Vše, co potřebujete vědět o programu Malování

Malování stěn, stropů a exteriérů domů patří k nejoblíbenějším opravám majitelů domů. Ačkoli téměř každý maluje čas od času, kolik lidí ví, co kupují a nanášejí „> Kolik barvy potřebujete? Je barva 7 $ za galon stejně dobrá jako barva 35 $ za galon? A co o latexové barvě a olejové barvě? Nebo základní nátěr?

To může být docela matoucí a v důsledku toho mnoho lidí jednoduše založí své rozhodnutí na ceně. Dostanou nejlevnější barvu, kterou si mohou koupit, jen aby zjistili, že potřebují malovat a překrývat a překrývat a překrývat, jen aby získali levné pokrytí.

V tomto článku se dozvíte o základech barvy: co to je, jaké typy existují, jaký typ použít, kde a jak zvolit správný lesk.

Co je barva?

Barva je směsí čtyř základních složek: pigmentů, pryskyřic, rozpouštědel a přísad. Pigment je barva a pryskyřice je pojivo nebo lepidlo. Rozpouštědlo je nosič, který z něj dělá kapalinu a jakmile barva schne, vypařuje se. Přísady poskytují specifické charakteristiky výkonu, jako jsou vlastnosti zabraňující skvrnám nebo zabíjení plísní.

Levné barvy mají vyšší procento rozpouštědel na objem než lepší barvy. Výsledkem je, že v galonu levné barvy může být až o 50 procent méně pigmentu a pryskyřice. To znamená, že většinu z toho, co nanášíte laciným nátěrem, je rozpouštědlo (voda nebo minerální lihoviny), které se jen vypařuje a zanechává malý pigment. To je důvod, proč musíte přeformátovat a přelakovat až čtyřikrát nízko-kvalitním nátěrem, než zbude dostatek pigmentu, který zakryje barvu pod ní.

Takže se učte od profesionálů, kteří si cení svého času: kupujte nejlepší barvu, kterou si můžete dovolit, a vyhněte se malování více než dvakrát. Hledejte výrobce s dobrou pověstí a zkontrolujte štítek, který hledá produkty obsahující asi 45 procent pigmentu a pryskyřic na objem.

Typy barev na bázi vody vs. oleje

Všechny barvy v zásadě spadají do dvou kategorií rozpouštědel, které definují jejich typ: na bázi vody nebo oleje. Barva na bázi vody má ve skutečnosti vodu jako rozpouštědlo, ale jen proto, aby zmást každého, se tato barva nejčastěji nazývá „latex“, i když neobsahuje latex. Mnoho barev na vodní bázi je vyrobeno z akrylu a lze jej nazvat „akrylový latex“. Štítek „barva na bázi oleje“ je stejně matoucí, protože ve skutečnosti není vyroben z oleje; má rozpouštědlo z minerálních destilátů (také známé jako ředidlo barvy) nebo alkydovou pryskyřici. Alkyd lze ředit minerálními lihovinami a latexová barva se ředí vodou. V obchodě s barvami budete rozumět, pokud používáte výraz latexová barva nebo alkydová nebo olejová barva.

Lak na vodní bázi (latex)

Latexová barva je nejběžnějším typem barvy pro domácí použití z několika důvodů:

 • Čistí mýdlem a vodou
 • Přátelský k životnímu prostředí; obvykle obsahuje méně VOC (těkavé organické sloučeniny)
 • Vynikající výkon
 • Zůstává pružný, vydrží pohyb
 • Může zabránit plísním a vlhkosti
 • Rychleschnoucí
 • K dispozici v mnoha barvách a provedeních

Barvu na bázi vody můžete použít téměř v jakékoli aplikaci v domácnosti, od exteriérů a obložení po vnitřní stěny a dřevo.

Alkydová barva

Alkydová barva se běžně nepoužívá v aplikacích pro domácí lakování. Najednou byly tyto barvy standardem pro koupelny a další „mokré“ oblasti, protože se snadno čistily, měly vyšší lesk a byly odolnější než dřívější latexové barvy. To však již neplatí, protože mnoho latexových barev je nyní stejné a někdy překonává alkydové barvy.

Při použití v domácnosti jsou alkydové barvy nejčastěji vyhrazeny pro oblasti vystavené silnému opotřebení nebo náchylné k nárazům. Patří k nim obložení, podlahy a někdy i skříňky. Další výhodou pro alkyd je, že má delší dobu schnutí než latexová barva, takže nevykazuje tolik tahů štětcem. To je výhoda při malování čalounění, zpracování dřeva a truhlářství.

Mezi nevýhody alkydové barvy patří:

 • Obvykle dražší než latexová barva.
 • Při sušení je intenzivní zápach a obvykle obsahuje více VOC.
 • Vyžaduje čištění chemickým rozpouštědlem (minerální destiláty nebo ředidla na barvy).

Varování

Některé místní obce omezují používání této barvy kvůli nebezpečným materiálům, které vytváří v proudu odpadu.

Malování Sheen

Dalším faktorem při výběru správné barvy je faktor nazývaný lesk barvy. Lesk barvy označuje, jak lesklý je suchý povrch barvy, když je suchý. Existují čtyři základní Sheeny:

 • Byt
 • Eggshell nebo Satin
 • Pololesklý
 • Lesk

Byt. Byt barvy mají nejméně lesk. Výhodou toho je, že barva dobře skryje nedokonalosti a lakovaný povrch vytváří velmi malé oslnění. Nevýhodou je, že není příliš omyvatelná. Pokud otřete povrch vlhkou houbou, může se barva na houbě uvolnit. Ze všech těchto důvodů se plochá barva obvykle používá pouze na stropech v domácnostech.

Eggshell. Tento typ barva má mírné množství lesku, takže poněkud skrývá nedokonalosti a vytváří relativně malé oslnění. Je to také docela omyvatelné. Díky těmto vlastnostem je standardní volbou pro všechny stěny v obytných prostorech - to je všude kromě kuchyní a koupelen.

Satén. Tato barva je podobná skořápce skořápky a někdy je o polovinu vyšší lesk. Někteří výrobci nabízejí místo skořápky satén; jiní nabízejí obojí.

Pololesklý. Tato možnost se používá v kuchyních, koupelnách, prádelnách a podobných oblastech, které vyžadují lesklejší barvu s vysokou pratelností a odolností vůči vlhkosti. Je v pořádku používat skořápku nebo satén i v těchto oblastech za předpokladu, že povrchy zůstanou suché, ale pololesk je lepší všestranná varianta.

Lesk. Lesk barva se používá na obložení, dveře a skříně, protože je tvrdá a vysoce omyvatelná. Odráží také velké množství světla, díky kterému jsou tyto malé, ale detailní prvky vybarveny barvou.