Společný spínač otočného stmívače

Otočný přepínač stmívačů má nějaké fantastické jméno, ale je to něco, s čím jste pravděpodobně již obeznámeni. Je to stmívač s přepínačem na obličeji. Byly velmi populární během 70. a 80. let a jsou stále široce dostupné. Pokud tedy potřebujete spínač stmívače a máte rádi rotační akci a poněkud retro vzhled stmívače typu dial, může to být váš další spínač.

Použití

V případě, že nejste obeznámeni s rotačními stmívači, číselník se používá k ovládání množství jasu svítidla. Může být nastavena od velmi slabé úrovně měsíční záře až po plný jas žárovky. Otočný knoflík se otáčí zleva doprava. Je-li otočen zcela doleva, je v nejnižší poloze a při úplném jasu zcela vpravo. Většina otočných stmívačů má funkci push-on / off. Zatlačte kolečko rovně dovnitř, dokud neuslyšíte cvaknutí, čímž zapnete nebo vypnete svítidlo. Ostatní se otáčí úplně doleva, dokud se nezapnou nebo nevypnou.

Ztráta tepla

Spínač stmívačů je v podstatě spínač s vestavěným velkým variabilním odporem. To spotřebuje trochu energie, a to vytváří teplo. Aby se odvádělo teplo, jsou spínače často vybaveny chladicími žebry nebo hliníkovými plochami. Stmívače by měly být instalovány v elektrických skříních, které poskytují trochu dýchacího prostoru, aby nedošlo k přehřátí. Nenamáčejte jeden do malé rozvodné skříňky nebo do krabice plné drátů. Pokud potřebujete, můžete krabici nahradit hlubším modelem. Použijte krabici „staré práce“, která je určena k přestavbě. To vám umožní nainstalovat krabici bez řezání do zdi.

Elektrické vedení

Stejně jako u jiných typů světelných spínačů mohou být otočné stmívací spínače zapojeny pro ovládání světel z jednoho, dvou nebo tří míst. Jedno místo vyžaduje přepínač. Dvě místa vyžadují pár odpovídajících třícestných přepínačů. Tři umístění vyžadují čtyřcestný přepínač nainstalovaný mezi dvojicí trojcestných přepínačů. Většina stmívačů má krátké dráty, zvané vodiče, namísto šroubových svorek, které najdete u standardních spínačů osvětlení. Připojte vodiče k zapojení obvodu do domácnosti pomocí drátěných matic.

Další typy přepínačů

K ovládání osvětlení jsou k dispozici další typy stmívačů. Všichni dělají stejnou základní věc, ale mají svůj vlastní vzhled a přepínací akci.

  • Přepínače stmívače vypadají stejně jako standardní přepínače, ale malý přepínač ovládá úroveň stmívače.
  • Stmívače ve stylu rockeru mají ovládací panel vahadla. U některých se kolébka používá pro nastavení stmívače. U ostatních kolébka pouze zapíná a vypíná světlo, zatímco úroveň stmívače je ovládána malou posuvnou lištou vedle kolébky. Toto nastavení mohou mít také stmívače stmívače.
  • Posuvné stmívače mají malou páčku, která se posouvá nahoru a dolů. Některé z nich jsou vybaveny vestavěným osvětlením, což usnadňuje vidění spínače v noci, když světla zhasnou.
  • Automatické stmívače jsou oblíbené. Mají na spínači zapnuto, vypnuto a automatické nastavení. Při nastavení na automatický přepínač používá světelný senzor k detekci úrovně osvětlení místnosti a podle toho upravuje osvětlení. Pokud je slunečný den a poté se náhle venku stane zataženo a tma, stmívač zvyšuje jas světla, aby v místnosti udržel stejnou úroveň jasu.

Stmívače a energeticky úsporné žárovky

Stmívače mohou být složité s dnešními LED a CFL (kompaktními zářivkami) žárovkami. Mnoho CFL nebude fungovat s stmívači a mnoho LED diod vám nedá plný rozsah nastavení pomocí starých nebo standardních stmívačů. Abyste předešli problémům, vyberte novou žárovku, která je plně stmívatelná, nebo stmívač, který je navržen pro práci s novějšími žárovkami. Stále můžete skončit s určitými omezeními rozsahu, ale nemusíte si všimnout problému. V případě, že jste si toho nevšimli, CFL jsou na cestě (s dobrým důvodem), takže je nejlepší vybrat produkty optimalizované pro LED.