Profil rostliny Chrysanthemum

V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Potting
 • Propagace
Zpět na začátek

Rostliny chryzantémy jsou symbolem pádu s kopulemi zářivých barev klenotů. Lákat zahradníky ke koupi těchto květů pozdního období, oni jsou často prodáváni v plném květu. I když je hezké mít okamžitou barvu a ještě hezčí vědět přesně, jakou barvu získáváte, nákup květin v plném květu může znamenat, že jsou mimo vrchol a již klesají. To je v pořádku, pokud vše, co chcete, je sezónní dekorace, ale ne dobré, pokud doufáte v vytrvalou trvalku.

Maminky můžete vždy pěstovat jako letničky. Zajišťují skvělou barvu podzimu a skvěle pracují na vyplňování prázdných míst, kde vybledly letní květy. Podívejte se na rostliny se spoustou neotevřených pupenů, aby kvetly dobře do podzimní sezóny.

Botanický názevChrysanthemum morifolium
Běžné jménoChryzantéma, maminky, otužilé maminky
Typ rostlinyBylinné trvalky
Zralá velikostDvě až tři stopy vysoký
Expozice slunciPlné slunce
Typ půdyBohaté a vlhké
PH půdyMírně kyselý až neutrální
Bloom TimePozdní léto a podzim
Barva květuZlato, bílá, šedobílá, žlutá, bronzová (rez), červená, vínová, růžová, levandule a fialová
Otužilost zóny3 až 9
Nativní oblastAsie a severovýchodní Evropa

Jak pěstovat chryzantémy

Aby maminky byly opravdu otužilé, potřebují čas, aby se usadily v zemi. V ideálním případě jsou nejlépe zasazeny na jaře a mohou růst po celou sezónu. Bohužel, maminky na prodej v zahradních centrech na podzim byly přešlapovány do školek a přiměly k nastavení pupenů pro květen září. To znamená, že do kvetoucích, ne rostoucích kořenů dávají strašnou energii.

Výsadba těchto exemplářů v zahradě na konci léta nebo na začátku podzimu nezaručuje dostatek času na to, aby se rostliny usadily. To není problém v teplejších podnebích, kde trochu mrtvé hlavy uspokojí většinu maminek po rozkvětu, ale v oblastech s pod nulovou zimou vyžadují trvalé rostliny silné kořeny, které je ukotví do země. Opakované zamrzání a rozmrazování půdy vynoří rostlinu ze země a zabije kořeny.

Jaro-zasazené maminky budou mít spoustu času na růst kořenů. Mnoho zahradníků je překvapeno, že jejich zahradní maminky začnou kvést v polovině až koncem léta. Pokud chcete na svých matkách spadnout květiny, budete je muset pravidelně v létě lépat. Začněte, když jsou rostliny vysoké asi 4 až 5 palců a opakujte každé 2 až 3 týdny až do poloviny července. To způsobí, že rostlina bude podsaditá a keřovitější, a do konce léta by měla být pokryta poupatami.

Světlo

I když maminky zvládnou částečný stín, dostanete plné rostliny a nejlepší květy na plném slunci. Květy chryzantémy jsou „fotoperiodické“, což znamená, že kvetou v reakci na kratší dny a delší noci (na severní polokouli) na podzim. Proto nezasazujte chryzantémové květiny poblíž pouličních nebo nočních světel; umělé osvětlení může svým cyklem způsobit zmatek.

Půda

Všechny maminky dávají přednost úrodné, dobře odvodněné půdě, se spoustou organické hmoty nebo kompostu, na které se pracuje. Mají rádi pH půdy mírně na kyselé straně.

Voda

Maminky dávají přednost rovnoměrně vlhké půdě. Zalévejte rostlinu, jakmile začne půda zasychat. Pokud zaléváte v květináči, zalévejte povrch půdy pomocí konve, dokud nezačne vytékat vlhko ze dna hrnce. Zkontrolujte, zda vaše hrnce nejsou drenážní otvory, než se rozhodnete je používat. Voda by měla při zavlažování volně vytékat z půdy a ze dna hrnce. Půda by měla zůstat vlhká, ale ne mokrá. Mlhavá půda může způsobit hnilobu kořenů a další nemoci.

Teplota a vlhkost

Jak naznačuje jedna z jejich přezdívek „otužilé maminky“, zvládnou chladné teploty. Maminky se mohou přezimovat v zemi a v teplejším klimatu to dělají ještě lépe. Aby maminky s pádem na výsadbě měly lepší šanci na přežití v chladných oblastech, je třeba dát kořenům a koruně rostliny zvláštní ochranu. Nejprve nechte listy na rostlinách až do jara. Neprovádějte je zpět, dokud je nezmrzne. Pak buďte rostliny silně mulčujte alespoň 4 až 6 palců mulče nebo vykopejte hrnec a přesuňte rostliny na zimu na chráněnější místo. Pokud se rozhodnete rostliny přesunout, udělejte to před prvním tvrdým zmrazením.

V teplejším podnebí zvažte tepelné zpoždění. Pokud máte vysoké teploty, zejména v noci, může to způsobit, že rostlina květuje později, než obvykle. Tepelné zpoždění může způsobit nepravidelně vytvořené poupata, nepravidelné kvetení, deformaci koruny rostliny a další vývojové problémy. Chcete-li tento problém obejít v teplejším podnebí, hledejte kultivary s vyšší tepelnou tolerancí.

Hnojivo

Během vegetativní fáze je nezbytné poskytnout chryzantémám dusík a draslík. Krmte rostliny dříve, než se vytvoří poupata, aby se podpořily zdravé kořeny, vývoj pupenů a živá rostlina. Zahájte cyklus krmení v březnu, dubnu nebo květnu v závislosti na vaší zóně. Můžete získat časem uvolněné hnojivo (12-6-6), které živí rostliny asi tři měsíce. S tímto hnojivem budete možná muset krmit rostliny pouze jednou. Obecným pravidlem je začít po všem nebezpečí mrazu. Tímto způsobem nebude nový růst vynucený živinami ohrožen poškozením ledovým počasím. Zavedené rostliny by neměly být krmeny po červenci, takže nový růst není poškozen mrazem.

Potting a Repotting

Přemístění je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro zvýšení životnosti vašich maminek. Většina maminek je zcela kořenově vázaná, až je dostanete. Kořeny zabraly celý hrnec, což ztěžuje zadržování vody v půdě. Chcete-li repotovat, vyberte kontejner, který je o něco větší než poslední kontejner. Naplňte dno nového hrnce kvalitní zalévací zeminou. Rozbijte všechny kořeny, které můžete, ale nepoškozujte kořeny.

Když umístíte rostlinu do nového hrnce, měl by být povrch půdy palec pod hranou nového hrnce. Ujistěte se, že máte kořeny, nikoli vzduch. Jemně zalejte půdu. Dejte hrnci dobré zalévání, dokud nevyteče ze dna hrnce.

Propagace chryzantém

Maminky můžete šířit několika způsoby: dělení, semena a řízky. Nejjednodušší a nejrychlejší metodou bude dělení.

 • Divize: Rozdělte rostliny, které rostly v zahradě po dobu nejméně dvou let. Mladší rostliny nebudou mít dostatečný kořenový systém, aby přežily. Každé třetí jaro rozdělte chryzantémy, abyste je omladili. Udělejte to na jaře. Vyberte rostliny, které jsou vysoké nejméně 6 palců. Dejte pozor, abyste nepoškodili kořeny. Znovu vložte nejméně 18 palců od sebe.
 • Semena: Maminky mohou růst ze semen, ale nejlepší je, pokud používáte zakoupená semena. Pokud se pokusíte zasadit semena z vašich vlastních rostlin (většina z nich jsou hybridy), výsledná rostlina nemusí být pro rodiče pravdivá. Pokud jste v pořádku s tajemným výsledkem, pak jděte na to. Zahájte osivo uvnitř, 6 až 8 týdnů před posledním datem mrazu a ztvrdněte rostliny před přesazením venku.
 • Řízky: Je to vynikající metoda, jak získat repliku rostliny, kterou máte. Odstraňuje tajemství, které přichází se semeny. Ačkoli tato metoda má další kroky, musíte snížit stonek, který je nejméně 4 palce, ponořte řez do konce kořenového hormonu, zasadte jej do kontejneru, počkejte asi 4 týdny, než kořen poroste a na rostlina pěstovat další 2 palce, pak ji přesadit venku.