Navrhněte krajinu přátelskou k ptákům

Mark Turner / Phololibrary / Getty Images

Přitahování různých ptáků na dvorek vyžaduje víc než jen přidání několika krmítek pro ptáky nebo vyplnění ptačí lázně - krajina vhodná pro ptáky by měla splňovat všechny základní potřeby divokého ptáka, včetně potravy, přístřeší, vody a hnízdiště. Díky těmto klíčům na správném stanovišti může váš dvorek přilákat širokou škálu populárních ptáků.

Nativní rostliny

Nejlepší druhy rostlin, které se používají k přilákání místních ptáků, jsou rostliny, s nimiž jsou nejznámější. Nativní terénní úpravy využívají místní a regionální stromy, keře, květiny a trávy, a to jsou stejné rostliny, které ptáci uznávají jako bohaté zdroje potravy a vhodné přístřeší. Exotické rostliny mohou být krásné, ale pokud ptáci nemají podobné rostliny, nebudou k nim přitahováni.

Zahradnictví s původními rostlinami je také výhodné, protože tyto rostliny jsou přizpůsobeny místnímu klimatu. Budou vyžadovat méně vody, méně hnojiv a nižší údržbu, aby zůstali krásné a zdravé.

Chcete-li se dozvědět, jaké rostliny jsou ve vaší oblasti nativní a jak je nejlépe používat ve vašem dvoře, navštivte místní školku, konzultujte zkušeného zahradníka nebo kontaktujte místní rostlinnou konzervatoř nebo přírodní zahradu.

Vrstvená vegetace

Krajina vhodná pro ptáky je taková, která nabízí různé vrstvy rostlin pro různé ptáky. Když mnoho druhů ptáků žije ve stejné oblasti, přizpůsobí se používání různých oblastí dostupného stanoviště. Někteří ptáci mohou dávat přednost potravě na zemi, zatímco jiní hledají potravinové zdroje v nízkých křovinách. Někteří ptáci se mohou hnízdit v křoví, zatímco jiní dávají přednost vysokým stromům a větším výškám. I stejné druhy ptáků často používají různé výšky a vrstvy vegetace pro krmení, hnízdení a hnízdění.

Pro zajištění vrstev vegetace ve vašem dvorku vyberte rostliny, které dorostou do různých výšek, a vhodně je rozmístěte, abyste vytvořili odstupňovaný efekt. Větší, vyšší stromy mohou být obklopeny středně velkými keři, které mohou být ohraničeny vysokými trávami nebo nízkými květinami. Díky tomu bude mnoho druhů ptáků atraktivních míst k návštěvě ve vašem dvoře, aniž byste se cítili přeplněni nebo soupeřili o prostor.

Husté rostliny

Ptáci se budou cítit bezpečněji a bezpečněji, když bude na vašem zahradě dostatek přístřeší. K zajištění tohoto úkrytu vytvořte husté vegetační oblasti, které budou chránit menší ptáky před jestřábi, kočkami nebo jinými predátory. Hustá vegetace je také vhodnější pro hnízdění a hnízdění, díky čemuž mohou být vaši ptáci na dvorku trvalými obyvateli místo přechodných hostů.

Chcete-li přidat do svého krajinářství hustotu, vytvořte shluky vegetace a chodby bezpečnosti, které mohou ptáci použít. Dlouhé, úzké lůžko plné bohatých rostlin je vhodnější než malé, široce rozptýlené postele. Rohy vašeho dvora a hranice kolem budov jsou ideální pro hustou vegetaci nebo můžete vytvořit samostatná lůžka, která jsou silně vrstvená.

Rozmanitost rostlin

Různí ptáci dávají přednost různým druhům rostlin, a pokud se rozhodnete pro krajinu s širší škálou druhů rostlin, budete také moci přilákat více druhů ptáků. Můžete si vybrat konkrétní rostliny upřednostňované určitými ptáky, které chcete přilákat, nebo se rozhodnout pro rostliny, které jsou příznivé pro ptáky, kteří již navštěvují váš dvorek.

Při výběru řady rostlin zvažte období, během nichž je každá rostlina nejužitečnější. Brzy kvetoucí keře přitahují hmyz a poskytují nektar během jara, zatímco stromy a keře, které produkují ořechy a ovoce, jsou nezbytnými zdroji potravy na konci léta a na podzim. Stálezelené stromy a keře produkují nejen kužely a semena, ale jsou také vynikajícími zdroji přístřeší v chladných zimních měsících.

Omezte otevřené oblasti

Protože pro přilákání ptáků je tak nezbytná široká škála rozmanitých rostlin v hustých vrstvách, jedním z nejlepších kroků, které můžete udělat pro vytvoření ptačího stanoviště na zahradě, je zmenšení otevřených travnatých prostor. Otevřená území mají nejméně potravy a prakticky žádné přístřešky, což z nich činí špatné zdroje pro ptáky a je také náchylné k dravcům. Rozšířit květinové záhony, zasadit stromy a místo trávy přidat keř. Nejenže budete odměněni dvorem bohatým na ptáky, ale zjistíte, že méně je třeba sekat trávu.

Nepořádek je nejlepší

Krajina vhodná pro ptáky není nikdy dokonale pěstovaná a úhledně upravená. Podestýlka z listů, delší tráva a odhazované štětce jsou pro ptáky velmi atraktivní, protože jsou bohatým zdrojem hmyzu, hnízdního materiálu a přístřeší. Napodobováním vzhledu přirozených stanovišť ptáků můžete okamžitě učinit svůj dvůr přitažlivějším. To však neznamená, že váš dvůr musí být džungle. Ponechání některých oblastí vaší krajiny v jejich přirozeném stavu, zejména ve velkém množství, může přilákat širokou škálu ptáků, zatímco si můžete i nadále užívat pěstěnou krajinu na jiném místě.

Jedním z vysoce účinných způsobů, jak přilákat ptáky do přírodní krajiny, je nechat květiny a keře jít semenem bez odstranění rostlin. Ptáci budou jíst semeno, což je také skvělý způsob, jak si zahrádkáři mohou vychutnat zdravou krajinu a ušetřit peníze na ptáků.

Další tipy na úpravu krajiny

Když plánujete krajinu přátelskou k ptákům…

  • Vyberte si přírodní a organická hnojiva, která nepoškodí ptáky, nebo odstraňte krmítka na den nebo dva po použití chemikálií.
  • Minimalizujte používání pesticidů a nechte tyto chyby místo toho bohatým zdrojem potravy pro ptáky.
  • Přidejte vodní prvky, ptačí budky, prachové koupele nebo stanice krmení pro ještě větší přitažlivost ptáků.
  • Nechte svou půdu vyhodnotit, abyste se ujistili, že rostliny, které vyberete, budou prosperovat a vyberete rostliny vhodné pro množství slunce ve vašem dvoře.
  • Pokud si najmete terénní úpravy, dejte jim vědět, že chcete přilákat ptáky a úzce s nimi spolupracovat při navrhování vhodného ptačího stanoviště.