Funkce a styl: Základy zapuštěného osvětlení

Zdobení domu

Ať už stavíte nový domov nebo obnovujete starý dům, zapuštěné osvětlení může být klíčovým prvkem ve funkci a stylu prostoru. Zapuštěné osvětlení nabízí čistý a efektivní vzhled domova. Může zvýšit množství světla v místnosti, zvýraznit umělecká díla nebo jiné speciální prvky a otevřít prostory, aby vypadaly a cítily se větší. Zde je několik základních tipů, co je třeba hledat při zvažování instalace zapuštěného osvětlení.

Kdy použít zapuštěné osvětlení

Přestože jsou zapuštěná svítidla nejsnadněji instalována mezi stropní nosníky nových budov nebo velkých přestavovacích projektů, některá zapuštěná svítidla jsou navržena speciálně pro dodatečné aplikace a mohou skrz otvory vytvořené pro umístění kabelů proklouznout do stávajícího stropního prostoru. Svítidla, která vyberete, však musí být hodnocena pro použití v blízkosti izolace (hodnoceno krytem IC), kdykoli je přítomna stropní izolace. Pokud není strop izolován, lze použít pouzdro jiné než IC.

Vyhýbejte se zapuštěnému osvětlení stropů vyrobených z betonu nebo ozdobených omítkou nebo jemných výlisků. V těchto prostorech zvolte lustr (pokud je ve stropě elektrická skříň), nástěnné nástěnné svítidla nebo stolní lampy.

Kam umístit zapuštěná svítidla

Postupujte podle těchto tipů pro nejlepší využití a rozestupy vašich přípravků:

 • Vyhněte se zapuštěným osvětlovacím tělesům umístěným příliš blízko u sebe nebo v řadách dolů uprostřed místnosti. Tento typ instalace může mít vzhled přistávací dráhy na letišti.
 • Srovnejte velikost vašich zapuštěných svítidel s tím, jak blízko mohou být instalovány. Obecným pravidlem je, že 4-palcová zařízení by měla být obecně umístěna alespoň 4 stopy od sebe a 6-palcová příslušenství asi 6 stop od sebe.
 • Uprostřed zapuštěných svítidel před objekty, které chcete osvětlit - například obraz, polici nebo závěsy - a asi 12 až 18 palců před objektem.
 • Zapuštěná světla používaná ke čtení nebo osvětlení úkolu by měla být pečlivě umístěna nad hlavou, aby vaše hlava a ramena neblokovaly potřebné světlo.
 • Při osvětlení trojrozměrného objektu, jako je krb, sochařství nebo aranžování květin se zapuštěným osvětlením, je účinnější jej osvětlit ze dvou nebo tří různých úhlů.
 • Použijte zapuštěná osvětlovací tělesa pro mytí stěn po obvodu malé místnosti, která vám pomohou „vytlačit“ stěny a zvětšit prostor, nebo je namířit na sbírku uměleckých děl nebo fotografií a upozornit na displej.
 • Nainstalujte zapuštěná svítidla do spodní části kuchyňských skříní. Světlo umyje vaši pracovní desku zaostřeným světlem.

Dimenzování zapuštěných svítidel

Ať už si vyberete svítidla se standardním síťovým napětím, nízkonapěťovým halogenem nebo zářivkami, základní velikosti jsou v průměru 4, 5 nebo 6 palců. 6palcová svítidla mohou být použita ve vysokých vstupních nebo dvoupodlažních chodbách, zatímco menší velikosti 4 palce fungují lépe v menších prostorech, protože mají elegantní a moderní vzhled s minimálním průnikem.

Extras

Tato speciální zařízení lze použít pro specifické efekty:

 • Nastavitelné zapuštěné světelné oční bulvy mohou být zaměřeny na kresby jako akcentní osvětlení.
 • Stěny zakryjte světlem výběrem zapuštěných nástěnných podložek.
 • Vyberte zapuštěné reflektory, chcete-li ze svítidla co nejvíce světla, nebo nainstalujte bílé nebo černé lišty pro zaostření a přímé osvětlení nebo snížení oslnění.

Typy žárovek pro zapuštěné osvětlení

Při výběru nebo instalaci zapuštěného osvětlení je k dispozici několik typů svítidel a žárovek pro specifické potřeby:

 • Žárovky jsou levné a vhodné pro mytí běžných světel nebo stěn pomocí reflektorů. Jsou nahrazovány novějšími energeticky úspornými žárovkami.
 • Žárovky emitující světlo (LED) jsou energeticky nejúčinnější světla a mají velmi dlouhou životnost. Lze je také instalovat do otvoru s menším průměrem.
 • Halogenové žárovky nabízejí čisté bílé světlo a jsou k dispozici v záplavových i bodových typech ve velikostech vhodných pro 4-, 5- nebo 6-palcové příslušenství.
 • Halogenové žárovky o nízkém napětí mají dlouhou životnost a vydávají více světla než žárovky, ale vyžadují použití transformátorů a speciálních nízkonapěťových skříní.
 • Kompaktní zářivky (CFL) jsou energeticky účinné, ale pro regulaci proudu potřebují zátěž.

Tvar žárovky je také faktorem ve směru vyzařování světla, jedná se o standardní zkratky:

 • R (reflektorové) žárovky jsou nejčastější a mají odraznou plochu zahrnutou na zadní straně žárovky, takže veškeré světlo je emitováno směrem dolů.
 • Žárovky BR (vypouklý reflektor) se vznítí poblíž základny lampy a vyzařují více světla směrem dolů.
 • Žárovky PAR (parabolické aluminizované reflektory) jsou tvarovány pro užší paprsek a používají se pro akcentní osvětlení.
 • Žárovky MR (mnohostranný reflektor) mají na vnitřní odrazné ploše fazety, které vytvářejí pevný paprsek.

Upozornění týkající se zapuštěného osvětlení

Před zakoupením jakýchkoli součástí osvětlení znáte svůj domov a jeho konstrukci, protože každá instalace bude jedinečná. Poraďte se se zkušeným prodejcem elektrické energie ohledně toho, jaké součásti jsou pro váš prostor potřebné - včetně speciálních kabelů, transformátorů, žárovek nebo krytů IC. V některých místních oblastech musíte získat stavební povolení pro upgrade nebo instalaci zapuštěného osvětlení. Pokud je projekt pro vaše dovednosti příliš pokročilý, nechte si nová světla nainstalovat kvalifikovaným elektrikářem.