Profil rostliny Goldenrod

David Beaulieu
V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Odrůdy
 • Použití krajiny
 • Invazivní vlastnosti
Zpět na začátek

Goldenrod je zdrojem mírné debaty ve světě rostlin. Někteří říkají, že tato rostlina je druh wildflower, zatímco jiní to považují za invazivní plevel. Odpověď je ve skutečnosti otázkou názoru a pěstování ve vašem dvoře je osobní preferencí. Goldenrod je přitažlivá rostlina pouze v květu a její stonek a listy na ně mají „bláznivý“ vzhled. Jeho doba květu se liší od letního slunovratu do pozdního léta až do podzimu v závislosti na odrůdě. Pro některé je krásná dvou až tříměsíční show dost potěšení vydělat si místo v jejich wildflower zahradě. Ale trpí alergií, pozor, zlatý pyl (jako u pylu většiny květů) je považován za běžný alergen.

Existuje mnoho druhů tohoto bylinného trvalky. Obecně lze říci, že tato rostlina je vysoká a štíhlá (občas roste až 10 stop) s nadýchanými hroty zlatých květů. Pravděpodobně původ zlatého obecného názvu odkazuje jak na barvu květu, tak na rostlinnou spindly. Jméno rodu pochází ze dvou latinských slov: solidus (což znamená "celý") a dříve (což znamená "make"). V léčivém smyslu může tato rostlina „učinit z vás celek“, protože název zmiňuje její použití jako protizánětlivý i diuretikum.

Botanický název

Solidago canadensis

Běžné jméno

Kanada zlatá, obyčejná zlatá

Typ rostliny

Trvalka

Zralá velikost

Nad 5 stop vysoký

Expozice slunci

Plné až částečné slunce

Typ půdy

Dobře vyčerpaný

PH půdy

5, 5 až 7, 5

Bloom Time

Srpen až říjen

Barva květu

Zlatá žlutá

Otužilost zóny

2 až 8

Nativní oblast

Severní Amerika

Jak pěstovat rostlinu Goldenrod

Goldenrod je oportunista a může rychle předjíždět zahradu. Ale pro ty, kteří se orientují v pravidelné údržbě, to může být opravdovým potěšením pro každou zahradu opylovačů. Goldenrod není široce dostupný jako sazenice, protože má invazivní povahu, ale množení ze semen je snadné.

 1. Nakupte semeno z místního zahradního centra nebo suché květiny a uložte semeno z rostlin vyříznutých ze silnice.
 2. Brzy na jaře vysílejte semeno na vlhkou půdu ve vaší zahradě a dávejte pozor, abyste pokryli pouze oblasti, kde chcete vylíhnout zlatokop.
 3. Udržujte zahradní půdu vlhkou, dokud se neobjeví klíčky, a poté ji nechte vyschnout.
 4. Na konci podzimu střihněte mrtvé stonky a kompostujte je.
 5. Rozdělte a transplantujte zlatokop na následující jaro, pokud si přejete zvýšit přísun rostliny, ale upozorněte, že tato rostlina může být agresivní.

Světlo

Goldenrod touží po plném slunci a dělá to nejlepší představení koncem léta. Rostlina bude tolerovat trochu stínu, ale za takových podmínek nemusí fungovat dobře.

Půda

Většina druhů zlatokopů pochází ze Severní Ameriky, kde rostou jako květy na pastvinách a podél silnic. To vám dává dobrou představu o tom, jak je tato rostlina opravdu tvrdá, protože půda podél silnic je často špatná. Ve své rodné oblasti vyžaduje Goldenrod malou péči. Jediným skutečným požadavkem pro tuto wildflower je správná drenáž, i když je dokonce známo, že toleruje hlinitou půdu.

Voda

Voda roste mírně, když je rostlina mladá a usadí se. Jakmile jsou však zralé a správně umístěné v krajině, domácí rostliny, jako je zlatokop, vyžadují velmi malou péči. Rostlina by měla prosperovat spolu s dalšími rostlinami odolnými vůči suchu.

Teplota a vlhkost

Goldenrod se daří téměř v každém klimatu, které má dostatek slunce. Mírné kolísání vlhkosti vzduchu nebo sucha neovlivní jeho růstové podmínky. Goldenrod touží po středním až pozdním letním vedru a má nejlepší výkon při teplotách od 80 do 86 stupňů Fahrenheita.

Hnojivo

Hnojení goldenrod není nutné, protože rostlina roste v nejhorších půdních podmínkách, které si lze představit. Pokud však chcete rostlinám podnítit nebo zvýšit jejich výšku, na jaře je hnojte organickým kompostem.

Odrůdy Goldenrod

Existuje pouze tucet druhů Solidago, které rostou volně v oblasti Nové Anglie Spojených států. Solidago canadensis je obzvláště pěkný a velmi běžný (odtud název „obyčejný zlatokop“). Solidago speciosa je kratší odrůda, která roste 2 až 3 metry a je tak nápadná, že její běžné jméno je „nápadný zlatokop“. Jiné odrůdy zahrnují:

 • Zigzag ( Solidago flexicaulis ): Původ jejího barevného společného názvu spočívá v tom, že jeho stonek ve skutečnosti klikatí. Tato odrůda je vysoká 3 stopy.
 • Old-field ( Solidago nemoralis ): Tato rostlina je ve srovnání s jinými odrůdami krátká a stojí 2, 5 metru. Její květinové hlavy jsou také více podobné válcům.
 • Bog nebo „bažina“ goldenrod ( Solidago uliginosa ): Jak již název napovídá, tato rostlina má nejlepší výkon v oblastech s vlhkou půdou.
 • Seaside ( Solidago sempervirens ): Tato odrůda roste na pobřeží, protože je to rostlina odolná vůči soli. Jeho výška se velmi liší (1 až 8 stop vysoký) v závislosti na podmínkách pěstování.
 • Bílý zlatokřídlý ​​( Solidago bicolor ): Tento druh zlatokopu je pozoruhodný jednoduše proto, že nevykazuje žluté květy, ale místo toho květy bílé.

Použití krajiny

Goldenrod je široce známý jako rostlina, která přitahuje motýly, díky čemuž je perfektním doplňkem jakékoli motýlí zahrady. Zejména Kanada Goldenrod je zdrojem potravy pro různé motýly, včetně monarchy, zakalené síry, americké malé mědi a šedého stříhání vlasů. Goldenrod také přitahuje řadu dalších hmyzů, včetně včel, takže přidání do opylovací zahrady je dobrá sázka.

Práce s Goldenrodovými invazivními vlastnostmi

Goldenrod, věrný své pověsti jako plevel, je agresivní rozmetadlo, které může předjíždět plochu, vytváří monokulturu a brání konkurenci jiných rostlin. Proto je tato divoká rostlina považována za invazivní rostlinu mimo její původní rozsah. Rostlina se šíří nejen opětovným nasazením, ale také podzemními oddenky. Tato silná kombinace odpovídá za její plodný růst. Méně agresivní kultivary však existují. Crown of Rays je jedna taková odrůda.

Šíření oddenků Goldenrod můžete ovládat výsadbou bambusových bariér kolem rostliny. Dalším způsobem, jak ovládat jeho šíření, je transplantace často tak, aby se váš zlatokrev nikdy necítil „doma“. Jakmile se usadí v dané oblasti, začne se šířit. Abyste zabránili opakování výsevu zlatonosných květů, odřízněte květinové hlavice před vývojem semen.