Větší nebo menší Yellowlegs?

Nigel / Flickr / CC o 2, 0

Větší žloutky a menší žloutenky jsou jedním z nejvíce matoucích párů ptáků, ale je možné vybrat charakteristiky, které mohou rozlišovat mezi těmito dvěma téměř totožnými druhy. Tím, že ví, co hledat, může každý birder naostřit své dovednosti a cítit se sebejistěji při identifikaci žluťáků.

Identifikační charakteristiky větších a menších žlučníků

Od specifických polních značek po celkový vzhled až po tendence k chování je možné rozeznat dva druhy žlutých rostlin odděleně, pokud ptáci sledují tyto vlastnosti:

 • Jizz : Na první dojem je celková jizz větších yellowlegs těžší, silnější, objemnější pták, zatímco menší yellowlegs je jemnější a jemnější.
 • Velikost : Větší žluči jsou výrazně větší než jeho menší bratranec a mají širší rozpětí křídel a objemnější stavbu. To je skvělý způsob, jak rozeznat tyto ptáky od sebe ve smíšeném hejnu, ale může být méně spolehlivé, pokud jsou na různých vzdálenostech nebo je vidět pouze jeden druh.
 • Bill : Větší částka žlutých dolů je zhruba 1, 5krát větší než její hlava, zatímco menší částka žlutých dolů je sotva delší než délka její hlavy. Větší účet žloutenky má také velmi mírný vzestup a je tlustší, zejména u základny, zatímco účet menšího žloutku je rovný a tenčí. Obě účty jsou černé, ale v zimě se na základně zesvětlí účet větších žluťáků, aby mu dodal dvoubarevný vzhled.
 • Nostrils : Pokud je ptačí ptačí nozdry jasně vidět, podívejte se, jak blízko se peří na obličeji dostávají podél vyúčtování. Na větších žlučnících jsou nosní dírky dobře osrstěné, ale na menších žloutcích se peří protahuje mnohem blíže k nosním dírkám.
 • Slabiny : Během období rozmnožování mají větší žluté žloutky rozsáhlejší tmavé zabarvení podél boků, zatímco menší žloutenky mají mnohem jasnější podtržení. To však může klamat, v závislosti na postoji ptáka, jak jsou křídla držena, a osvětlení pohledu birderů.
 • Primární peří : Při pohledu z profilu se primární peří větších žlutých květů rozprostírá jen ke špičce nebo jen velmi mírně za ocasem. Na druhé straně menší žluté žloutky mají o něco delší primární peří, které se rozkládá výrazněji za konec ocasu.
 • Křídla : V letu větší žluté žloutky pravděpodobněji vykazují bílé skvrny podél sekundárního peří, zatímco menší žloutenky mají mnohem čistší křídla. To se však velmi liší v závislosti na věku ptáka a také na tom, jak se peří nosí, když je pták vidět.
 • Hlas : Když jsou tito ptáci slyšet, hlas je jasným znakem identity. Větší yellowlegs má vyšší posazený, ostřejší hlas a inklinuje mluvit 3-4 slabikami fráze, zatímco menší yellowlegs má měkčí hlas a upřednostňuje 1-2 slabiky s váhavějším tónem.
 • Krmení : Při hledání potravy podél blátivých nebo mokrých okrajů je větší žloutenka agresivnější, zběsilejší podavač, zatímco menší žloutnutí má více sedativních pohybů a delší pauzy.
 • Dosah : Oba tito ptáci preferují podobná stanoviště a mají podobný dosah. Větší žluté žloutky jsou však obecně rozšířenější a v zimě se vyskytují více na sever než menší žluté žloutky, zejména podél tichomořského pobřeží. Během období migrace je však rozsah mnohem tekutější a ptáci se často mísí ve stejných hejnech.

V následující tabulce najdete rychlé srovnání větších a menších charakteristik žluté žluči.

Tipy pro identifikaci pole pro Yellowlegs

Mezi rozlišovacími charakteristikami pro větší a menší žluté žloutky je mnoho překrývání. Mnohokrát stačí vidět jednu nebo dokonce dvě polní značky obvykle nestačí k tomu, abyste si byli jistí správnou identifikací těchto ptáků. Při sledování žlučníků na poli si pamatujte tyto tipy, abyste si byli jistější, který pták je:

 • Použijte rozsah pozorování a pečlivě prostudujte ptáky a poznamenejte si co nejvíce podrobností, abyste je mohli mezi sebou porovnat pro vhodnou identifikaci.
 • Porovnejte jednotlivé ptáky s ostatními blízkými druhy, aby bylo možné přesně posoudit jejich velikost, a použít tato srovnání pro obecná měření.
 • Udělejte si čas a poslouchejte nahrávky hovorů yellowlegs, abyste se seznámili se dvěma odlišnými hlasy, a pozorně naslouchejte v terénu, abyste si všimli, kteří ptáci vydávají hluk.
 • Procvičujte identifikaci ptáčků co možná nejčastěji, nejen u žluťáků, ale i u jiných pískovců, ploverů a různých typů ptáků, abyste získali více zkušeností s porozuměním jejich zvláštnostem.

A co je nejdůležitější, nenechte se odradit, pokud není vždy možné rozeznat dva druhy žlutých rostlin odděleně. Dokonce i zkušení ptáci mohou mít potíže s těmito matoucími ptáky, ale čím více se s nimi oba seznámíte, tím sebevědomější se budete nakonec cítit s každým žluťákem, který uvidíte.

Větší reference Yellowlegs a Lessle Yellowlegs

CharakteristickýVětší YellowlegsMenší Yellowlegs
JizzTěžší, těžšíJemnější, delikátní
VelikostVětší, širší rozpětí křídelMenší
Účtovat1, 5 krát délka hlavy, mírně převrácenáHrubá délka hlavy, rovná, tenčí
Nosní dírkyDobře očištěno od osrstěníBlíže k opeření
BokyRozsáhlé tmavé zabarvení během období rozmnožováníPlainer s menším blokováním
Primární peříProdlužujte jen ocas nebo jen stěžíProdloužte výrazně za špičku ocasu
KřídlaBílé skvrny na sekundárním peří při letuMnohem jasnější, bledší křídla za letu
HlasVysoký tón, 3-4 slabika voláníMěkčí hlas, 1-2 slabiky
Shánění potravyAgresivní, aktivní a zběsilýDelikátní s delšími pauzy
RozsahRozšíření zejména v zimních a severních oblastechOmezený rozsah