Trvalky snášející sucho

Bluebeard je pozdní květ. David Beaulieu

Pokud si přejete pěstovat květiny v oblasti s plným sluncem celý den, zvažte plán krajiny, který se zaměřuje na trvalky odolné vůči suchu. Použití takových rostlin sníží čas a peníze vynaložené na zavlažování. Popisy květin, které mají být vysázeny v jednom takovém krajinném plánu, jsou uvedeny níže.

Plán: přehled

Zde je přehled plánu, na který se bude odkazovat níže:

  1. Zadní řada: pět rostlin modrých ( Caryopteris )
  2. Střední řada: osm třapatek ( Echinacea ), osm Coreopsis, devět rozchodníků ( Sedum ) a jedna vysoká okrasná tráva, rozložená
  3. Přední řada: pět krátkých okrasných travních rostlin a devět jehňatých uší (považovaných za zakryté půdy), rozložené

Hranice květů trvalek odolných vůči suchu v tomto příkladu je přibližně 15 stop dlouhá a 11 stop široká. Upravte mezery odpovídajícím způsobem pro své vlastní květinové záhony v závislosti na jejich rozměrech. Fotografie jednotlivých rostlin zahrnutých do plánu jsou uvedeny na každé stránce v tomto článku.

Mnoho trvalek tolerantních vůči suchu toleruje také špatně až průměrné půdy. Někteří dokonce dávají přednost chudým půdám. Následně, kromě snášenlivosti vůči suchu, byly vybrány i následující trvalky s ohledem na požadavky na kvalitu půdy. Konkrétně, žádná z nich nejsou rostliny, na které musíte plýtvat cenným humusem. Uložte si těžce vydělávaný humus pro rostliny, které vyžadují bohatou, úrodnou půdu. Květiny v tomto plánu dávají přednost půdám, které jsou dobře odvodněné, a nic usnadňuje drenáž jako obyčejný starý neplodný písek.

Rostliny: Popisy

"Longwood Blue" bluebeard ( Caryopteris x clandonensis 'Longwood Blue') je trvalka tolerantní k suchu, která dosahuje výšky 3 'x 4' a rozpětí 2 'x 4'. Bluebeard je ve skutečnosti klasifikován jako opadavý keř, i když ho mnoho zahradníků používá jako trvalku. Bluebeard lze pěstovat v zónách 5-9, ale v zóně 5 a 6 by se s ním mělo zacházet jako s bylinkovým trvalkem; snížit nadzemní růst zpět na konci zimy nebo brzy na jaře a čekat na jeho znovuzrození později na jaře. Také se nazývá „modrá mlha“ nebo „modrá spirála“. Mezi její hlavní rysy patří vzdušné shluky vonných modrých květů a stříbřitě šedé listy. Kvetení začíná koncem léta a pokračuje do podzimu. Květy Bluebeardu přitahují motýly.

Vzhledem ke své zdravé výšce je bluebeard dobrou volbou pro zadní řadu vrstveného záhonu. Culverův kořen je další vysoký trvalek, který je dostatečně tvrdý, aby rostl v suché půdě; nicméně, to není tak bezpečná volba jako bluebeard, protože to je potenciálně agresivní (ačkoli to je nepravděpodobné se šířit hodně v opravdu suchých podmínkách).

Trvalky

Když vezmeme v úvahu zadní řadu na stránce 1, zaměřme nyní pozornost na střední a přední řady v této zahradě trvalých květin odolných vůči suchu. Zatímco tvrdě vypadající sedlo „Autumn Joy“ je oblíbeným trvalkem zahrad se sluncem, nemyslete si, že se musíte vzdát jemněji vypadajícího „Moonbeam“ coreopsis.

Populární volbou trvalých květů tolerantních vůči suchu je sedum podzimní radosti ( Sedum 'Autumn Joy' nebo Hylotelephium 'Autumn Joy'), také známé jako "rozchodník". Toto sedum je trvalka oblíbená ve skalních zahradách, jak by naznačoval „kámen“ v jeho aliasu. Listové listí podzimní radosti se skládá ze sukulentních listů v přeslenech. Listy jsou někdy pestré a mohou se pohybovat v barvě od modrozelené nebo zelenkavě žluté až červenohnědé nebo téměř špinavě bílé.

Sedum však není jen listová rostlina. Vytváří neobvyklý květ, který stojí za to sám pěstovat. Květy Sedumu mohou být žluté, oranžové, červené nebo růžové. Květy obvykle kvetou ve shlucích nad listovím. Rozměry této trvalky, pěstované v zónách 3-9, jsou zhruba 2 'x 2'. Autumn Joy sedum je motýlí magnet.

Moonbeam coreopsis ( Coreopsis verticillata 'Moonbeam') je jednou z odrůd coreopsis. Dosahují 2 'x 2' a nesou shluky světle žlutých, sedmikrásky podobných květů. Tyto trvalky se pěstují v zónách 3-9. Může být invazivní. Stejně jako další položka, purpurová třapatka, je tato huňatá rostlina ceněna pro své dlouhé kvetoucí období; ale Coreopsis je konzistentnějším bloomerem těchto dvou.

Fialový třapatka ( Echinacea purpurea ) může být pěstována v zónách 3-8 a je původem z východní USA Dosahující 2'-3 'na výšku a 2' na šířku, jeho sedmikráska podobná barva květů sahá od růžové po fialovou (tam jsou i jiné typy, například pomerančové květy). Rozdělte se každých pár let, aby se zvýšila vaše populace a aby rostliny zůstaly zdravé. Semena jeho „kužele“ přitahují stonky. Cení se pro své dlouhé kvetoucí období (po celé léto a na podzim). Z této rostliny je odvozen „doplněk echinacea“, bylinný lék pro osoby trpící nachlazením a chřipkou.

Jehněčí uši ( Stachys byzantina ) poskytují nádhernou texturu ve skalních zahradách a snadno se šíří. Opravdu je invazivní; ale právě tato kvalita z něj může udělat efektivní pozemní zakrytí, pokud vám to nevadí převzetí. Jehněčí uši sice nevyrábí pro svůj květ, ale na vysokých bodcích produkují světle fialové květy. V tomto plánu odřezáváme hroty květin, abychom udrželi výšku uší jehněčího na minimu. Rostlina se skutečně pěstuje především pro stříbřité listy - které mají sametovou strukturu - nikoli její květy. Tvar a struktura jeho listu snadno vysvětluje, jak jeho jehněčí uši získaly své jméno. Jehněčí uši odolávají jelenům; zjevně je to stejná textura, která činí jehněčí uši nepoživatelnými.

Tato rostlina je bylina jako trvalka, třapatka, Coreopsis a rozchodníková rostlina. Vzhledem k tomu, že obvykle dosahuje pouze asi 1 'výšky (nepočítá se do ní květinový bodec), mohou být uši trvalého Beránka vynikající volbou pro přední řadu vrstveného květového záhonu (s vyššími rostlinami v zadní řadě a středně velkými rostlinami v střední řada). Na druhou stranu, pokud si užijete hroty květů jehňatých uší a chcete je udržet, zacházejte s tímto trvalkem spíše jako s rostlinami v zadní řadě, než s půdním krytem pro přední řadu.

Pokud si přejete pěstovat kořist tolerantní k suchu, která produkuje atraktivnější květinový hrot, zkuste závod s horkými pokusy. Pokud potřebujete opravdu krátkou rostlinu, zvažte bitterroot ( Lewisia ).

okrasné trávy

Dokončete výběr rostlin pro vaši zahradu trvalek odolných vůči suchu výběrem jedné vysoké odrůdy okrasné trávy a jiné, která zůstane krátká.

Maidengrass ( Miscanthus sinensis 'Gracillimus') je skvělou volbou v zónách 5-9 pro vysokou okrasnou trávu odolnou vůči suchu, protože dosahuje až 7 'na výšku, s rozpětím o něco menším. Umístěte ji směrem dozadu střední řady a vystřeďte ji, protože to bude náš ohnisko. Maidengrass nese měděné střapce jako semeno-hlava na začátku podzimu, nakonec roste světlejší v barvě a zdobí rostlinu jako "oblak". Neřežte stonky shluku zpět až po bezútěšném zimním období, protože půvabné stonky a nafouklé chocholy této rostliny poskytnou určitý vizuální zájem o jinak neúrodné krajině prosinec-únor.

Okrasné trávy odolné vůči suchu podobné jako sasanka jsou:

  • Zebra tráva ( Miscanthus sinensis 'Zebrinus')
  • Porcupine grass ( Miscanthus sinensis 'Strictus')

Blue Fescue ( Festuca glauca 'Elijah Blue') poskytne vašemu krajinnému plánu ozdobnou trávu přiměřeně tolerantní k suchu, která je kratší (obvykle o něco méně než 1 'x 1'). I když toleruje suché podmínky celkem dobře, jakmile jsou zavedeny, není však tak tolerantní k suchu, jako je manželka. Pěstuje se v zónách 4-8. Popularita této shluklé trávy spočívá v modré barvě jejího listoví, které krásně doplní stříbřité listové uši našich jehňat. Mezitím bude jeho ostnatý vzhled vynikat v kontrastu s hladkostí jehňatých uší. Rostlina spíše připomíná jehelníček se štětinami s modrými kolíky. Stejně jako u želvy, odřízněte listy brzy na jaře. Rozdělte se každých pár let, abyste omladili.

A co středně velké rostliny "> Fialová fontánová tráva je tak hezká, jak by naznačoval její název, a je odolná vůči suchu. Ačkoli to není v plánu krajiny poskytovaném zde, je třeba zmínit i další ozdobu odolnou vůči suchu. tráva střední výšky pro doplnění trvalých květů diskutovaných na straně 2. Oves severního ( Chasmanthium latifolium ) je okrasná tráva, která roste 24 "-36" vysoko ve volných shlucích zelených listů. Název je odvozen od semenných lusků, které vypadají Tato rostlina odolná vůči jelenům je mrazuvzdorná do zóny 5. Pokud byste chtěli spojit několik shluků okrasných travních odrůd ve střední řadě, byla by ovsa severního moře vynikající volbou.

Ačkoli je to technicky v rodině lilie, s liriopy se obvykle zachází jako s okrasnou trávou. Podívejte se na jeho listy ve tvaru čepele a pochopíte proč. Toto je další rostlina, která se dobře drží v suchých podmínkách. Jako takový sem zařadím sem okrasné trávy odolné vůči suchu.

Pro zobrazení uspořádání některých rostlin uvedených v tomto článku ve výkresu byl poskytnut doprovodný krajinný plán tolerantní k suchu.

Návrat do indexu Rostliny odolné vůči suchu.