Profil rostliny v Gazanii

V tomto článku rozbalte
  • Jak pěstovat
  • Světlo
  • Půda
  • Voda
  • Teplota a vlhkost
  • Hnojivo
  • Potting
  • Odrůdy
  • Pěstování v kontejnerech
  • Pěstování ze semen
Zpět na začátek

Květina gazania, pojmenovaná po řecko-italském učenci Theodorusovi z Gazy v 15. století, je jihoafrický ročník s nízkou údržbou, který rozzáří vaše těžko upravené krajiny. Barevná škála vzhledu, která je k dispozici v gazaniach, se nemusí vměstnat do viktoriánské chalupky, ale do těchto plodných letních květů se vlévá motýl.

Gazania květiny jsou členem rodiny sedmikrásky Asteraceae, rodu Gazania. Gazania, známá také jako pokladnice nebo africká sedmikráska, je polotvrdá ročenka, která se odrazí od slabého mrazu. V pěstitelských zónách USDA 9 až 11 mohou gazanias působit jako trvalky.

Botanický názevGarzania
Společná jménaPoklad květina, africká sedmikráska
Typ rostlinyRoční
Zralá velikost6 až 10 palců vysoký a 10 palců široký
Expozice slunciPlné slunce
Typ půdyPísečná, suchá, dobře odvodněná
PH půdyNeutrální (téměř 7, 0 pH), ale bude tolerovat kyselou a zásaditou půdu
Bloom TimePozdní jaro a začátek léta
Barva květuČervená, oranžová, žlutá, bílá, růžová, pestrá
Otužilost zóny4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Nativní oblastJižní Afrika
William Attard McCarthy - McCarthy's PhotoWorks / Getty Images
AlpamayoPhoto / Getty Images

Jak pěstovat Gazania

Květiny v Gazanii jsou určeny pro každého zahradníka, který hledá květ s velkým dopadem, který nevyžaduje přílišnou údržbu. Rostlinám Gazania nevadí teplo, které vyzařuje z chodníku, takže je můžete zahrnout do chodníku nebo vedle příjezdové cesty.

Gazania se snadno vypěstují na omyl: Tento ornament je v některých částech jižní Kalifornie a Austrálie považován za burinu. Zasazte rostliny mladého gazania do vzdálenosti od sebe, což jim umožní dosáhnout jejich možného šíření 10 palců bez shluků, což podporuje plísní. Květiny mrtvé hlavice gazania prodlužují dobu kvetení rostlin.

Světlo

Gazania květiny se daří na plném slunci. Ranní nebo odpolední stín může způsobit, že květiny zůstanou zavřeny po část dne a mohou způsobit, že rostliny rostou kopiji, přesahující jejich normální výšku 6 až 10 palců.

Půda

Gazania jsou nejlepší v písčité, dobře odvodněné půdě, ale budou tolerovat mnoho typů a podmínek půdy.

Voda

Kožovité listí rostlin gazánie je klíčem k vysoké toleranci sucha této květiny. Nechte půdu vyschnout mezi zalévání. Přetížení může vést k hnilobě kořenů a podporovat plísňové choroby.

Teplota a vlhkost

Gazania mají rádi horké, suché podmínky a dobře fungují s podobně upravenými květinami, jako jsou vinca, kosmos, verbena nebo amarant zeměkoule.

Hnojivo

V jejich přirozeném prostředí skalnatých útesů Jižní Afriky rostou gazania v půdách s nízkou plodností. Kompost a doplňkové hnojivo nejsou nutné.

Potting a Repotting

Rostliny v Gazanii jsou dostatečně přizpůsobivé k přezimování v interiéru, takže pro příští vegetační období nebudete muset kupovat nové rostliny nebo semena. Rostlinu můžete vykopat na konci podzimu, zatímco jsou stále v plném květu, čímž přinese krásu venku. Rostlina však nebude schopna udržet svůj květový výstup uvnitř, takže ji odřízněte a udržujte ji v chladné, slunečné okno. Voda, když je povrch půdy suchý. Pravidelně kontrolujte rostliny, zda nejsou škůdci, jako jsou mealybugs, které se mohou množit na vnitřních vzorcích.

Odrůdy

Květy sedmikrásky podobné gazanias často přicházejí v různých barevných odstínů na barevné kolo, jako je červená, oranžová a žlutá. Mnoho květů obsahuje pevné látky a horizontální nebo vertikální pestrost na okvětních lístcích, někdy se stříkáním bílé a jasně růžové.

Zahradníci, kteří žijí v oblastech s krátkým vegetačním obdobím, by měli vyzkoušet gazania ze série Chansonette, které kvetou velmi brzy. Milujte klasický vzhled zahrad bílých květin "> velkých květů rychle ze semen v barvách nebo barvách při západu slunce.

Zahradníci, kteří pracují dlouhé denní hodiny, ocení, že okvětní lístky papriky Sunbather's Sunset zůstávají otevřené až do večera, než aby byly pevně zavřeny, jako většina odrůd za soumraku. Monochromatické zlaté okvětní lístky a disky Sundrop gazanias přinesou sluneční paprsek na jakoukoli květinovou zahradu.

Některé z nejjasnějších květů gazánie rostou v Tiger Stripe Mix, které produkují červené nebo horké růžové pruhy na bílých nebo zlatých lístcích. Kiss Bronze Star gazanias jsou vzpourou barev, když rozvíří dvoubarevné plátky pomeranče a zlata. Získáte dvojnásobnou krásu, když zasadíte Talent Mix, který má stříbrné listy, které živě kontrastují s jasnými květinami.

Pěstování v kontejnerech

Gazania svítí v kontejnerech na palubě nebo na terase, kde přilákají motýly pro podrobné pozorování. Pokud je to žádoucí, rostlina gazanias na okraji hrnce, takže jejich koncové zvyklosti změkčuje okraje nádoby. Jejich preference pro ostře vysušenou půdu z nich činí přirozenou volbu pro skalku, ať už v kontejneru nebo na zemi. Pokud je vaše půda těžká, zasadte své gazania do nádob s doprovodnou výsadbou lantany, která má podobné pěstební podmínky a doplňkové barvy.

Pěstování ze semen

Pokud pěstujete své gazania květiny ze semen, začněte je v interiéru asi 10 týdnů před posledním mrazem ve vaší oblasti. Semena přikryjte tenkou vrstvou půdy a udržujte je vlhká po celou dobu klíčení a transplantace. Zatvrdněte je a postavte je venku dva týdny po průměrném posledním mrazu.

Pokud dáváte přednost zahájení semen bez rozruchu, zkuste setí semen gazania přímo v zahradě. Poté, co pominula všechna nebezpečí mrazu, posypte semena do oblasti shrnované půdy. Rozptyl hrst půdy k pokrytí semen, protože tma pomáhá vyvolat klíčivost.