Myšlenky zahradní Mulch

David Beaulieu

Zahradní kompost je vaše první obranná linie proti plevelům. Ale mulč je víc než bojovník proti plevelům. Mulčování je jednou z nejpřínosnějších praktik, které můžete použít k udržování pozemků kolem vašeho domova. V tomto článku se dozvíte:

 • Jak se kompost liší od kompostu
 • Nápady pro levné nebo dokonce bezplatné mulče
 • Kdy použít mulč

Zahradní Mulč vs. Kompost

Je třeba rozlišovat mezi kompostem a kompostem. Oba nejsou synonymní a neslouží stejné funkci.

Kompost je úprava půdy a měla by být do půdy zapracována, aby byla plodnější. Mulčování se naproti tomu rozprostírá na půdě. Jeho úkolem je:

 • Potlačte plevel
 • Chraňte půdu před živly
 • Udržet vlhkost
 • Snižte šance na vyvíjející se zhutněnou půdu na dobře šlapaných místech

Zatímco organické komposty se nakonec rozkládají, čímž se stávají druhem kompostu, jejich funkce, pokud slouží jako kompost, se liší od kompostu.

Někteří zahrádkáři se snaží rozložit kompost na půdu kolem rostlin v naději, že splní dvojí povinnost (hnojení půdy a potlačení plevelů). To je v pořádku, pokud máte více kompostu, než potřebujete a energii k vypálení. Kompost vystavený živlům ale ztratí část své „šťávy“. A plevel v tom poroste jako blázen, pokud se pravidelně neobrátíte kolem svých rostlin, abyste udrželi plevel dole, což pro vás znamená práci navíc. Takže v obou bodech je toto použití kompostu sebezničující a neefektivní. Je lepší zalévat kompost do půdy (můžete jej dále zpracovat vidličkou), poté jej zakrýt pravým mulčem, jako je mulčová kůra.

Volné mulčování: Používání listů, novin

Listy se snadno navrhují mnoha zahrádkářům jako možné mulčování jednoduše proto, že jsou tak rozšířené. Vzhledem k tomu, že jsou zdarma a stejně je musíme hrabat, usoudili jsme, že bychom je mohli také dobře využít a zachránit se před nákupem mulče od někoho jiného.

Okamžitě můžete použít listy, které jste shazovali z trávníku, při pádu kolem zeleniny, keřů a stromů, ale vždy je nejprve oškrábejte, než je použijete jako mulč, a před přidáním jakéhokoli mulče připravte zahradu správně. Můžete také použít listový kompost jako ochrannou pokrývku na zimu v trvalých květinových záhonech, ale vydržte, dokud země nad trvalkami nezmrzne, protože předčasná aplikace může vaše rostliny dusit.

Recyklace novin jako kompost je další z vašich volných možností. Ale musíte vědět:

 • Zda je to bezpečné
 • Přesně jak ji použít jako mulč

Varování

Staré noviny nejsou bezpečné pro kompost (starší než 1990) - zejména pokud pěstujete potravinářské plodiny, na rozdíl od okrasných rostlin. Důvodem je složení inkoustu, který obsahuje toxické složky, jako je kadmium, olovo a chrom. Při bělení se tradičně používaly škodlivé chemikálie.

Mulčovací noviny a bezpečnost

Většina tiskových inkoustů 21. století je založena na sóji a je považována za bezpečnou. Chcete-li se ujistit, zavolejte vydavatelství dotyčných novin a zjistěte, zda používají inkoust na bázi sóji. Pokud ano, mohou být noviny relativně bezpečné pro kompost a kompost. Zatímco máte vydavatele v telefonu, zeptejte se, jak je papír bělený. Běžně se dnes k bělení novin používá peroxid vodíku - bezpečná alternativa.

Pokud o tom chcete být skutečným štítkem, zeptejte se na otázku týkající se jejich barevných stránek (pokud existují), protože inkousty použité na těchto stránkách mohou obsahovat škodlivé složky. Nebo, abyste byli na bezpečné straně, jednoduše udržujte stránky novin s barevným inkoustem mimo zahradu.

Používání novin jako Mulch

Materiál nemusí být plodný (jako kdyby obsahoval spoustu živin), aby mohl dobře potlačovat nežádoucí rostliny. Noviny jsou zvláště užitečné jako mulč, když se pokoušíte otevřít nové výsadbové lůžko zabíjením trávy a / nebo plevelů na velké ploše. Protože se dodává v listech, jedná se o hotovou bariéru a snadno se s ní pracuje. Můžete rychle zakrýt široké řádky Země novinami.

Když používáte noviny jako konvenčnější kompost - například kolem rostlin - položte je jen dva nebo tři listy tlusté a proražte jimi otvory tak, aby voda mohla proniknout ke kořenům rostlin. Šíření přírodního kompostu, jako je sláma, na horní část novin pomůže udržet je dole; to také zlepší vzhled vaší zahrady, protože noviny jsou oční oči.

Krycí plodiny: Mulčovače, které jsou levné, "Living"

Pokud potřebujete mulčovat velkou zahradu na podzim a nemáte dostatek listového nebo novinového mulče pro tuto práci, osejte oblast krycími plodinami - živé rostliny, které se někdy nazývají „živé mulče“. Krycí plodiny jsou alternativou k mulčování s kůrou, listy nebo jinými konvenčními mulčemi, které chrání vaši půdu na zimu. Krycí plodiny jsou také někdy označovány jako „plodiny zeleného hnoje“. Název odvozují ze skutečnosti, že jakmile jsou obdělávány do zahrady, hnojí půdu - stejně jako hnoje.

Někteří zahradníci se rozhodnou používat krycí plodiny v obou svých kapacitách: jako „živé mulče“ pro zimní ochranu a jako „plodiny zeleného hnoje“, které budou na jaře obdělávány. Po obdělávání krycí plodiny pod, aplikujte konvenční kompost na zahradu, abyste potlačili plevel na jaro a léto. Živé mulče nejsou zdarma (musíte si koupit semeno), ale jsou levné ve srovnání s tím, že si musíte koupit kůru mulč atd.

Kdy použít Mulčovač

Noví zahradníci se rychle učí, že je užitečné aplikovat kompost během vegetačního období, ale nemusí vědět, že pád je také skvělý čas na kompost. Zahradní kompost aplikovaný na podzim chrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami zimy před erozí půdy a okrádáním o cenné živiny. Jako izolátor mulč funguje dvěma způsoby:

 • Chrání kořeny vašich rostlin před některými z nejhorších zimních chladů, někdy vám umožní pěstovat rostliny, které jsou pro vaši oblast jen okrajově odolné.
 • Izolováním zamrzlé půdy od slunečních paprsků v ten zvláštní mírný zimní den zůstanou vaše rostliny v ochranném stavu klidu.