Vytváření tuhých textur na stěnách a stropech

Getty / Gary Ombler

Stippling je proces, který dává stěnám a stropům zvýšenou texturu nějakého druhu. Design je získaná chuť - nebo někdy chuť vycházející z nutnosti. Většina majitelů domů si dnes bude moci vybrat ze svých stěn a stropů hladkou skleněnou strukturu. Hladké povrchy kromě toho, že jsou dnes preferovaným stylem, pomáhají lépe vyniknout barvě stěny. Protože neexistují žádné hrboly pro vytvoření efektu stínu, povrch se zdá být jasnější. Existují však případy, kdy je požadováno uzavření.

Jak funguje stippling ">

Textura aplikovaná na stěny a stropy vytváří malé stíny díky nárazům a prohloubením. I když tyto stíny na přímém světle příliš nezáleží, prodlužují se, když se světelný zdroj pohybuje v ostřejším úhlu ke zdi. Tím se ztmaví celkový stín povrchu, čímž se místnost ztemní.

Výhodou tohoto efektu zatemnění je, že lépe zakrývá povrchové nedokonalosti. Pokud vaše sádrokarton není správně nainstalován - má-li švy, vyboulení, poklesy nebo prohloubení -, může se ušlechtilost ukrývat nedostatky kloubů dlouhou cestou. To je jeden z důvodů, proč jsou stropy tak často strukturovány. Protože stropy přijímají nejvíce světla, je velmi těžké skrýt jejich nedokonalosti.

Textura složená

Vytlačování je obecně vytvořeno nanesením povlaku sloučeniny textury. Jedná se o materiál, který je tlustší než běžné barvy, ale je stále tenčí než objemné přísady používané k výrobě stropů pro popcorn nebo tvaroh.

Texturní směs pro rozřezávání může být vyrobena zředěním sádrokartonové směsi (bláta) vodou v poměru 4: 1. Pro důkladné promíchání směsi textury použijte na své vrtačce kbelík o velikosti 5 galonů a nástavec na míchání barev. Možná budete potřebovat vrták, který pojme sekundární rukojeť, protože vrták může být těžko držet bez něj. Můžete si také zakoupit předmíchané směsi textur. Mezi oblíbené značky patří Sheetrock Stipple Wall & Strop Paint a Behr Interior Texture Paint . V každém případě, jakmile je textura aplikována a důkladně vysušena, může být natřena stejným způsobem jako jakákoli zeď nebo strop.

Cvičení dělá mistra

Efekty potlačování se mohou lišit v závislosti na tom, jak je materiál nanášen a válcován. Je dobré si tuto techniku ​​procvičit na kouscích sádrokartonu nebo dokonce na kartonových kartonech, než se přesunete ke stěnám a stropům. Pracujte s tenkými vrstvami vs. těžkými vrstvami a experimentujte s tím, že textilnímu materiálu umožníte různou dobu sušení, než jej převálíte. Budete překvapeni různými efekty, kterých můžete dosáhnout.

Nástroje a spotřební materiál, který budete potřebovat

 • Vypouštějte oblečení a plastové fólie
 • Painterova páska
 • Sádrokartonové nože
 • Sádrokartonová směs nebo spackle
 • Základní nátěr na sádrokarton nebo plochý bílý lak
 • Štětce a válečky
 • Zásobník na barvy
 • Vrták s míchací lopatkou
 • Textura barvy nebo naředěné sádrokartonové směsi
 • 5-litrový kbelík

Instrukce

Chraňte povrchy

Stippling NEJSOU činnost, kterou můžete udělat bez zakrytí podlah a nábytku kapkami. Textura je ze své podstaty chaotická operace, která má za následek létání materiálu mokré textury ve všech směrech. Při zakládání stropu bude muset i ten nejpečlivější malíř pokrýt podlahy a sousední povrchy stěn, včetně obložení dveří a oken. Na podlahu používejte kapky a plastové fólie na svislé povrchy, zavěšujte je malířskou páskou.

Oprava povrchů

Než budete moci aplikovat uvedenou strukturu, může být nutné určité oprava povrchů stěn a stropů. Nejdříve si všechny případné díry nebo štěpky opláchněte směsí sádrokartonu nebo lehkým spacklem. Pomocí sádrokartonového nože zatlačte směs do díry a rychle ji přejeďte okrajem nože, abyste směs vyhladili přes povrch. Na to nestráví příliš mnoho času, protože se pokryje materiálem textury. Obvykle není nutné povrch brousit hladce - jednoduše jej vyhladit sádrokartonovým nožem.

Připravte povrch

Poté naneste vrstvu plochého bílého latexového nátěru na zdi nebo sádrokartonu. Nechte uschnout. Tento předběžný nátěr je nezbytný, protože jemný nátěr aplikovaný přímo na holé sádrokartonové desky bude absorbován do povrchu stěny, což ztěžuje vaše úsilí.

Použijte Stipple Texture

Vytlačování zahrnuje dvoudílný válcovací proces - počáteční aplikace, poté druhé válcování po naneseném materiálu, jakmile se částečně vysuší. Správné načasování je nejzložitější součástí procesu.

 1. Smíchejte a promíchejte texturu nebo domácí směs, dokud nebude mít konzistenci silné latexové barvy. Měl by být plynulý a lehký.
 2. Válec ponořte do zásobníku barvy, rozbalte jej a poté naneste na stěnu nebo strop. Poznámka : Běžný kryt válečků bude vytvářet strnulou texturu, ale jsou k dispozici také speciální krytky válečků, které jsou určeny pro strčení.
 3. Tam, kde válec nemůže dosáhnout - rohy a hrany kolem dřeva - dokončete texturu nanesením materiálu plochou stranou štětce.
 4. Nechte texturu částečně zaschnout - asi do poloviny do úplného sucha. Vyzkoušejte povrchy zatlačením palce na povrch a vytažením. Výsledkem by měly být ostré hroty, téměř jako pusinky.
 5. Jakmile aplikovaný materiál textury dosáhne požadované konzistence, znovu se převalte po povrchu. Tím se částečně vytáhne částečně vysušený materiál a vytvoří se trojrozměrná textura, kterou hledáte. V místech, kde se válec nemůže dostat, můžete pomocí plochého povrchu štětce lehce vytáhnout materiál z povrchu.

"Knock Down" povrch

Než je povrch zcela suchý, můžete povrch „srazit“ tak, že vyhladíte sádrokartonový nůž napříč texturou, přičemž nástroj bude držen v rovném úhlu. To mírně zplošťuje vrcholy povrchu a vytváří vzhled jako texturovaná omítka. Aby tato barva fungovala, musí být opět správná konzistence. Je-li příliš mokrá, bude textura rozmazávat; pokud je příliš suchý, nebude srazit.