Plochý vs. saténový lesk barvy pro exteriéry domu

Pro jakoukoli práci na malování interiérů vždy vyvstává otázka, jaké barvy by se měly používat. Ze čtyř základních prken - plochých, saténových / skořápek pololesklých a lesklých - jsou pro každou z nich výhody a nevýhody. Při malování exteriéru domu je výběr obvykle o něco omezenější, protože lesklé a pololesklé barvy se zřídka používají při obkladu domu. Stále však existuje výběr mezi plochými a saténovými maticemi a protože je exteriér vašeho domova vystaven velkému stresu, včetně deště, sněhu, UV záření a fyzického opotřebení, je tato otázka ještě důležitější než pro interiér vašeho domu.

Porozumění Paint Sheens

Stručně řečeno, různé úrovně lesku barvy jsou určeny poměrem pryskyřic a pojiv k hladinám pigmentu v barvě. Barvy s vysokou úrovní pryskyřic / pojiv vytvářejí lesklý povrch s vysokým leskem, zatímco barvy s vysokou úrovní pigmentů vytvářejí méně reflexní povrch. Obecně řečeno, lesklejší barvy jsou odolnější, zatímco plošší barvy jsou méně odolné, ale lépe pokrývají.

Ačkoli různí výrobci mají různé termíny pro popis jejich barev, obecně existují čtyři různé úrovně lesku na výběr: plochý (nazývaný také matný ), satén (někdy nazývaný skořápka nebo nízká lesk ), pololesklý a lesklý (nebo vysoký) -gloss ). Poměr pryskyřice / pojiva k pigmentům se zvyšuje s každou úrovní.

Pro velké vnější povrchy jsou lesklejší barvy obvykle vyhrazeny pro obložení, jako jsou okenní parapety a dveře, a také pro povrchy, které lze často prát. Obvykle je pololesklá barva nejlepší volbou pro ořezové práce, protože barvy s vysokým leskem jsou tak lesklé, že zvýrazňují nedokonalosti.

Pro velké plochy domu pokryté obkladem jsou lepší volbou méně lesklé barvy. Zde se chcete vyhnout lesklým lesklým barvám s vysoce reflexními vlastnostmi, které zvýrazní každou ránu a nedokonalost. Výběr je tedy mezi plochou (matnou) barvou nebo saténovou / skořápkovou barvou.

Ploché (matné) barvy

Plochá barva má nereflexní povrch, který se při přejíždění rukou bude cítit mírně křehký a drsný. Povrchová úprava je velmi sametového vzhledu a je zpočátku velmi atraktivní, protože nedostatek odrazivosti skrývá hrboly a drážky. Poskytuje velmi moderní a moderní vzhled. Stejně jako je tomu u vnitřních povrchů, ploché barvy však nelze vůbec umýt. Čištění plochého povrchu je jako snažit se otřít tabuli suchou hadříkem - rozmazává se, ale ve skutečnosti není čistá. Plochý povrch můžete vyčistit pomocí TSP nebo vodní tlakové myčky, ale často nejlepším řešením je položit další vrstvu barvy. Pokud používáte rovnou barvu, můžete očekávat, že bude znovu malovat.

Klady

 • Žádné překrývající se značky. Ať už kartáčovaný nebo válcovaný, barva skryje velmi dobře značky na klíně.

 • Moderní, moderní vzhled, když je barva nová.

 • Skryje nedostatky v obkladové ploše.

Nevýhody

 • Velmi obtížné, ne-li nemožné čistit.

 • Povrch může být v důsledku počasí křehký, což vyžaduje častější přelakování.

Saténové (Eggshell) barvy

Saténové povrchové úpravy mají relativně nízký odraz, což znamená, že také vykonávají slušnou práci při skrývání hrbolků a nedokonalostí na vedlejším povrchu. Na dotek stále mají křídový dojem plochých povrchů, ale s mírnou voskovou hladkostí. Stejná barva barvy bude vypadat mírně bohatší v saténovém lesku než v plochém lesku. Saténové / skořápkové povrchové úpravy mohou být setřeny nebo dokonce navlhčeny vodou. Saténové barvy mají z důvodu náznaku lesku poněkud luxusnější vzhled než ploché barvy.

Saténové barvy vyžadují během aplikace trochu větší opatrnosti, aby se předešlo známkám kol. Stejně jako u vnitřního lakování je důležité během aplikace udržovat mokrý okraj. Je důležité, aby saténové barvy byly před aplikací důkladně promíchány, aby se pryskyřice a pigmenty udržovaly v celé nádobě v jednotném poměru. Saténové barvy by měly být smíchány těsně před každou relací obrazu.

Klady

 • Saténové povrchy jsou omyvatelnější.

 • Povrchová úprava trvá déle než ploché barvy.

Nevýhody

 • Při lakování mohou být patrné známky kol.

 • Lesk může být nerovnoměrný, pokud není barva řádně promíchána. Před lakováním nechte barvu v obchodě důkladně promíchat. Tento problém lze vyřešit také boxováním barvy (smícháním několika plechovek dohromady).

Pololesklý a lesklý

Obecně si vyhrazujte vyšší úroveň lesku pouze pro obložení a dveře - povrchy, které se hodně opotřebují a možná bude nutné je často čistit. Lesklejší barvy jsou odolnější, takže se dobře udržují na těchto povrchových úpravách, které zatěžují počasí. Mohou být také logickou volbou v případech, kdy bude nutné exteriér často umývat, například v klimatu, kde je větrem foukaný prach problém, nebo v domácnosti, kde mohou aktivní děti znečistit vedlejší kolej. Reflexní lesk ale také upozorní na každou ránu a nedokonalost, takže pro většinu lidí nejsou vhodnou volbou pro velké plochy vlečky.

Lesklé a pololesklé barvy však vytvářejí bohatší barvu, takže jsou někdy vybírány, když majitel chce učinit hlasité prohlášení o designu.

Doporučení

Všechny věci, saténový povrch je výhodnější pro exteriér domu. Splňuje základní body údržby a poskytuje příjemný vzhled, který osloví nejširší škálu majitelů domů.

Volba je však založena na vaší vlastní situaci. Faktory, které je třeba zvážit:

 • Budete malovat dům sami "> Profesionální malíři umí stanovit všechny druhy barev. Pokud udělají chybu, jsou odpovědní a lze očekávat, že problém vyřeší.
 • Máte děti? Kola se staví proti domům, házené sněhové koule a bahno postříkané. Stejně jako byste si vybrali otíratelnou povrchovou úpravu interiéru, také s exteriérem. Domov, který dostane tento druh oblečení, by měl být natřen saténovou, nebo snad i pololesklou barvou.
 • Je váš exteriér prošpikován vadami spojenými s texturou? Pokud ano, pak je plochá barva pomůže skrýt.