Velké principy návrhu zahrady

Zahradní design je velmi osobním výrazem a ani v nejlepším případě nejde o přesnou vědu. Existují však některé hlavní zásady, které vám pomohou vytvořit soudržný a soudržný vzhled. Stejně jako při hraní na nástroj, pokud se můžete naučit tyto základy, můžete upírat cokoli, co vás osloví.

Základní principy zahradního designu jsou dostatečně jednoduché, na každý z nich se však často odkazuje více než jedním jménem. Níže uvedené 3 kategorie obsahují základní prvky, které ve spojení dohromady tvoří obecně přijímanou verzi dobrého zahradního designu. Mějte na paměti, že je to vaše zahrada a vy jste s výsledky spokojeni. Pravidla mají být porušena.

Objednávka / zůstatek / poměr

To se týká základní struktury zahrady. Řád lze získat symetrií, jako ve formální zahradě, opakováním rostlin nebo barev nebo vyvážením výrazných nebo jasných prvků s doplňkovou hmotností jemné textury nebo ztlumených prvků (obvykle v 1/3 tučné až 2/3 jemné poměr). To, co nechcete, je zahrada, která vypadá náhodně, jako by se rostliny nashromáždily všude tam, kde bylo dostupné místo půdy. Nemusíte dát plán na papír, ale měli byste zvážit, kam chcete umístit své rostliny, než začnete kopat díry.

Harmonie nebo jednota

Jak tyto pojmy naznačují, harmonie nebo jednota je, když části zahrady spolupracují jako celek. Všichni jsme viděli zahrady, které se cítí jako útok na oči. To se stane, když je příliš mnoho různých prvků.

Harmonii je dosaženo úpravou. Toho lze dosáhnout použitím omezené barevné palety, opakováním klíčových rostlin po celé zahradě, opakováním barev nebo struktur, jako jsou kulaté koule, které jsou pravidelně rozptylovány přes hranice, nebo rozvíjením květinového záhonu kolem jasného ohniska. Pokud jste někdy viděli tematickou zahradu, viděli jste zahradu s vestavěnou jednotou, jako je například bílá zahrada, motýlí zahrada nebo zahrada sběratelů Hosta.

Flow, Transition nebo Rhythm

Skvělá struktura a sjednocující prvky vytvoří hezký obrázek, ale vaše zahrada se může zdát statická. Chcete-li mít věci zajímavé, musíte mít oko v pohybu. To neznamená, že by si návštěvníci, kteří si prohlíží vaši zahradu, měli vrhnout oči na všechny cesty. Chcete je pomalu přivést k objevu vaší zahrady tím, že nasměrujete jejich pohled. Toho lze dosáhnout postupnými změnami ve výšce nebo barvě, křivkami, které se kolem sebe nedají vidět, až se tam dostanete, nebo zajímavými ohniskovými místy nebo oblastmi sezeními, které se váží. Přechod lze také použít k vytvoření iluze většího prostoru vytvořením hloubky, protože menší rostliny tečou zpět do vyšších rostlin. Snažíte se zabránit tomu, aby oko náhle zastavilo.

Tyto 3 prvky spolupracují a měly by to být nápady, s nimiž si zahrajete, aby se vaše zahrada přizpůsobila. Nedovolte jim, aby vás ochromili s tím, jak se to stalo. Rostlinu můžete vždy přesunout někam jinam na zahradě nebo ji dokonce rozdat a vyzkoušet něco nového. Jakmile zvládnete základy zahradního designu, můžete přidat ještě více prvků, jako je vůně a zvuk. A všechny zahrady probíhají, takže se nebojte hrát.