Profil rostliny Gaura (Wandflower)

V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Hnojivo
 • Prořezávání
 • Propagace
 • Odrůdy
 • Škůdci a nemoci
Zpět na začátek

Gaura květiny upoutají pozornost jako rostlina, která vždy vypadá skvěle ve dvoře souseda s hnědým palcem. Její mává hůlkami posetými desítkami narůžovělých květů, které nepřestávají kvitnout v trojciferných teplotách nebo v suchém počasí, které způsobí, že trávníky budou svěží. Seznamte se s tímto nízkoúdržbovým trvalkem, které vám může v kultivované divoké popelářské soutěži dát peníze za coneflower.

Pokud jméno gaura neodvalí jazyk, pomůže si zapamatovat řecký původ slova gauros, což znamená vynikající. Gaura lindheimeri, známá také jako wandflower, whirling butterfly, a bee blossom, se může pohybovat od 15 palců do čtyř stop, ale většina nových kultivarů je chována tak, aby byla kompaktní a přátelská k nádobám. Jednou z nejlepších vlastností rostlin gaura je dlouhá doba květu, mnohem delší než většina trvalek. Nejtěžší kvetení se vyskytuje na začátku léta, ale můžete očekávat, že se v létě v létě a na podzim v pěstitelských zónách USDA 5 až 9 opakuje červenání květů.

Listy Gaura jsou kopinaté a často zabarvené růžovou, smetanovou nebo zlatou, v závislosti na odrůdě. Drátěné květní stonky nesou mnoho 1-palcových květů se čtyřmi okvětními lístky. Květy jsou bílé, růžové nebo jejich kombinace.

Botanický názevGaura lindheimeri
Běžné jménoWandflower, vířící motýl, včelí květ
Typ rostlinyBylinné trvalky
Zralá velikostVysoký a široký 15 až 48 palců
Expozice slunciPlné slunce
Typ půdyLehké, písčité
PH půdy6, 5 až 7, 5 (mírně kyselé až slabě zásadité)
Bloom TimeBrzy v létě do poloviny podzimu
Barva květuBílá, růžová, bílo-růžová
Otužilost zóny5, 6, 7, 8, 9
Nativní oblastSeverní Amerika
Thomas Jerger / Getty Images

Jak pěstovat Gauru

Dlouhý taproot, díky kterému je gaura tak tolerantní vůči suchu, také ztěžuje úspěšnou transplantaci, proto si pečlivě vyberte místo pro výsadbu.

Světlo

Gaura se daří a kvete nejlépe na plném slunci, ale bude tolerovat některé odpolední odstíny, zejména v horkém podnebí.

Půda

Spolu se spoustou slunečního svitu je klíčem k úspěchu s Gaurou vynikající drenáž. Nejsou v žádném případě nejdelšími trvalými trvalkami a vlhká zimní půda je jistým způsobem, jak zabít tyto domorodce tolerantní k suchu. Upravte půdu směsí kompostu a štěrku nebo, ještě lépe, vysaďte je na vyvýšených postelích. Rozložte rostliny ve vzdálenosti nejméně 12 palců a umístěte je do skupin po třech nebo pěti rostlinách pro maximální dopad.

Voda

Vodní gaura zřídka, ale hluboce, aby pomohla rostlinám založit jejich hluboké kořeny.

Hnojivo

Gaura se daří ve špatné půdě a nepotřebuje doplňkové květinové hnojivo. Příliš mnoho hnoje nebo hnojiva může způsobit, že rostliny budou diskety.

Prořezávání

Omezení stonků gaury po prvním hlavním květu podpoří uklizenou rostlinu a urychlí opakované kvetení.

Propagace

Pokud chcete rozmnožovat své rostliny gaura, počkejte na následující sezónu, kdy se z těchto samonosných rostlin objeví nové sazenice. Dělení je složité kvůli dlouhému kořenovému kořeni a rostliny by neměly potřebovat dělení, aby zůstaly energické.

Pokud nemůžete přimět své rostliny gaura spolehlivě se přezimovat kvůli zamlžené půdě nebo podprůměrným teplotám, dlouhé kvetoucí období a kompaktní růstový zvyk gaury z něj činí hodnotnou investici jako kontejnerová rostlina.

Odrůdy

Vzdušná textura a forma gaury z nich činí krásné rostliny s přízvukem ve smíšené trvalce. Můžete je zasadit v masové zahradě, kde vám ukážou, jak při tanci ve větru dostali přezdívku „vířící motýli“.

Na zahradě se mohou propadnout rostliny Gaura a při sázení je vždy možné, můžete použít podpůrné doprovodné rostliny, které zabrání vylití květů z bahna. Tuhé, vzpřímené květiny jako řebříček, „podzimní radost“ nebo liatris mají podobné růstové podmínky a kvetoucí časy. Trojice plevelů motýlů, bodlák a gaura je ohromující kombo v suché zahradě, které přinese opylovačům skóre.

Na výběr je několik skvělých variant gaury, včetně:

 • Corrie's Gold: Zlato v této rostlině se nevztahuje na květiny, ale na nádherné pestré listy. Květy jsou bílé zabarvené růžovou barvou.
 • Crimson Butterflies: Zářivě růžové květy na červených stoncích se vznášejí nad vínovým listím. Spojte je s modrými nebo zeleně kvetoucími rostlinami pro kombinaci otáčení hlavy.
 • Vášnivá duha: Jako by hůlky růžových květů nestačily, listy jsou také lemovány růžovou barvou.
 • Siskiyou: Nejběžnější odrůda v obchodě, pojmenovaná pro školku pro vzácné rostliny Siskiyou v Oregonu, která rostliny pěstovala.
 • Sparkle White: Toto je vítěz Fleuroselect Gold Medal.

Společní škůdci

Rostliny Gaura netrpí množstvím hmyzích škůdců, ale pokud jsou rostliny stresovány nadměrným suchem nebo přeplněním, mohou být zranitelné vůči mšicím, bleším broukům nebo ohniskám molice. Svou květinovou zahradu můžete pro tyto škůdce méně přivítat odstraněním mrtvé rostlinné hmoty, kterou hmyz používá na přezimování na konci vegetačního období, udržováním plevelů na květu a přitahováním parazitických vos pomocí doprovodné výsadby sladkého alyssa.