákat motýly a další užitečný hmyz do vaší zahrady. Botanicky známý jako Asclepias tuberosa, má několik běžných jmen: plevel motýl, indický malířský štětec, pomerančový milkweed, pleurisy root a žlutý milkweed.

A nedovolte, aby vás to jméno hodilo - plevel motýlů nebude jen přitahovat motýly do vaší zahrady. Další užitečný hmyz, jako jsou brouci a včely, přitahuje také plevel motýlů. A možná budete mít to štěstí, že si všimnete kolibříka vznášejícího se také kolem vašich rostlin.

Popis

Plevel motýla je také známý jako „kořen pohrudnice“, protože domorodí Američané zvyklí žvýkat kořeny jako lék na pohrudnice a další plicní problémy. Kořen byl také obyčejně vařen do čaje k léčbě průjmu a dalších žaludečních problémů. To je domácí v prériích středozápadních Spojených států. Ve většině oblastí má ploché shluky jasně oranžových květů a květů od začátku léta do prvního mrazu. Je asi jedna až dvě stopy vysoký, s lesklými kopinatými listy, které jsou spirálovitě uspořádány po celé délce stonku. Semínkové lusky časem zhnědnou a jsou příjemné pro přidání zimního zájmu do zahrady. Mějte však na paměti, že pravděpodobně skončí s plevelem motýlů po celé vaší zahradě. Pro některé z nás je to dobrá věc! Pokud chcete udržet plevel motýla na uzdě, jednoduše odřízněte semenné lusky, než se otevřou.

Pokud rozbijete list nebo stonek běžných mléčných řas, vytéká mléčně bílá míza. Tato látka, která je příčinou názvu „milkweed“, může dráždit holou kůži. Přestože se plevel motýla často nazývá „oranžová mléčná řasa“ a je ve stejné rodině jako běžná mléčná řasa, nemá tuto mléčnou šťávu.

Kde ji pěstovat

Jako nativní rostlina je plevel motýla dobře přizpůsoben méně než ideálním podmínkám. Roste dobře v jílovité půdě, v suché nebo skalnaté půdě nebo dokonce v suchu. Je to nejlepší na plném slunci, ale vydrží také nějaký stín.

Plevel motýlů je vytrvalý v USDA zónách tři až devět.

Jak to pěstovat

Plevel motýla může být pěstován ze semen, která zasete přímo na zahradě (to se nejlépe provádí na podzim, a klíčí na jaře) nebo začaly v zimě během zimy po období studeného rozvrstvení - i když stojí za zmínku, že motýl plevel opravdu nemá rád narušené kořeny, takže přímé setí je pravděpodobně nejspolehlivější metodou nebo množením. Lze jej také zakoupit ve většině školek nebo poštou.

Během první sezóny udržujte plevel v dobrém stavu; po tom, to bude v pořádku do značné míry ponecháno na jeho vlastní. Plevel motýlů nevyžaduje hnojení. Postřikování kompostu nebo kompostovaného hnoje jednou ročně kolem rostliny je dostatečné.

Škůdci a problémy

Plevel motýlů opravdu nemá mnoho škůdců nebo chorob. Mšice mohou být někdy problémem; výbuch vody z hadice obvykle stačí, aby se jich zbavil. Také, pokud pěstujete plevel motýla na velmi vlhkém místě, může být problémem kořen a hniloba koruny.

Co s tím zasadit

Tyto rostliny rostou dobře s plevelem motýlů:

  • Coreopsis
  • Catmint
  • Ruský mudrc
  • Purple Coneflower
  • Rudbeckia
  • Trávy, jako je tráva, fontána nebo ovsa severního moře

Zábavný fakt

Plevel motýlů je hostitelská rostlina motýlů panovníků, královen a šedých vlasů.