Společný profil rostliny řebříčku

David Beaulieu
V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Propagace
 • Odrůdy
 • Toxicita
 • Prořezávání
 • Pěstování ze semen
 • Škůdci a nemoci
Zpět na začátek

Vytrvalá květní řebříček prochází velkým množstvím jmen - gordaldo, nosebleed rostlina a pepř starého muže, abychom jmenovali alespoň některé. V jihozápadních státech USA je často označován jako plumajillo, španělské slovo pro „malé peří“ kvůli tvaru a struktuře listů rostliny.

Pro většinu je to však obyčejně řebříček obecný ( Achillea millefolium ), bylinný trvalek, který má jemnou krásu, ale lze jej také považovat za agresivní plevel. Pochází z mírných oblastí severní polokoule v Asii a Evropě, ale rostlina byla představena do Severní Ameriky během koloniálních časů. Rostlina obsahuje stonky květů, které jsou téměř čtyřikrát vyšší než listy a kapradí zelené listy.

Botanický názevAchillea millefolium
Běžné jménoŘebříček, řebříček obecný, gordaldo, nosebleed rostlina, pepř starého muže, ďábelská kopřiva, sanguinární, milfoil, vojenská rána, tisíc listů, tisíc tuleňů
Typ rostlinyBylinné kvetoucí trvalky
Zralá velikost2 až 3 stopy vysoký, 2 až 3 stopy široký
Expozice slunciPlné slunce
Typ půdyPísečná, hlinitá, hlína, dobře odvodněná
PH půdy4, 0 až 8, 0
Bloom TimeČerven až září
Barva květuBílá, žlutá
Otužilost zóny3 až 9
Nativní oblastSeverní polokoule Asie, Evropy a Severní Ameriky

Jak pěstovat řebříček

Řebříček se nejčastěji šíří, takže jej pravděpodobně koupíte jako rostlinu. Chcete-li ji přidat do své zahrady, uvolněte půdu asi 12 až 15 palců hluboko a přidejte 2 až 4 palce kompostu; dobře promíchejte. Půda by měla být dobře odvodněna, protože řebříček nemůže tolerovat vlhkou půdu. Rozmístěte rostliny ve vzdálenosti 1 až 2 stopy od sebe, protože nemají potíže se usazováním a rozšiřováním.

Protože řebříček snáší sucho a roste dobře ve špatné půdě, je ideální pro xeriscaping v pouštním prostředí.

Světlo

Yarrow dává přednost plnému slunečnímu záření, ale může růst v částečném stínu. Pokud rostlina nemá dostatek slunečního světla, dlouhé a tenké stonky se mohou stát disketami a je třeba je vsadit.

Půda

Řebříček obecný roste nejlépe v suchých až středně dobře vypuštěných půdách, ať už písčitá hlína nebo písčitá hlína. Může tolerovat špatné zahradní půdy. Ve skutečnosti půdy, které jsou příliš bohaté na živiny, podpoří agresivní růst, a proto by se jim mělo zabránit.

Voda

Společný řebříček je odolný vůči suchu, ale pokud zahrada v kterémkoli daném týdnu obdrží méně než 1 palec deště, dejte rostlině další vodu.

Teplota a vlhkost

A. millefolium může tolerovat jak horké, vlhké dny, tak sucho.

Hnojivo

Rostliny řebříčku jsou velmi nenáročné na údržbu, takže by mělo stačit roční postranní obvaz s kompostem. Půda, která je příliš bohatá na živiny, může povzbuzovat invazivní šíření řebříčku.

Propagace Yarrow

Za ideálních podmínek růstu se může řebříček rychle rozšířit, i když ne nutně agresivně. Podle potřeby se každé dva až tři roky rozdělí, aby se zachovala vitalita výsadby.

Odrůdy řebříčku

 • A. millefolium 'Apple Blossom' syn. „Apfelblute“: kříženec mezi A. millefolium a A. taygetea ; obsahuje fialově růžové květy, které jsou široké 2 až 3 palce.
 • A. millefolium „Cerise Queen“: Roste tmavě růžové květy a tmavě zelené listy; v dospělosti roste na 1 až 3 stopy.
 • A. millefolium „Little Moonshine“: Kompaktní odrůda, která roste pouze na 9 až 12 palců; má jasně žluté květy a stříbřitě zelené listy.
 • A. millefolium 'New Vintage Red': Roste na 12 až 15 palců vysoký se zářivými červenými květy a jasně zelenými listy
 • A. millefolium 'Paprika': Galaxy hybrid, který pěstuje cihlově červené květy široké 2 až 3 palce s květy, které nakonec vyblednou do odstínů růžové

Toxicita řebříčku

Obecný řebříček je toxický pro psy, kočky a koně. Spotřeba může způsobit zvracení a průjem, stejně jako deprese, anorexii a hypersalivaci.

U lidí může dotyk yarrow ve vzácných případech způsobit kožní vyrážky a také zvýšit fotocitlivost kůže.

Prořezávání

Řebříček je třeba pravidelně ořezávat z několika důvodů: Zaprvé, slepé uši udržují květiny v téměř nepřetržitém květu. Rostlinné stonky se navíc mohou začít propadat, zejména pokud se pěstují v horkém a vlhkém klimatu. Stonek rostliny střihejte na konci jara, před květy řebříčku, aby se snížila výška rostliny a zabránilo se tak flopování. A konečně může být řebříček za určitých podmínek invazivní. Prořezávání pomůže udržet rostlinu pod kontrolou tím, že zabrání samovolnému setí.

Pěstování řebříčku ze semen

Začněte řebříček ze semen v interiéru asi šest až osm týdnů před posledním předpokládaným mrazem. Semena zasejte do normální zalévací půdy a umístěte rostlinu na teplé a slunné místo. Za přibližně 14 až 21 dnů začnou semena klíčit.

Běžné škůdci a nemoci

Obyčejný řebříček nevyžaduje mnoho pozornosti, ale může být náchylný k plísni botrytis a plísním, které se na listech objeví jako bílý prášek. Ošetřete vhodným fungicidem. Řebříček mohou být také ovlivněny spittlebugs, které vypadají jako trochu plivat na rostliny. Pokud se zdá, že počet chyb je ohromující, nejprve je vypusťte vodou a poté se přesuňte pomocí insekticidu aplikovaného pod vysokým tlakem.